2. Procedure
Procedure
Title: Dostawa energii elektrycznej obejmującą sprzedaż energii elektrycznej do nieruchomości będących w zasobie Agencji Mienia Wojskowego OReg Zielona Góra
Description: 1. Przedmiotem zamówienia jest: dostawa energii elektrycznej dla Agencji Mienia Wojskowego do 830 Punktów Poboru Energii elektrycznej (wymienionych w Szczegółowym opisie przedmiotu zamówienia), zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (t.j. Dz. U. z 2026 r., poz. 43) oraz w wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych, w okresie począwszy od 01.11.2026 r. do 31.12.2027 r. (dla PPE z terenu Enea Operator Sp. z o.o. / PPE numer od 1 do 694) oraz od 9.11.2026 r. do 31.12.2027 r. (dla PPE z terenu Tauron Dystrybucja S.A. / PPE numer od 695 – 830) 2. Opis przedmiotu zamówienia stanowi załącznik nr 1 do SWZ, szczegółowy Opis przedmiotu zamówienia stanowi załącznik 1a do SWZ.
Internal identifier: BP-DZP.2610.132.2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: yes
Justification for the accelerated procedure: Zgodnie z treścią art. 138 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2026 poz. 793 t.j.), zwanej dalej „ustawą”, w przetargu nieograniczonym termin składania ofert nie może być krótszy niż 35 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej. Jednocześnie, zgodnie z art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy, Zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż określony w ust. 1, nie krótszy jednak niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia, a skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Po przeanalizowaniu wszystkich okoliczności faktycznych i prawnych związanych z przedmiotowym postępowaniem Zamawiający uznał, że zachodzą przesłanki do zastosowania art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy. Konieczność pilnego udzielenia zamówienia wynika z wygaśnięcia dotychczas obowiązujących umów kompleksowych obejmujących sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej dla punktów poboru energii użytkowanych przez Oddział Regionalny Agencji Mienia Wojskowego w Zielonej Górze. W celu zapewnienia ciągłości dostaw energii elektrycznej Zamawiający został objęty sprzedażą rezerwową energii elektrycznej. Sprzedaż rezerwowa ma charakter tymczasowy i awaryjny, a ceny energii elektrycznej stosowane przez sprzedawcę rezerwowego są istotnie wyższe od cen możliwych do uzyskania w warunkach konkurencyjnych. Każdy kolejny okres pozostawania Zamawiającego w sprzedaży rezerwowej powoduje powstawanie zwiększonych kosztów funkcjonowania, skutkując nieuzasadnionym ekonomicznie wydatkowaniem środków publicznych. Jednocześnie Zamawiający podjął działania mające na celu uregulowanie sytuacji w zakresie dystrybucji energii elektrycznej. Z uwagi na monopolistyczny charakter usługi dystrybucji energii elektrycznej, właściwe umowy dystrybucyjne zostały zawarte po przeprowadzeniu postępowań prowadzonych w trybie zamówienia z wolnej ręki oraz negocjacji z właściwym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego. W związku z tym niezbędne jest obecnie niezwłoczne wyłonienie wykonawcy świadczącego usługę sprzedaży energii elektrycznej. Przeprowadzenie postępowania z zastosowaniem standardowego 35-dniowego terminu składania ofert, lub nawet 30-dniowego terminu uwzględniającego możliwość skrócenia wynikającą z art. 138 ust. 4 ustawy, spowodowałoby nieuzasadnione przedłużenie okresu funkcjonowania Zamawiającego w ramach sprzedaży rezerwowej, co prowadziłoby do ponoszenia znacząco wyższych kosztów zakupu energii elektrycznej przez cały okres trwania postępowania oraz procedury zawarcia nowej umowy. Należy podkreślić, że energia elektryczna stanowi dobro niezbędne do realizacji ustawowych zadań Agencji Mienia Wojskowego. Zapewnienie ciągłych dostaw energii elektrycznej do obiektów użytkowanych przez Zamawiającego jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania jednostki oraz wykonywania bieżących obowiązków służbowych. Wobec powyższego zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia, a skrócenie terminu składania ofert jest w pełni uzasadnione. Spełnione zostały zatem przesłanki określone w art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy, umożliwiające wyznaczenie terminu składania ofert krótszego niż 35 dni. Dodatkowo należy wskazać, że przedmiot zamówienia obejmuje sprzedaż energii elektrycznej, która jest usługą powszechnie występującą na rynku i realizowaną przez znaczną liczbę wykonawców. Sporządzenie oferty nie wymaga przeprowadzenia skomplikowanych analiz technicznych ani opracowania rozbudowanej dokumentacji. Tym samym skrócenie terminu składania ofert do 15 dni nie wpłynie negatywnie na zachowanie zasad uczciwej konkurencji ani równego traktowania wykonawców, a jednocześnie pozwoli na szybsze zawarcie umowy i ograniczenie kosztów ponoszonych przez Zamawiającego w związku z funkcjonowaniem w ramach sprzedaży rezerwowej. W świetle powyższych okoliczności Zamawiający podjął decyzję o zastosowaniu art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy i skróceniu terminu
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 09300000 Electricity, heating, solar and nuclear energy
5. Lot
Lot: LOT-0001