2. Procedure
Procedure
Title: Perusterveydenhuollon hoidon jatkuvuuden ammatinharjoittajamallin hankinta
Description: Hankinnan kohteena on yleislääkäripalveluiden hankinta ammatinharjoittajamallilla toteutettuna Pirkanmaan hyvinvointialueelle. Hankinta sisältää yhteensä neljän (4) lääkärin ostopalvelun Hatanpään sosiaali- ja terveysaseman ja Tammelakeskuksen sosiaali- ja terveysaseman alueiden omapotilaiden hoidon toteuttamiseksi. Ammatinharjoittajamallilla tuotetaan yleislääkäripalvelut kokonaisvaltaisesti hoidon jatkuvuusmallin kriteerien mukaisille omapotilaille, jotka asuvat yrittäjälääkärille osoitetun sote-aseman alueella. Yrittäjälääkäri toimii omalääkärinä, joka on hoitovastuussa omapotilaistaan. Omalääkärin työparina toimii omahoitaja. Yrittäjälääkäri toimii yhteistyössä tilaajan henkilöstön kanssa osana sote-aseman moniammatillista toimintaympäristöä. Palvelussa keskeistä ovat hoidon saatavuuden sekä hoidon jatkuvuuden parantaminen. Palvelu tuotetaan joko edellä mainituilla Tilaajan sosiaali- ja terveysasemilla tai Palveluntuottajan järjestämissä toimitiloissa. Toimitiloja koskevat sijaintivaatimukset on määritetty hankintasopimuksen liitteessä 2 Palvelukuvaus. Sopimuskausi alkaa 1.2.2027 ja on voimassa toistaiseksi. Hankinnan ennakoitu arvonlisäveroton vuosiarvo sitoumuksetta on noin 875 000 euroa. Palveluntuottajien valinta on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön kohdassa ”Päätöksenteon perusteet”. Hankinnan kohde ja vähimmäisvaatimukset on kuvattu tarjouspyynnössä ja tarjouspyynnön liitteissä.
Internal identifier: 25936/2026
Type of procedure: Open
Main features of the procedure: Kyseessä on hankintalain (1397/2016) liitteen E mukainen sosiaali- ja terveyspalvelun hankinta, jonka perustana on lain 100 §:n mukainen hankintamenettely. Hankintamenettelynä on avoimen menettelyn kaltainen hankintamenettely, jossa noudatetaan hankintalain 3 § mukaisia periaatteita. Valituilta palveluntuottajilta tarkistetaan tarjouspyynnössä mainitut selvitykset ja asiakirjat, jotka on ilmoitettu tarkistettavaksi ennen hankintapäätöksen ja sopimuksen tekoa normaalin avoimen hankintamenettelyn käytäntöjen mukaisesti. Tilaaja tekee hankintapäätöksen, ja päätöksestä tiedotetaan asianosaisia sähköisesti.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 85000000 Health and social work services
Additional classification (cpv): 85100000 Health services, 85120000 Medical practice and related services
5. Lot
Lot: LOT-0000