742401-2026 - Competition
Finland – Health and social work services – Mielenterveys- ja päihdeasumispalvelujen hankinta
Contract notice – light regime - Change notice
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Mielenterveys- ja päihdeasumispalvelujen hankinta
Description: Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue (myöhemmin myös Tilaaja) pyytää tarjouksia mielenterveys- ja päihdeasumispalvelujen hankintaan. Hankinnan kohteena ovat asumispalvelut ja asumiseen liittyvät palvelut asiakkaille, joilla on päihteiden ongelmakäytöstä tai mielenterveysongelmasta johtuva tuen tarve. Hankinnan kohteena oleva palvelu on kuvattu tarkemmin liitteellä 1 ”Hankinnan kohteen kuvaus”. Kyseessä on julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain 1397/2016 (hankintalain) liitteen E mukainen hankinta, joka mukailee hankintalakia avoimuuden, tasapuolisuuden ja syrjimättömyyden osalta sekä mahdollistaa markkinoilletulon uusille toimijoille. Hankinta toteutetaan dynaamisen toimittajarekisterin kaltaisena menettelynä, joka tarkoittaa hankintayksikön itsensä suunnittelemaa, hankintalain periaatteiden mukaista menettelyä hankinnan kohteena olevien palveluiden hankkimiseen. Toimittajarekisteriin valitaan osallistumishakemusten perustella kaikki palveluntuottajat, jotka täyttävät osallistumispyynnöllä ja sen liitteillä asetetut vaatimukset. Tarkempi kuvaus hankintamenettelystä löytyy liitteestä 1.1 ”Hankintamenettelyn kuvaus”. Hankinnan ennakoitu arvo on 90 miljoonaa euroa laskennalliselle neljälle vuodelle. HANKINTAJÄRJESTELMÄN PERUSTAMISVAIHEEN KYSYMYKSET TULEE JÄTTÄÄ VIIMEISTÄÄN 16.10.2026 KLO 12.00. HANKINTAJÄRJESTELMÄN PERUSTAMISVAIHEEN TARJOUKSET/OSALLISTUMISHAKEMUKSET TULEE JÄTTÄÄ VIIMEISTÄÄN 6.11.2026 KLO 12.00.
Internal identifier: 203/2026
Type of procedure: Restricted
Main features of the procedure: Kuvaus hankintamenettelystä löytyy liitteestä 1.1 ”Hankintamenettelyn kuvaus”.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 85000000 Health and social work services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Osa-alue 1: Tuettu asuminen
Description: Osa-alueen tarkempi kuvaus liitteellä 1 "Hankinnan kohteen kuvaus".
Internal identifier: 1-0
Lot: LOT-0002
Title: Osa-alue 2: Yhteisöllinen asuminen
Internal identifier: 2-1
Lot: LOT-0003
Title: Osa-alue 4: Nuorten päihteet salliva asumisyksikkö
Internal identifier: 4-2
Lot: LOT-0004
Title: Osa-alue 3: Ympärivuorokautinen palveluasuminen
Internal identifier: 3
Lot: LOT-0005
Title: Osa-alue 5: Tilapäinen asuminen mielenterveys- ja päihdeasiakkaille
Internal identifier: 5-4