2. Procedure
Procedure
Title: Sisäilman olosuhdeseurantajärjestelmä ja olosuhdeseurantapalvelu sekä niihin liittyvät mittalaitteet
Description: Hankinnan tavoitteena on toteuttaa OSAOn oppilaitoskiinteistöihin reaaliaikainen sisäilman olosuhteiden seurantajärjestelmä sekä siihen liittyvä asiantuntijapalvelu. Sopimus sisältää olosuhdetiedon pilvipalvelun (SaaS), asiantuntija-analyysin ja mahdollisuuden hankkia IoT‑pohjaiset sisäilmaolosuhteiden mittalaitteita. Sisäilmaolosuhteiden seurantajärjestelmä otetaan ensi vaiheessa käyttöön Kontinkankaan toimipisteessä, mutta seurantajärjestelmän käyttöä voidaan myöhemmin laajentaa muihin toimipisteisiin. OSAOlla on olemassa olevia mittalaitteita Kontinkankaan toimipisteessä, mutta mikäli sisäilmaolosuhteiden seurantaa laajennetaan muihin toimipisteisiin, voidaan mittalaitteita hankkia lisää tämän sopimuksen piiristä. Sopimuskausi on kaksi (2) vuotta, minkä jälkeen on mahdollisuus kahteen (2) yhden (1) vuoden optioon. Hankintaa ei ole jaettu osiin, sillä tilaaja edellyttää, että SaaS-palvelun ja mittalaiteratkaisun toimittaja on sama toimija. Vaatimuksen tarkoituksena on varmistaa palvelukokonaisuuden toimivuus, mittausdatan luotettavuus, yhden vastuutahon periaate sekä kustannustehokas ylläpito koko sopimuskauden ajan. Mittalaitteet, tiedonsiirto, pilvipalvelu ja analytiikka muodostavat hankinnassa yhden toiminnallisen kokonaisuuden. Hankinnasta on järjestetty markkinavuoropuhelu 25.9.2026 klo 12.00. Markkinavuoropuhelusta oli tehty ilmoitus Hilmaan 3.9.-22.9.2026 väliseksi ajaksi ja kaikilla kiinnostuneilla oli mahdollisuus osallistua markkinavuoropuheluun. Markkinavuoropuhelussa tilaaja esitti toimittajille kysymyksiä hankinnan toteuttamiseen liittyen. Myös toimittajilla oli mahdollisuus esittää kysymyksiä tulevaa hankintaa koskien. Kilpailutusmateriaalit lähetettiin markkinavuoropuheluun osallistuneille kommentoitavaksi 13.10-19.10.2026 väliseksi ajaksi. Hankittavia palveluja tullaan käyttämään OSAOn toimipisteissä. OSAO ei sitoudu ennalta määriteltyihin hankintamääriin, ja yksittäisten toimitusten volyymit voivat vaihdella toimipisteiden kulloistenkin tarpeiden mukaan. Tarjoajan tulee tarjousta tehdessään huomioida se, että tilaaja ei sitoudu ostamaan järjestelmää eikä palvelua kaikkiin kiinteistöihin (kohteisiin) ja että mittalaitteita hankitaan vain tarvittaessa.
Internal identifier: D/85/02.08.00.00/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Tarjous ja pyydetyt todistukset ja liitteet tulee toimittaa suomen kielellä, tarjousasiakirjat ovat saatavilla vain suomen kielellä. Tarjouksen tekemisestä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. TARJOUSTEN KÄSITTELY Menettelyn vaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö 1. Avaa tarjoukset 2. Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset 3. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden 4. Vertailee tarjoukset 5. Pyytää ja tarkastaa voittajan soveltuvuutta koskevat todistukset ja selvitykset 6. Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille 7. Solmii hankintasopimuksen voittajan kanssa. Hankintasopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella. Mikäli saaduista tarjouksista yksikään ei vastaa tarjouspyyntöä taikka olosuhteet tarjouskilpailun aikana muuttuvat sellaisiksi, ettei hankintayksikkö voi tarjouskilpailun tuloksia hyödyntää, hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan missä tahansa vaiheessa. Hankintayksikkö pidättää oikeuden olla hyväksymättä mitään annetuista tarjouksista perustellusta syystä/syistä.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90731100 Air quality management
Additional classification (cpv): 38300000 Measuring instruments
5. Lot
Lot: LOT-0000