737779-2026 - Competition
Finland – Agricultural services – Maatalouslomituspalveluiden hankinta puitejärjestelynä, Sastamalan lomitusalue
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Maatalouslomituspalveluiden hankinta puitejärjestelynä, Sastamalan lomitusalue
Description: Sastamalan kaupunki pyytää tarjouksia maatalouslomituksen ostopalveluista paikallisyksikkönsä käyttöön. Palvelu täydentää kaupungin omaa lomitustoimintaa. Hankinta koskee paikallisyksikön järjestämää lomitusta, ei maatalousyrittäjän itse järjestämän lomituksen korvaamista. Hankinta toteutetaan puitejärjestelynä, jossa kilpailutuksen tulos määrittää ensisijajärjestyksen. Hankintayksikkö ei sitoudu hankkimaan palvelua tiettyä määrää. Hankinnassa käytetään yhtä maantieteellistä aluetta, joka on jaettu kuuteen tuotantoalakohtaiseen osaan. Tarjoaja voi tarjota lomituspalvelua yhteen tai useampaan tuotantoalaan. Palvelu käsittää tilaajan määrittelemät, lomituspalvelulain mukaiset kotieläinten päivittäiset välttämättömät hoitotyöt. Tilaaja päättää lomituksen myöntämisestä, tehtäväosuuksista ja lomitusajasta. Palveluntuottaja ei tee viranomaispäätöksiä, eikä muuta myönnetyn palvelun sisältöä itsenäisesti.
Internal identifier: 633601
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Avoin menettely, jossa kaikki halukkaat vähimmäisvaatimukset täyttävät tarjoajat voivat jättää tarjouksen. Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Kyseessä on puitesopimus, joka ei velvoita Sastamalan kaupunkia ostamaan tiettyä määrää lomitusta. Hankinta toteutetaan julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016, muutoksineen) mukaisesti. Hankinnasta julkaistaan EU-hankintailmoitus HILMAssa ja TEDissä. Puitejärjestelyyn valitaan osakohtaisesti kaikki soveltuvuusvaatimukset täyttävät tarjoajat, joiden tarjous täyttää vaatimukset. Tilaaja tarkistaa tarjoajien soveltuvuuden, tarjousten vaatimustenmukaisuuden ja tekee osakohtaisen vertailun. Myöhästyneet tarjoukset hylätään automaattisesti. Hintakaton ylittävä tai muulla tavoin vaatimustenvastainen tarjous hylätään kyseisen osan osalta, koko tarjoajaa koskeva soveltuvuuspuute voi koskea kaikkia osia. Tilaaja voi pyytää hankintalain sallimaa täsmennystä tasapuolisuutta vaarantamatta. Puuttuvaa olennaista hintaa tai uutta laatulupausta ei saa lisätä jälkikäteen. Poikkeuksellisen alhaiselta vaikuttavasta tarjouksesta pyydetään selvitys ennen mahdollista hylkäämistä.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 77100000 Agricultural services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Lypsylehmien hoitotyöt
Description: Lypsylehmien hoitotyöt
Internal identifier: 1-0
Lot: LOT-0002
Title: Lihakarjan hoitotyöt
Description: Lihakarjan hoitotyöt
Internal identifier: 2-1
Lot: LOT-0003
Title: Sikojen hoitotyöt
Description: Sikojen hoitotyöt
Internal identifier: 3-2
Lot: LOT-0004
Title: Hevosten hoitotyöt
Description: Hevosten hoitotyöt
Internal identifier: 4-3
Lot: LOT-0005
Title: Lampaiden ja vuohien hoitotyöt
Description: Lampaiden ja vuohien hoitotyöt
Internal identifier: 5-4
Lot: LOT-0006
Title: Siipikarjan hoitotyöt
Description: Siipikarjan hoitotyöt
Internal identifier: 6-5