737443-2024 - Result
Romania – Courier services – Servicii de curierat
Contract or concession award notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
TitleServicii de curierat
DescriptionAcord cadru de prestări servicii, cu valabilitate de la data 01.01.2025 și până la de 31.12.2028 (48 luni), iar implementarea acestuia va consta în prestarea serviciilor, respectiv plata acestora. Prestarea efectivă a serviciilor de curierat aferente contractului va începe la data de 01.01.2025 cu o valabilitate de 48 de luni. Pe parcursul acordului cadru se vor încheia 4 (patru) contracte subsecvente. Având în vedere noile modificări legislative, respectiv prevederile art. 14, alin. (8) și (9) din Hotărârea nr. 444/2024 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 94/2006, conform căruia: (8) În funcţie de opţiunea exprimată, paşaportul simplu electronic poate fi expediat, prin servicii de curierat: a) pe teritoriul României, la domiciliul sau la reşedinţa titularului/persoanei care a formulat cererea ori la o altă adresă din ţară indicată de acesta/aceasta; b) la adresa din străinătate indicată de titular/persoana care a formulat cererea, cu suportarea de către acesta/aceasta a cheltuielilor de expediţie. (9) Expedierea paşaportului simplu electronic, prin servicii de curierat, la orice adresă de pe teritoriul României indicată de titular/persoana care a formulat cererea, alta decât cea de domiciliu/reşedinţă, se operaţionalizează de la data asigurării condiţiilor tehnice necesare, dar nu mai târziu de data de 1 ianuarie 2025. Astfel, în vederea asigurării expedierii pașapoartelor în concordanță cu Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 248/2005 privind regimul liberei circulații a cetățenilor românilor în străinătate, aprobate prin H.G. nr. 94/2006, este necesară demararea unei proceduri de achiziție având ca obiect achiziția serviciilor de curierat. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare cu 11 zile inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor : 18. Orice solicitare de clarificari trebuie transmisa in SEAP: http://sicap-prod.e-licitatie.ro Specificatiile tehnice, si alte informatii se regasesc in caietul de sarcini aferent prezentei proceduri de achizitie.
Internal identifier2005
Type of procedureOpen
Purpose
Main nature of the contractServices
Main classification (cpv): 64120000 Courier services
5. Lot
LotLOT-0000
TitleDefault lot
DescriptionPrestarea efectivă a serviciilor de curierat aferente contractului va începe la data de 01.01.2025 cu o valabilitate de 48 de luni. Descrierea si specificatiile tehnice aferente prestarii serviciilor se regasesc in CAIETUL DE SARCINI aferent prezentei documentatii de atribuire. Calendarul estimativ de încheiere al contractelor subsecvente este următorul: - contract subsecvent nr. 1: 01.01.2025 – 31.12.2025; - contract subsecvent nr. 2: 01.01.2026 – 31.12.2026; - contract subsecvent nr. 3: 01.01.2027 – 31.12.2027. - contract subsecvent nr. 4: 01.01.2028 – 31.12.2028. În caietul de sarcini se regăsesc: - cantitățile minime și maxime estimate pe durata întregului acord-cadru, precum și cantitățile minime și maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent; - specificatii tehnice precum si alte informatii Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare cu 11 zile inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor : 18. Orice solicitare de clarificari trebuie transmisa in SEAP: http://sicap-prod.e-licitatie.ro
Internal identifier1