734695-2022 - ResultRomania-București: Railway construction works
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Proiectare și Execuție a lucrărilor aferente obiectivului de investiții ”Electrificarea și reabilitarea liniei de cale feratǎ Cluj Napoca – Oradea – Episcopia Bihor”, Lot 1 Cluj-Napoca - Aghireș si Lot 2 Aghireş – Poieni
Reference number: 1.D/2/2700/10.12.2021
II.1.2.
Main CPV code
45234100 Railway construction works
II.1.4.
Short description
Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://www.e-licitatie.ro/pub).
Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/ informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire cu 22 zile inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor.
Entitatea contractanta va raspunde în mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire în a 12-a zi înainte de data limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă nu va raspunde la solicitarile de clarificari transmise dupa data limita stabilita.
Lucrările aferente obiectivului de investiție Electrificarea și reabilitarea liniei de cale feratǎ Cluj Napoca – Oradea – Episcopia Bihor” constau în proiectarea și execuția lucrărilor în conformitate cu legislația și reglementările tehnice în vigoare.
Linia de cale ferată Cluj Napoca – Oradea – Episcopia Bihor – Frontieră Ungaria, are lungimea totală de 166,216 km, fiind cuprinsǎ între km 500+522 (semnal Cap X, Stația CF Cluj Napoca) şi km 660 + 852 (semnal Cap Y, Stația CF Episcopia Bihor), la care se mai adaugǎ intervalul Episcopia Bihor – Frontierǎ Ungaria, cu lungimea de 5,983 km (între km 1+117 = Cap Y Stația Episcopia Bihor şi km 7+100 = Frontiera Ungarǎ).
Având în vedere valoarea lucrărilor obiectivului de investiții “Electrificarea şi reabilitarea liniei de cale feratǎ Cluj Napoca – Oradea – Episcopia Bihor”, proiectarea și execuția lucrărilor se face pe 4 (patru) loturi, delimitate geografic, respectiv:
- Lot 1 Cluj Napoca – Aghireş;
- Lot 2 Aghireş – Poieni;
- Lot 3 Poieni – Aleşd;
- Lot 4 Aleşd – Frontierǎ Ungaria.
Traseul de cale feratǎ proiectat se va desfǎşura, în general, pe amplasamentul existent al liniei CF, cu excepția tronsoanelor compuse din aliniamente şi curbe ce nu asigurǎ retrasarea liniei cu parametrii ce permit circulația trenurilor de cǎlǎtori cu viteza de 160 km/h.
Principalele obiective preconizate, prin realizarea proiectului “Electrificarea şi reabilitarea liniei de cale feratǎ Cluj Napoca– Oradea – Episcopia Bihor”, Lot 1 Cluj – Aghireş si Lot 2 Aghireş – Poieni sunt:
• Îmbunătățirea infrastructurii pentru cresterea vitezei de circulație la valori cuprinse între viteza de 120 km/h și cea de 160 km/h pe întregul tronson;
• Realizarea/Modernizarea instalațiilor de electrificare pe toată lungimea tronsonului (25 kV);
• Mărirea capacității de tranzit;
• Asigurarea interoperabilității prin implementarea STI, în special în ceea ce priveste sarcina pe osie (22,5 t), gabaritul de încărcare (C), lungimea liniilor din stații si haltele de miscare, facilitățile pentru persoanele cu dizabilități;
• Modernizarea stațiilor (prin stații înțelegându-se si haltele de mișcare) de pe această linie îmbunătățind condițiile pentru utilizatorii transportului feroviar;
• Înlocuire poduri, podețe, repararea sistemului de drenaj, îmbunătățirea terasamentelor;
• Construcția drumurilor de întreținere de-a lungul căii ferate (unde nu sunt disponibile drumuri publice);
• Reabilitarea/Modernizarea clădirilor stațiilor de călători, incluzând construcțiile pasarelelor şi/sau tunelurilor pietonale, ridicarea nivelului peroanelor, în conformitate cu standardele europene în vigoare;
• Montarea de panouri fonoabsorbante și/sau soluții alternative de reducere a nivelului de zgomot;
• Instalații de centralizare electronică noi, în stații, și introducerea sistemului de siguranță ERTMS (ETCS nivel 2 + GSM-R);
• Modernizarea echipamentului de telecomunicații.
CLAUZA SUSPENSIVA: Procedura de atribuire se desfașoară sub incidența prezentei clauze suspensive, în sensul că semnarea contractului de proiectare și execuție lucrări se va face numai după asigurarea sursei de finanțare. Se estimează că perioada pe parcursul căreia se aplică clauza suspensivă este de 12 luni de la aprobarea raportului procedurii.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
Proiectare și Execuție a lucrărilor aferente obiectivului de investiții ”Electrificarea și reabilitarea liniei de cale feratǎ Cluj Napoca – Oradea – Episcopia Bihor”, Lot 1 Cluj-Napoca - Aghireș
Lot No: 1
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45234100 Railway construction works, 45213321 Railway station construction work, 45221000 Construction work for bridges and tunnels, shafts and subways, 45233140 Roadworks, 45234115 Railway signalling works, 45246200 Riverbank protection works, 45314000 Installation of telecommunications equipment, 45315300 Electricity supply installations, 71322500 Engineering-design services for traffic installations, 71356200 Technical assistance services, 79341000 Advertising services
II.2.4.
Description of the procurement
Lucrările aferente obiectivului de investiție "Electrificarea și reabilitarea liniei de cale feratǎ Cluj Napoca – Oradea – Episcopia Bihor” constau în proiectarea și execuția lucrărilor în conformitate cu legislația și reglementările tehnice în vigoare. Traseul tronsonului feroviar vizat pentru modernizare aferent Lot 1:”Proiectare și Execuție a lucrărilor aferente obiectivului de investiții ”Electrificarea și reabilitarea liniei de cale feratǎ Cluj Napoca – Oradea – Episcopia Bihor”, Lot 1 Cluj-Napoca - Aghireș este cuprins între km c.f. 500+749 și km c.f. 531+160, între Cap X Staţia CF Cluj-Napoca și Cap Y Staţia CF Aghireș
Proiectare și Execuție a lucrărilor aferente obiectivului de investiții ”Electrificare și reabilitare linie CF Cluj Napoca -Oradea -Episcopia Bihor” Lot 2 Aghireş – Poieni
Lot No: 2
Lucrările aferente obiectivului de investiție ”Electrificare și reabilitare linie CF Cluj Napoca -Oradea -Episcopia Bihor” constau în proiectarea și execuția lucrărilor în conformitate cu legislația și reglementările tehnice în vigoare. Traseul tronsonului feroviar vizat pentru modernizare aferent Lot 2 Aghireş – Poieni: este cuprins intre km 531+160 – km 567+690 , respectiv între Cap Y Staţia CF Aghireș şi Cap Y Stația CF Poieni