742145-2026 - Competition
Sweden – Acoustic devices – Nytt PA-system Väven
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Nytt PA-system Väven
Description: Umeå kommun avser att upphandla ett nytt PA-system till Kulturhuset Väven. Vävenscenen är en multiscen som nyttjas för en rad av olika arrangemang t.ex. teater, föreläsningar, seminarier, musikuppträdande, konserter samt dansföreställningar. ​Befintligt ljudsystem är inte ändamålsenligt med Vävenscenens föreställningar. Systemet är underdimensionerat, framför allt vid konserter med stående publik. ​Efter utredning är slutsatsen att ett L-Acoustics L2D är mest lämpat för Vävenscenen. Valet av ett PA av denna typ har flera anledningar: * möjligheten att i mjukvara förändra ljudtäckning utefter PA:ts placering i rummet på enklaste och snabbaste sätt. * den fysiska storleken och utformningen gör det effektivare att flytta och använda då korta tidsintervaller för omställning ofta förekommer. * systemets kardioidlösning bidrar till minskad rundgångskänslighet. * systemet är kompatibelt med redan befintligt PA-system på Kajscenen ​* L-Acoustics används av flera ljudfirmor i Umeå så god kännedom om PA:t finns i närheten och möjligheten för kompletteringar blir desto enklare. ​Likvärdiga PA-system är dock självklart godkända. ​Utöver ovanstående finns övriga krav, leverans, montering samt tekniska specifikationer uppsatta enligt bilaga. ​Upphandlingen genomförs i enlighet med bestämmelserna i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) med de lagändringar som trädde i kraft 2022-02-01. Upphandlingsformen är öppet förfarande.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 32342400 Acoustic devices
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:135708:Lot:1
Additional classification (cpv): 32342410 Sound equipment, 32342412 Speakers