See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Prestare servicii de catering în cadrul programului ”Școală după școală” (SDS) către unitățile de învățământ preuniversitar de la nivelul Sectorului 3 al Municipiului Bucureşti, care derulează programul SDS
Description: Durata acordului cadru estimata este de 4 ani, pentru asigurarea derulării programului SDS în: - anul școlar 2023-2024 (septembrie 2023-iunie 2024) - anul școlar 2024-2025 (septembrie 2024-iunie 2025) - anul școlar 2025-2026 (septembrie 2025-iunie 2026) - anul școlar 2026-2027 (septembrie 2026-iunie 2027) Termene pentru depunerea/ raspunsul la solicitarile de clarificari/informatii suplimentare: In conformitate cu prevederile art.160 alin.(1) din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 18 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, autoritatea contractanta va transmite raspunsul consolidat formulat la solicitările de clarificari/informatii suplimentare în a 11-a zi înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor, în măsura în care sunt transmise în termenul precizat.
Internal identifier: 4420465_2023_PAAPD1428566
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 55524000 School catering services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Obiectivul achiziției constă în prestarea serviciilor de catering, respectiv pregătirea, prepararea şi livrarea zilnică a hranei pentru persoanele beneficiare din cadrul unităților de învățământ preuniversitar de stat din raza teritorială a Sectorului 3. Descrierea detaliata se regaseste in cerintele si specificatiile tehnice minimale din caietul de sarcini. Cantitatile minime si maxime ale acordului cadru: Cel mai mare contract subsecvent: 980 portii; Minim acord-cadru: 1.960 portii; Maxim acord-cadru: 7.000 portii. Clauză de revizuire: Promitentul-Achizitor îşi rezervă dreptul/opțiunea de a suplimenta cantitatea estimată la nivelul documentației de atribuire cu până la maxim 50% din cantitatea maximă estimată pentru acordul-cadru. Preţul produselor care vor fi achiziţionate suplimentar în baza clauzei de revizuire va fi cel din propunerea financiară ce stă la baza acordului-cadru (ajustat după caz conform formula de ajustare), perioada de timp în care se va putea utiliza această opţiune de către promitentul Achizitor: pe toată durata de valabilitate a acordului-cadru/contractului subsecvent. Modificarea de valoare scăzută prevăzută de art. 221 alin. (1), lit. f) din Legea nr. 98/2016 se tratează şi calculează distinct de modificarea în baza art. 221 alin. (1), lit. a) din Legea nr. 98/2016. Conform Documentației de atribuire Frecventa contractelor ce urmeaza sa fie atribuite: 23 contracte subsecvente /an. Atribuirea contractelor subsecvente încheierii acordului-cadru se va face cu reluarea competiției. Autoritatea contractanta isi rezerva dreptul de a incheia mai multe sau mai putine contracte subsecvente pe durata acordului cadru. Asa cum rezulta din dispoziţiile art. 20 lit. f) din HG nr. 395/2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului de achiziţie publica/acordului-cadru din Legea nr. 98/2016, cu modificările si completările ulterioare, cantitatile minime si maxime pe care autoritatea contractanta le stabileşte iniţial in documentaţia de atribuire, si ulterior in acordul-cadru, reprezintă estimări ale unor cantitati care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru, si nu cantitatile exacte care vor fi achiziţionate, acestea din urma putând fi mai mici, egale, sau mai mari raportat la cele estimate, in funcţie de necesităţile efective ale utilizatorilor.
Internal identifier: 1