See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Helsingin Sataman rakennusten suunnittelun puitejärjestely
Description: Helsingin Satama Oy käynnistää tällä hankintailmoituksella tarjouskilpailun rakennusten suunnittelupalveluiden puitejärjestelyä varten. Puitesopimus ja sen kautta teetettävät tehtävät jakautuvat seitsemään (7) osa-alueeseen seuraavasti: Osa-alue 1: Arkkitehti- ja pääsuunnittelu Osa-alue 2: Rakennesuunnittelu Osa-alue 3: Geotekninen suunnittelu Osa-alue 4: Pohjarakennesuunnittelu Osa-alue 5: LVIA-suunnittelu Osa-alue 6: Sähkösuunnittelu Osa-alue 7: Suunnittelun koordinointi. Kilpailutettavan sopimuksen kesto kullakin osa-alueella on neljä (4) vuotta (vuodet 2027-2030), ja sopimusta voidaan jatkaa kahdella (2) kahden vuoden optiokaudella (ensimmäinen optiokausi vuodet 2031-2032 ja toinen optiokausi vuodet 2033-2034). Puitesopimuksen sisältö ja siihen sisältyvät tehtävät on kuvattu tarkemmin tarjouspyyntöasiakirjoissa. Tarjoaja voi tarjota yhtä tai useampaa osa-aluetta. Kullekin osa-alueelle valitaan vähintään viisi (5) palveluntarjoajaa, mikäli saatujen tarjousten perusteella se on mahdollista. Hankintayksikkö varaa oikeuden valita palveluntuottajaksi myös vähemmän kuin edellä mainitun määrän palveluntuottajia per osa-alue, mikäli tarjouskilpailussa saadaan vähemmän vähimmäisvaatimukset täyttäviä tarjouksia. Tarjoaja voi olla yksittäinen yritys tai useasta yrityksestä koostuva tarjoajaryhmittymä. Kukin tarjoaja tai tarjoajaryhmittymä voi tehdä vain yhden tarjouksen. Rinnakkaisia tarjouksia ei ole hyväksyttävää tehdä. Kukin yritys voi olla jäsenenä vain yhdessä tarjoajaryhmittymässä.
Internal identifier: 628594
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Puitejärjestelyyn valitaan sopimuskumppaneita seuraavasti: Puitesopimuksen osa-alueelle 1 Arkkitehti- ja pääsuunnittelu, valitaan vähintään viisi (5) puitesopimuskumppania. Puitesopimuksen osa-alueelle 2 Rakennesuunnittelu, valitaan vähintään viisi (5) puitesopimuskumppania. Puitesopimuksen osa-alueelle 3 Geotekninen suunnittelu, valitaan vähintään viisi (5) puitesopimuskumppania. Puitesopimuksen osa-alueelle 4 Pohjarakennesuunnittelu, valitaan vähintään viisi (5) puitesopimuskumppania. Puitesopimuksen osa-alueelle 5 LVIA-suunnittelu, valitaan vähintään viisi (5) puitesopimuskumppania. Puitesopimuksen osa-alueelle 6 Sähkösuunnittelu, valitaan vähintään viisi (5) puitesopimuskumppania. Puitesopimuksen osa-alueelle 7 Suunnittelun koordinointi, valitaan vähintään viisi (5) puitesopimuskumppania. Edellä ilmoitettujen valittavien sopimuskumppaneiden määrät voivat olla pienempiä, mikäli hyväksyttyjä tarjoajia tai tarjouksia on tätä vähemmän.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Osa-alue 1: Arkkitehti- ja pääsuunnittelu
Description: Osa-alueeseen 1 sisältyvät tehtävät on kuvattu tarjouspyyntöasiakirjoissa. Puitesopimuksen osa-alueeseen 1 valitaan vähintään viisi (5) palveluntuottajaa, mikäli saatujen tarjousten perusteella se on mahdollista.
Internal identifier: OSA 1-0
Lot: LOT-0002
Title: Osa-alue 2: Rakennesuunnittelu
Description: Osa-alueeseen 2 sisältyvät tehtävät on kuvattu tarjouspyyntöasiakirjoissa. Puitesopimuksen osa-alueeseen 2 valitaan vähintään viisi (5) palveluntuottajaa, mikäli saatujen tarjousten perusteella se on mahdollista.
Internal identifier: OSA 2-1
Lot: LOT-0003
Title: Osa-alue 3: Geotekninen suunnittelu
Description: Osa-alueeseen 3 sisältyvät tehtävät on kuvattu tarjouspyyntöasiakirjoissa. Puitesopimuksen osa-alueeseen 3 valitaan vähintään viisi (5) palveluntuottajaa, mikäli saatujen tarjousten perusteella se on mahdollista.
Internal identifier: OSA 3-2
Lot: LOT-0004
Title: Osa-alue 4: Pohjarakennesuunnittelu
Description: Osa-alueeseen 4 sisältyvät tehtävät on kuvattu tarjouspyyntöasiakirjoissa. Puitesopimuksen osa-alueeseen 4 valitaan vähintään viisi (5) palveluntuottajaa, mikäli saatujen tarjousten perusteella se on mahdollista.
Internal identifier: OSA 4-3
Lot: LOT-0005
Title: Osa-alue 5: LVIA-suunnittelu
Description: Osa-alueeseen 5 sisältyvät tehtävät on kuvattu tarjouspyyntöasiakirjoissa. Puitesopimuksen osa-alueeseen 5 valitaan vähintään viisi (5) palveluntuottajaa, mikäli saatujen tarjousten perusteella se on mahdollista.
Internal identifier: OSA 5-4
Lot: LOT-0006
Title: Osa-alue 6: Sähkösuunnittelu
Description: Osa-alueeseen 6 sisältyvät tehtävät on kuvattu tarjouspyyntöasiakirjoissa. Puitesopimuksen osa-alueeseen 6 valitaan vähintään viisi (5) palveluntuottajaa, mikäli saatujen tarjousten perusteella se on mahdollista.
Internal identifier: OSA 6-5
Lot: LOT-0007
Title: Osa-alue 7: Suunnittelun koordinointi
Description: Osa-alueeseen 7 sisältyvät tehtävät on kuvattu tarjouspyyntöasiakirjoissa. Puitesopimuksen osa-alueeseen 7 valitaan vähintään viisi (5) palveluntuottajaa, mikäli saatujen tarjousten perusteella se on mahdollista.
Internal identifier: OSA 7-6