739617-2026 - Competition
Finland – Health and social work services – Kotihoidon pienalueet -Tuottajarekisteri
Contract notice – light regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Kotihoidon pienalueet -Tuottajarekisteri
Description: Kyseessä on Keski-Suomen hyvinvointialueen kotihoidon pienaluehankinta liitteen E mukaisena sosiaali- ja terveyspalveluhankintana. Kotihoitoa järjestetään henkilölle, joka tarvitsee sitä sillä perusteella, että hänen toimintakykynsä on alentunut korkean iän, sairauden, vamman tai muun vastaavan syyn vuoksi. Lisäksi kotihoitoa järjestetään henkilölle, joka tarvitsee sitä erityisen perhe- tai elämäntilanteen perusteella. Asiakkaan ikä ei ole kotihoidon palveluihin oikeuttava tai rajaava tekijä.   Kotihoidon palveluilla tarkoitetaan moniammatillisia kotona asumista tukevia, kotiin järjestettäviä sosiaali- ja terveyspalveluita. Palveluiden avulla huolehditaan, että henkilö suoriutuu jokapäiväiseen elämään kuuluvista toiminnoista kodissaan ja asuinympäristössään. Palvelun tavoitteena on mahdollistaa asiakkaan omat voimavarat ja toimintakyvyn huomioiva, turvallinen sekä mielekäs kotona asuminen. Kotihoidon palveluilla pyritään myös ehkäisemään vaativamman hoidon ja hoivan tarvetta. Kotihoitoon kuuluu asiakkaan yksilöllisen tarpeen mukainen hoito ja huolenpito, toimintakykyä ja vuorovaikutusta edistävä ja ylläpitävä toiminta, muu henkilön suoriutumista tukeva toiminta ja/tai terveydenhuoltolain 25 §:ssä tarkoitettu kotisairaanhoito tai sosiaalihuoltolain (1301/2014) 19 a §:n mukaista kotihoitoa. Hankinta toteutetaan hankintayksikön itsensä laatimalla hankintalain periaatteiden mukaisella kaksivaiheisella hankintamenettelyllä, jossa on piirteitä perinteisestä puitesopimuksesta sekä dynaamisesta hankintajärjestelmästä. Jatkossa hankintamenettelystä käytetään nimitystä tuottajarekisteri. Hankintayksikkö perustaa tällä ilmoituksella tuottajarekisterin. Tämä ilmoitus toimii osallistumispyyntönä tuottajarekisteriin. Tuottajarekisteriin mukaan haluavien palveluntuottajien tulee jättää osallistumishakemus Tarjouspalvelu.fi-portaalissa. Kaikki osallistumispyynnössä asetetut soveltuvuus- ja vähimmäisvaatimukset täyttävät palveluntuottajat hyväksytään tuottajarekisteriin. Hankintayksikkö julkaisee tuottajarekisterin voimassaoloaikana tarjouspyyntöjä rekisteriin hyväksyttyjen palveluntuottajien kesken, joihin tarjouksen voivat jättää ainoastaan tuottajarekisteriin hyväksytyt palveluntuottajat. Hankintojen arvioitu vuosittainen arvo on noin 3 500 000 euroa (alv 0 %). Tuottajarekisterin ennakoitu kokonaisarvo koko voimassaoloajalle on noin 21 000 000 euroa (alv 0 %). Arviot ovat suuntaa antavia ja voivat poiketa toteutuvista hankinnoista. Arviot eivät myöskään sido hankintayksikköä tiettyyn hankintamäärään. Hankintayksikkö hankkii palveluita tämän tuottajarekisterin kautta hankintayksikön tarpeiden mukaisesti. Tuottajarekisterin enimmäisarvo sen koko voimassaoloajalle on 30 000 000 euroa (alv 0 %). Hankintayksikkö ei tee hankintoja järjestelmän kautta tämän arvon ylittäviä määriä. Kotihoidon palveluiden lisäksi tuottajarekisterin sisällä voidaan hankkia myös muita kotona asumista tukevia palveluita. Hankintayksikkö ei sitoudu hankkimaan kaikkia tämän palvelukokonaisuuden hankintoja tämän tuottajarekisterin kautta. Hankintayksikkö varaa oikeuden tehdä yksittäisiä vastaavia hankintoja myös järjestelmän ulkopuolella hankintalainsäädännön sallimissa tilanteissa esimerkiksi asiakkaan erityistarpeen sitä edellyttäessä.
Internal identifier: 631679
Type of procedure: Restricted
Main features of the procedure: OSALLISTUMISVAIHE Osallistumisvaiheen aikana ei julkaista tarjouspyyntöjä. Tuottajarekisteriin tulee hakeutua jättämällä osallistumishakemus Tarjouspalvelu.fi -portaalissa, johon pääsee 'Osallistu hankintaan' -painikkeella. Tuottajarekisteri on avoin kaikille soveltuvuusehdot ja palvelun vähimmäisvaatimukset täyttäville palveluntuottajille. Hankintayksikkö käsittelee saapuneet osallistumishakemukset 10 arkipäivän kuluessa niiden vastaanottamisesta. Hankintayksikkö voi yksittäistapauksissa pidentää käsittelyaikaa 15 arkipäivään, jos arvioinnissa on tarkasteltava täydentäviä asiakirjoja, hankintayksikkö joutuu tarkistamaan soveltuvuusvaatimuksien täyttymistä muutoin tai muusta perustellusta syystä. Tuottajarekisteri pysyy avoinna koko sen voimassaoloajan ja uusia palveluntuottajia voidaan hyväksyä järjestelmään myös hankintavaiheen käynnistyttyä. HANKINTAVAIHE Hankintamenettelyn toisessa vaiheessa hankintayksikkö julkaisee tarjouspyyntöjä. Tarjouksen voi jättää tuottajarekisteriin hyväksytty tuottaja. Tarjousaika on vähintään 10 päivää. Hankintamenettely on kuvattu tarkemmin liitteessä "Tuottajarekisterin kuvaus". Hankintayksikkö voi tilapäisesti sulkea järjestelmän. Järjestelmän ollessa suljettuna saapuneita osallistumishakemuksia ei käsitellä. Hankintayksikkö ilmoittaa järjestelmän tilapäisestä sulkemisesta sähköisesti.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 85000000 Health and social work services
Additional classification (cpv): 85140000 Miscellaneous health services, 85320000 Social services
5. Lot
Lot: LOT-0000