728221-2026 - Competition
Poland – Medical equipments – DOSTAWA APARATÓW RTG Z RAMIENIEM C UROLOGICZNEGO – 1 KPL., PAKIET UNIEWAŻNIONY W POSTĘPOWANIU DOSTAWA APARATÓW RTG Z RAMIENIEM C NR 4WSzKzP.SZP.2612.76.2026
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: DOSTAWA APARATÓW RTG Z RAMIENIEM C UROLOGICZNEGO – 1 KPL., PAKIET UNIEWAŻNIONY W POSTĘPOWANIU DOSTAWA APARATÓW RTG Z RAMIENIEM C NR 4WSzKzP.SZP.2612.76.2026
Description: DOSTAWA APARATÓW RTG Z RAMIENIEM C UROLOGICZNEGO – 1 KPL., PAKIET UNIEWAŻNIONY W POSTĘPOWANIU DOSTAWA APARATÓW RTG Z RAMIENIEM C NR 4WSzKzP.SZP.2612.76.2026
Internal identifier: 4WSzKzP.SZP.2612.110.2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: yes
Justification for the accelerated procedure: Zgodnie z art. 138 ust. 2 pkt 2 p.z.p. zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin określony w ust. 1, nie krótszy jednak niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Przedmiotem zamówienia jest Dostawa aparatu rtg z ramieniem C urologicznego - 1 kpl., pakiet unieważniony w postępowaniu Dostawa aparatów RTG z ramieniem C nr 4WSzKzP.SZP.2612.76.2026. Zamawiający odrzucił w Pakiecie nr 2 ww. postępowania jedyną ofertę Wykonawcy: Famed Żywiec Sp. z o.o.ul. Fabryczna 1, 34-300 Żywiec na podstawie art. 226 ust.1 pkt.5) ustawy z dnia 11 września 2019r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2026r. poz.793 ze zm.) – dalej Pzp gdyż jej treść była niezgodna z warunkami zamówienia. Zamawiający w SWZ 4WSzKzP.SZP.2612.76.2026 powołał się na zapisy zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/1031 z 23.06.2022r oraz rozporządzeniem (UE) 2025/1197 z 19.06.2025r; o zastosowaniu Instrumentu Zamówień Międzynarodowych – IZM. Wykonawca zaoferował produkt pochodzenia chińskiego, który podlegał restrykcjom wprowadzonym przez Komisję Europejską w ramach unijnego mechanizmu IZM, a dane postepowanie o udzielenie zamówienia stanowiło jedno z zamówień udzielanych, jako część zamówienia o wartości powyżej 5 mln euro. Na marginesie należy zauważyć, że w analizowanym stanie faktycznym pomimo szczególnie trudnej sytuacji zamawiający chce przeprowadzić postępowanie konkurencyjne i nie szuka uzasadnienia dla zastosowania trybu zamówienia z wolnej ręki albo wyłączenia stosowania przepisów p.z.p. Przyspieszenie procedur zakupowych jest uzasadnione również z punktu widzenia interesu publicznego. Opóźnienie w pozyskaniu wskazanej aparatury skutkowałoby ograniczeniem zdolności operacyjnej ośrodka w zakresie świadczeń wysokospecjalistycznych, wydłużeniem czasu do wdrożenia terapii ratujących życie, większym ryzykiem przekierowywania chorych do innych podmiotów, co byłoby tożsame z osłabieniem potencjału Kliniki do wykonywania zadań wynikających z jej miejsca w strukturze Krajowej Sieci Kardiologicznej. W praktyce mogłoby to przełożyć się na pogorszenie dostępności świadczeń dla populacji pacjentów województwa i regionu ponadregionalnego. . Bardzo krótki termin wydatkowania środków narzucony przez instytucję finansującą realizację zamówienia uzasadnia również pilną potrzebę udzielenia zamówienia. Nie ma jednoznacznych wytycznych co do sposobu interpretacji powyższego przepisu. Katalog możliwych przyczyn ma więc charakter otwarty. Brak możliwości późniejszego sfinansowania zamówienia również uzasadnia skrócenie tego terminu. W danych okolicznościach skrócenie terminu jest jedyną szansą realizacji zamówienia przy zachowaniu konkurencyjności postępowania. Zamawiający w ramach swoich zadań, jako ogólnopolski Szpital referencyjny (trzy poziomy referencyjności: podstawowe I, II i III stopnia obejmą szpitale o zasięgu lokalnym bądź regionalnym - najwyższy, ogólnopolski poziom referencyjności jest przewidziany dla instytutów badawczych i szpitali klinicznych), zobowiązany jest zapewnić ciągłość świadczenia usług medycznych na najwyższym poziomie. Wobec wyczerpania wszystkich innych możliwości, pilne przeprowadzenie postępowania i wyłonienie nowego wykonawcy w bardzo krótkim czasie jest w pełni uzasadnione. Mając powyższe na uwadze, należy uznać, że nadanie postępowaniu statusu priorytetowego jest działaniem racjonalnym, proporcjonalnym i pozostającym w zgodzie z interesem publicznym, ponieważ służy jednocześnie zabezpieczeniu ciągłości świadczeń, poprawie bezpieczeństwa pacjentów, osiągnięciu gotowości infrastrukturalnej ośrodka OK3/CDK oraz prawidłowej i terminowej realizacji przedsięwzięcia finansowanego ze środków KPO. Można uznać, biorąc pod uwagę powyższe, że zachodzi w tym przypadku przesłanka skrócenia terminu składania ofert, o której mowa w art. 138 us
Main features of the procedure: Dostawa aparatów rtg z ramieniem C
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33100000 Medical equipments
Additional classification (cpv): 33111000 X-ray devices
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Pakiet 1
Description: Pakiet nr 1 – aparat rtg z ramieniem C urologiczny – 1 kpl