732938-2026 - Competition
Romania – Statistical services – servicii de realizare Studii privind cunostintele si atitudinile persoanelor din grupuri vulnerabile - în cadrul Proiectului ”SCREENINGUL CANCERULUI PULMONAR - PROGRAM NAȚIONAL DE DETECTARE PRECOCE”
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: servicii de realizare Studii privind cunostintele si atitudinile persoanelor din grupuri vulnerabile - în cadrul Proiectului ”SCREENINGUL CANCERULUI PULMONAR - PROGRAM NAȚIONAL DE DETECTARE PRECOCE”
Description: realizarea studiilor privind cunoștințele și aptitudinile persoanelor din grupuri vulnerabile prevăzute în cadrul Proiectului ”SCREENINGUL CANCERULUI PULMONAR - PROGRAM NAȚIONAL DE DETECTARE PRECOCE”, Contract de finanțare nr. 98945 din 26.08.2025, este necesară pentru desfășurarea activităților de screening prin identificarea, informarea și mobilizarea persoanelor aparținând grupurilor vulnerabile în vederea incuderii acestora în grupul țintă și facilitării participării la programul de screening pentru cancer pulmonar. Se vor realiza două studii CAP, primul în anul 2027, iar al doilea în anul 2029, în corelare cu etapele de implementare ale proiectului și cu activitățile de informare și comunicare desfășurate în cadrul acestuia. Serviciile care fac obiectul contractului constau în proiectarea metodologiei, elaborarea și pretestarea instrumentelor de cercetare, eșantionarea, colectarea, verificarea și validarea datelor, prelucrarea și analiza acestora și elaborarea rapoartelor aferente celor două studii. Cele două studii sunt cercetări cantitative, realizate pe bază de chestionar structurat, și vor utiliza aceeași metodologie. Ambele studii vor evalua cunoștințele, atitudinile și practicile (CAP) privind prevenția, screeningul și depistarea precoce a cancerului pulmonar în rândul persoanelor aparținând grupurilor vulnerabile definite în cadrul proiectului. Termenul pentru solicitarea de clarificări: până în a 18-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor; Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in a 11-a zi inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor.
Internal identifier: 18275/14.10.2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 79330000 Statistical services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Se vor realiza două studii CAP, conform specificațiilor din caietul de sarcini, primul în anul 2027, iar al doilea în anul 2029, în corelare cu etapele de implementare ale proiectului și cu activitățile de informare și comunicare desfășurate în cadrul acestuia. Serviciile solicitate sunt servicii de cercetare sociologică/socială și de sănătate publică, constând în proiectarea și aplicarea unei cercetări de tip CAP – Cunoștințe, Atitudini și Practici (în engleză, KAP – Knowledge, Attitudes and Practices). Serviciile vor include, fără a se limita la acestea: • elaborarea metodologiei de cercetare; • proiectarea eșantionului; • elaborarea instrumentelor de cercetare; • pretestarea instrumentelor; • colectarea datelor; • verificarea și validarea datelor; • prelucrarea și analiza statistică a datelor; • analiza diferențelor dintre grupurile și subgrupurile vulnerabile; • elaborarea rapoartelor; • formularea concluziilor și recomandărilor relevante pentru activitățile de informare, educare și comunicare din cadrul proiectului.
Internal identifier: 1