See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Serviciu de mentenanta constând în revizii tehnice (RT), reparatii accidentale (RA), reparatii de tip R1, reparatii echipamente energetice (REE), reparatii de tip R2+RA2, pentru instalatiile RED Inalta Tensiune apartinand Achizitorului
Description: Obiectul il reprezinta atribuirea acordului cadru pentru prestarea de servicii pentru activități de reparatii de tip R1, de reparatii accidentale de tip RA, revizii tehnice de tip RT, reparatii de echipamente energetice REE, reparatii de tip R2+RA2, ce se vor efectua in Rețelele Electrice de Distribuție – Înaltă Tensiune (RED IT) ale Achizitorului cu durata de 48 luni si atribuirea anuala de contracte subsecvente.
Internal identifier: 2025_326
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 50532400 Repair and maintenance services of electrical distribution equipment
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Obiectul il reprezinta atribuirea acordului cadru pentru prestarea de servicii pentru activități de reparatii de tip R1, de reparatii accidentale de tip RA, revizii tehnice de tip RT, reparatii de echipamente energetice REE, reparatii de tip R2+RA2, ce se vor efectua in Rețelele Electrice de Distribuție – Înaltă Tensiune (RED IT) ale Achizitorului cu durata de 48 luni si atribuirea anuala de contracte subsecvente. Obiectul achizitiei îl reprezintă prestarea de servicii pentru următoarele activități de mentenanță: - tip RT, RA, R1 - tip REE - tip R2+RA2; Reparatiile de tip R1 - sunt lucrari de mentenanta preventiva care se vor executa in baza procedurilor tehnice de lucru anexate, parte integranta din prezentul caiet de sarcini si a fiselor tehnologice. Acestea sunt lucrari care restabilesc starea tehnica a mijlocului fix prin inlocuirea sau repararea componentelor uzate. Acestea nu au periodicitate prestabilita si se programeaza in functie de starea tehnica a instalatiei in functie de necesitati. Componentele initiale uzate care nu se mai fabrica se vor inlocui cu produse similare aflate in productia curenta. Reparatiile accidentale de tip RA - sunt lucrari de mentenanta corectiva aparute in urma unui incident care nu au caracter planificat, ele avand drept scop readucerea instalatiilor in stare de functionare si alimentarea cu energie electrica a consumatorilor. Revizia tehnică (RT) - cuprinde lucrări de mentenanţă preventivă care cuprind ansamblul de lucrări care se execută periodic în scopul asigurării continuităţii în funcţionarea SISC (structuri, instalaţii, sisteme şi componente considerate mijloace fixe) prin verificări, reglaje, măsurători, încercări, curăţire şi vopsitorie, eliminarea unor defecţiuni prin înlocuirea unor piese şi subansamble etc. Lucrarile de tip R2 + RA2: • R2 sunt lucrari de reabilitare, reparaţii cu un grad de complexitate mai mare decat cele de tip R1, se executa pe baza de documentatie si reprezinta un ansamblu de lucrări de mentenanţă complexe efectuate asupra unor instalatii prin care, fără modificarea tehnologiei iniţiale, se restabileşte starea tehnică şi de eficienţă a acestora la un nivel apropiat de cel avut la începutul duratei de viaţă; • RA2 sunt lucrari accidentale, aparute in urma evenimentelor accidentale datorate calamitatilor (fenomene meteo deosebite, alte evenimente care definesc cazurile de forta majora) se executa pe baza de documentatie incluzand atat provizoratele cat si lucrarile de remediere a instalatiilor in solutie definitiva. Categoriile de lucrari ce se executa in cadrul RA2 sunt similare celor de RA. Lucrările de reparatii echipamente energetice REE - efectuate in atelierele care aparţin sau sunt inchiriate de prestator au ca scop păstrarea sau restabilirea disponibilităţii, fiabilităţii si siguranţei in exploatare a echipamentelor energetice. Lucrările de tip RT, RA si R1 se vor executa în conformitate cu fisele tehnice de lucru standardizate Anexa 11 din Caietul de Sarcini, lucrari de tip REE conform Anexa 12 din Caietul de Sarcini și lucrările de tip R2+RA2 conform Anexa 14 din Caietul de Sarcini, fișe de materiale utilizate la lucrari standardizate (materiale puse la dispoziție de Prestator sau Achizitor) conform Anexa 19 din Caietul de Sarcini, conform standardelor, normativelor, prescripţiilor energetice generale şi specifice, fişelor tehnologice, legislatiei de securitate si sanatate in munca, a instructiunilor proprii de securitate si sanatate in munca, legislatiei pentru situatii de urgenta în vigoare. Lucrarile care nu sunt evaluate prin fise standardizate se executa pe baza de deviz, model Anexa 6 din Caietul de Sarcini. Pentru lucrarile executate pe baza de deviz, cu exceptia celor de RA (inclusiv forta majora), Prestatorul prezinta un deviz oferta pentru acceptare de catre Achizitor inainte de executia lucrarii sau operatiilor suplimentare. De asemenea tututor lucrarilor standardizate li se mai pot adauga si alte lucrari suplimentare care trebuie executate doar cu aprobarea Achizitorului. Volumele estimate pe tipuri de lucrări de mentenanță tip RT, RA, R1 sunt în număr de 193 959 de lucrari conform fișelor de lucrari din Anexa 2.1 din Caietul de Sarcini. Consumurile estimate pentru lucrările de mentenanță tip REE sunt: - pret materiale puse la dispozitie de Prestator = 1 617 200,00 lei - manopera directa =32 000 ore om Consumurile estimate pentru lucrarile de R2+RA2 sunt : - pret materiale puse la dispozitie de Prestator = 2 465 387,08 lei - manopera directa =37 200 ore om - numar km estimati pentru auto si utilaje = 170 832 km - numar de ore de functionare tehnologica a utilajelor = 2 060 ore. Valoarea maxima estimata a acordului cadru este de 57 938 256,08 lei fara TVA,detaliata astfel: -servicii RT, R1, RA: 48722887,15 lei fara TVA; -servicii REE: 3365222,21 lei fara TVA; - servicii R2+RA2: 5850146,71 lei fara TVA; Valoarea minima estimata a acordului cadru este de 44 558 519,43 lei. Valoarea minimă a unui contract subsecvent este de 11 139 629,86 lei. Valoarea maximă a unui contract subsecvent este de 14 485 064,45 lei.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45232200 Ancillary works for electricity power lines, 45315300 Electricity supply installations, 45315400 High voltage installation work