737439-2026 - Competition
Bulgaria – Electricity – „Доставка на нетна активна електрическа енергия и осъществяване задълженията на координатор на стандартна балансираща група за нуждите на община Гулянци”
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: „Доставка на нетна активна електрическа енергия и осъществяване задълженията на координатор на стандартна балансираща група за нуждите на община Гулянци”
Description: 1. Предмет на поръчката Предметът на обществената поръчка е доставка на нетна активна електрическа енергия и осъществяване задълженията на координатор на стандартна балансираща група за нуждите на община Гулянци. 2. Общи изисквания към изпълнението При доставката следва да се доставя електрическа енергия с качество и по ред, съгласно предвиденото в Закона за енергетиката (ЗЕ) и останалите нормативни актове, които уреждат обществените отношения, свързани с доставката на електрическа енергия (в т.ч. наредбите към ЗЕ, Правилата за търговия с електрическа енергия (ПТЕЕ) и Правилата за измерване на количеството електрическа енергия (ПИКЕЕ)). В качеството на „координатор на балансираща група“ изпълнителят следва да поеме отговорността за балансиране, да включи възложителя в пазара на балансираща енергия като участник (непряк член) в стандартна балансираща група, без възложителя да заплаща такса за участие, както и да осигури прогнозиране на потреблението на възложителя, включително администриране на часовите графици за потребление на възложителя. 3. Място и срок за изпълнение на поръчката Място за изпълнение на поръчката – Електроенергийната система на Република България. Срок за изпълнение на обществената поръчка – 24 месеца, считано от датата на регистрация на първия регистриран трафик. Обектите на Възложителя са присъединени към разпределителна мрежа НН на Електроразпределителни мрежи Запад ЕАД и са посочени в справка, приложена към настоящата Техническа спецификация. 4. Прогнозно количество Съгласно информация, посочена в справка, приложена към настоящата Техническа спецификация – 1065.031 MWh за 12 месеца или за срока на договор – 24 месеца – 2 130,06 MWh. 5. Цени и стойност на договора Доставката на нетна активна електрическа енергия се извършва при свободно договорени цени съгласно чл.100 – чл.103 от ЗЕ. Цената на електрическата енергия да се определя в евро/МВтч. Цената за един МВтч електрическа енергия за периода на фактуриране се формира по следния начин: а. Единичната цена (в евро/МВтч без ДДС) за фактуриране е равна на Крайната сума за фактуриране от т. ''б'', разделена на измереното количество (МВтч) за отчетния период. б. Крайната сума за фактуриране (в евро без ДДС) е равна на сбора от всички произведения на Почасовите цени от т. ''в'' и измерените Почасови количества (МВтч) за отчетния период. в. Почасовата цена е равна на сумата от БОРСА + ДОБАВКА, където ''БОРСА'' е почасовата цена за МВтч на пазарен сегмент ''Ден напред'' на ''Българска Независима Енергийна Борса'' ЕАД (БНЕБ) за изминалия отчетен период, която е видна на интернет адрес www.ibex.bg , а ''ДОБАВКА'' e фиксирана добавка оферирана от избрания изпълнител в евро/МВтч (без ДДС), покриваща всички разходи на избрания изпълнител за изпълнение на предмета на поръчката: - цената за доставка на нетната активна електрическа енергия на ниско напрежение без допълнително да начисляваме суми за излишък и недостиг, нито такса за участие в балансираща група; - всички разходи, свързани с пълната процедура по регистрация и изваждане на обекта на Възложителя на свободния пазар на електроенергия; - разходите за администриране и балансиране на доставянето на електрическа енергия, както и всички други разходи, необходими за изпълнението на предмета на поръчката; - администрирането на графиците и обмена на информация с лицензираното ЕРП на територията, на която се намира съответната измервателна точка; - изготвянето на подробен индивидуален анализ на характерния товаров профил на Възложителя с цел оценка на енергийната му ефективност; - регистрираните небаланси (положителни, отрицателни), разходите по изготвяне на прогнози и всички други разходи, свързани с участието на Възложителя на свободния пазар на електроенергия; - разходи за балансиране на електроенергийната система за снабдяване. В случаите на небаланси на електрическа енергия същите са за сметка на изпълнителя. В цената не се включва: - цената за акциз по чл. 20, ал. 2, т. 17 от Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС); - определената с решение на КЕВР такса „задължение към обществото“; - нормативно определени добавки към цената на електрическата енергия съгласно ЗЕ и ПТЕЕ. Крайната обща стойност на договора се определя въз основа на стойността на действително изразходваната активна електрическа енергия за целия срок на договора. В цената по договора се включват и регулаторно определените цени за: - цената за акциз по чл. 20, ал. 2, т. 17 от Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС); - определената с решение на КЕВР такса „задължение към обществото“; - нормативно определени добавки към цената на електрическата енергия съгласно ЗЕ и ПТЕЕ. 6. Начин на плащане Изпълнителят ежемесечно издава единна фактура на община Гулянци, включваща консумираната активна електрическа енергия за определения месец, отчетена по измервателния уред на съответната измервателна точка, по определената в договора единична цена, акциз по чл. 20 ал. 2 т. 17 от ЗАДС и определената с решения на КЕВР такса (цена) „задължения към обществото", както и всички мрежови услуги с подробна разбивка съгласно чл. 20 от ПТЕЕ. Възложителят заплаща на изпълнителя по банков път дължимите суми в срок до 30 (тридесет) дни след получаване на единната фактура, която се издава на община Гулянци. Продължава в раздел Описание(BT-24-Lot).
Internal identifier: 614222
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 09310000 Electricity
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: Продължение от раздел Описание(BT-24-Procedure): 7. Техническа спецификация Процедурата се провежда с цел избор на доставчик на нетна електрическа енергия, координатор на стандартна балансираща група, пълно администриране на информационния поток с Електроразпределителни мрежи Запад ЕАД, както и поемане на разходите за небаланси за обекти, които са посочени в приложения списък. В приложената справка е показано потреблението на възложителя за дванадесет месеца. Изпълнителят следва да осигури на Възложителя услуга по прогнозиране на потребление, изготвяне на почасови графици, администриране на информационния поток към Електроразпределителни мрежи Запад ЕАД, както и отговорност по балансиране. Изпълнителят на настоящата обществена поръчка ще е длъжен да: 1. продава на Възложителя договорените количества електрическата енергия в мястото на доставка, съгласно приложимите Правила за търговия с електрическа енергия, приети с решение на КЕВР (ПТЕЕ). 2. включи Възложителя в стандартна балансираща група с координатор Изпълнителя, без Възложителя да заплаща такса за участие. 3. извършва всички необходими действия, съгласно действащите към момента ПТЕЕ така, че да осигури изпълнението на настоящия договор. 4. издава единна фактура на Възложителя, включваща консумираната активна електрическа енергия за определения месец, акциз и задължение към обществото, както и всички нормативно определени добавки към цената на електрическата енергия съгласно ЗЕ и ПТЕЕ. 5. уведомява Възложителя в посочените в договора срокове при: невъзможност или забавяне на изпълнението на задълженията му по Договора; промяна в лицата, които го представляват или са упълномощени да извършват действия по изпълнението на този Договор; промяна в данните по регистрация, в данните, необходими за издаване на данъчни фактури и др. 6. предоставя на Възложителя поисканите от него и уговорени в Договора информация, данни или документи по начина и в сроковете, посочени в Договора. 7. спазва разпоредбите и правилата, заложени в Закон за енергетиката (ЗЕ) и наредбите към него, както и ПТЕЕ и разпорежданията на Оператор на електропреносна мрежа (ОЕМ) така, че да не бъде отстранен от пазара на балансираща енергия. Планиране на количествата: Изпълнителят ще изготвя почасов дневен график за доставка на електрическа енергия на възложителя. Този дневен график ще бъде общ вид на очаквания часови енергиен товар. Дневният график обхваща 24 часа, започвайки от 00:00 ч. на съответния ден. Почасовите дневни графици за доставка се изготвят до размера и съобразно с прогнозните помесечни количества енергия изготвени и планирани от Изпълнителя. Изпълнителят изпраща почасовите дневни графици за доставка на „Електроенергиен системен оператор“ ЕАД, в съответствие с разпоредбите на ПТЕЕ. Възложителят ще упълномощи изпълнителя да потвърждава графиците за доставка пред „Електроенергиен системен оператор“ ЕАД. Възложителят ще уведомява Изпълнителя с писмено предизвестие 10 (десет) дни преди провеждане на планирани ремонти и други планирани дейности по своите съоръжения с уточнени период на провеждане на ремонта и прогнози за изменение на средночасовите товари и/или всички останали дейности, които биха повлияли върху договорното изпълнение. В случай на непредвидени изменения и/или непредвидени големи ремонти или дълготрайна невъзможност за електропотребление, Възложителят писмено ще уведоми Изпълнителя, до 3 (три) работни дни от възникване на събитието за промяна на количеството потребявана енергия и очакваната продължителност на събитието.
Options:
Description of the options: При липса на нов договор със същия предмет, сключен по реда на ЗОП и в случай, че общата прогнозна стойност не е изчерпана, договорът продължава своето действие до сключването на нов договор, но не повече от 6 месеца.