744060-2025 - Result
Romania – Construction work for highways, roads – Proiectare și Execuție AUTOSTRADA TARGU MURES-TARGU NEAMT SECTIUNEA II MIERCUREA NIRAJULUI – LEGHIN LOT 2B GRINTIES - PIPIRIG
Contract or concession award notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
TitleProiectare și Execuție AUTOSTRADA TARGU MURES-TARGU NEAMT SECTIUNEA II MIERCUREA NIRAJULUI – LEGHIN LOT 2B GRINTIES - PIPIRIG
DescriptionObiectul contractului il reprezinta Proiectarea și Execuția AUTOSTRAZII TARGU MURES-TARGU NEAMT SECTIUNEA II MIERCUREA NIRAJULUI – LEGHIN LOT 2B GRINTIES - PIPIRIG Traseul Autostrazii Tg. Mures – Tg. Neamt Sectiunea II: Miercurea Mirajului-Leghin Lot 2B: Grinties – Pipirig (km 37+900 – km 69+400) are o lungime de 31,5 km si se desfasoara pe raza administrativa a judetelor Harghita si Neamt. Traseul isi are originea in zona km 37+900 a Autostrazii Tg. Mures – Tg. Neamt, Sectiunea II Miercurea Nirajului – Leghin (conexiune cu Lot 2A). Kilometrajul definit in cadrul Acordului de Mediu este format din insumarea tronsoanelor Targu Mures – Ditrau (km 0+000 – km 92+195) si Ditrau – Targu Neamt (km 0+000 – km 118+912), avand un singur “km 0 (zero)”, respectiv cel de pe tronsonul Targu Mures – Ditrau. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este 25 zile. Autoritatea contractanta va raspunde la clarificari in a 12 a zi inaintea termenului limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă va răspunde DOAR la solicitările de clarificări adresate de catre operatorii economici până la termenul limită stabilit.
Internal identifier101/2897/09.10.2024 poz.1
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractWorks
Main classification (cpv): 45233100 Construction work for highways, roads
5. Lot
LotLOT-0000
TitleDefault lot
DescriptionProiectarea și Execuția AUTOSTRAZII TARGU MURES-TARGU NEAMT SECTIUNEA II MIERCUREA NIRAJULUI – LEGHIN LOT 2B GRINTIES - PIPIRIG Traseul Autostrazii Tg. Mures – Tg. Neamt Sectiunea II: Miercurea Mirajului-Leghin Lot 2B: Grinties – Pipirig (km 37+900 – km 69+400) are o lungime de 31,5 km si se desfasoara pe raza administrativa a judetelor Harghita si Neamt. Traseul isi are originea in zona km 37+900 a Autostrazii Tg. Mures – Tg. Neamt, Sectiunea II Miercurea Nirajului – Leghin (conexiune cu Lot 2A). Kilometrajul definit in cadrul Acordului de Mediu este format din insumarea tronsoanelor Targu Mures – Ditrau (km 0+000 – km 92+195) si Ditrau – Targu Neamt (km 0+000 – km 118+912), avand un singur “km 0 (zero)”, respectiv cel de pe tronsonul Targu Mures – Ditrau.
Internal identifier1
Additional classification (cpv): 45221111 Road bridge construction work, 45221240 Construction work for tunnels, 45233126 Grade-separated junction construction work, 45233128 Roundabout construction work, 71322500 Engineering-design services for traffic installations
Options
Description of the optionsValoarea estimata a contractului este de 6.953.403.647,34 lei fără T.V.A. din care Rezerve de implementare conform O.U.G. nr. 101/2020, în valoare de 613.939.697,00 Lei fără T.V.A. Autoritatea Contractanta opteaza pentru achizitionarea ulterioara de noi servicii si/ sau lucrari de la ofertantul a carui oferta va fi declarata castigatoare, in cuantum de 1.227.964.594,01 lei fara T.V.A., reprezentand 20% din valoarea estimata a contractului (fara valorile estimate pentru rezerve de implementare si organizare de santier).