743022-2026 - Competition
Sweden – Eggs – Livsmedel
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Livsmedel
Description: Upphandlingen omfattar köp och distribution av livsmedel inklusive färsk frukt och grönt, mejeri, färsk fisk och färskt matbröd. Syftet med upphandlingen är att säkerställa kommunens behov av ovan angivna områden under avtalsperioden och att upphandlingen ska leda till rätt kvalitet till rätt pris, generella kostnadsbesparingar och minskad miljöbelastning.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 03142500 Eggs
Additional classification (cpv): 03310000 Fish, crustaceans and aquatic products, 03311000 Fish, 15000000 Food, beverages, tobacco and related products, 15100000 Animal products, meat and meat products, 15300000 Fruit, vegetables and related products, 15500000 Dairy products, 15800000 Miscellaneous food products, 15811000 Bread products
5. Lot
Lot: LOT-0001
Lot: LOT-0002
Title: Delområde A - Huvudgrossist
Lot: LOT-0003
Title: Delområde B - Mejeri
Lot: LOT-0004
Title: Delområde C - Färsk fisk
Lot: LOT-0005
Title: Delområde D - Färskt matbröd
743022-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Ägg – Livsmedel
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Livsmedel
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 03142500 Ägg
Ytterligare klassificering (cpv): 03310000 Fisk, skaldjur och akvatiska produkter, 03311000 Fisk, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15811000 Brödprodukter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde A - Huvudgrossist
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde B - Mejeri
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Delområde C - Färsk fisk
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Delområde D - Färskt matbröd