2. Procedure
Procedure
Title: Nestekaasun säiliötoimitukset
Description: Puolustusvoimien logistiikkalaitos (jäljempänä Hankintayksikkö) pyytää tarjoustanne nestekaasun (propaani) säiliötoimituksesta Puolustusvoimille tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankinnan kohde on nestekaasu (propaani) säiliötoimituksena. Vuosikulutusarvio on noin 100 000 kg. Arvio ei sido hankintayksikköä hankkimaan arvioitua määrää nestekaasua vuositasolla, vaan todellisen kulutuksen mukaan. Hankinnan kokonaiskulutusarvio on koko sopimuskaudella, optiokaudet mukaan luettuna, 600 000 kg. Kulutus ei jakaudu tasaisesti vaan voi vaihdella kuukausittain +/- 20%. Ostotilaus tehdään kalenterivuosittain. Hankinta on ehdollinen, sillä edellytyksellä, että hankinnalle myönnetään vuosittainen määräraha.
Internal identifier: 35057/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Tarjouskilpailu toteutetaan avoimena EU-hankintamenettelynä julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016, myöh. hankintalaki) mukaisesti. Hankintaa ei jaeta eri Tarjoajien kesken. Hankinnan kohteen ylläpidon ja käytettävyyden turvaamiseksi hankintaa ei ole tarkoituksenmukaista jakaa osiin. Hankinnan jakaminen aiheuttaisi vastuiden pirstaloitumista eri toimijoiden kesken ja vaikeuttaisi sopimuksen solmimista sekä lisäisi hallinnollista taakkaa ja aiheuttaisi lisäkustannuksia. Tarjouksen laatimisesta ja jättämisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjoaja vastaa itse sille tarjouskilpailuun osallistumisesta aiheutuvista kustannuksista. Ennen tarjousten käsittelyä tarkastetaan, täyttävätkö tarjoajat hankintayksikön asettamat soveltuvuusvaatimukset. Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne tarjoajat, jotka eivät täytä soveltuvuusvaatimuksia tai joita koskevat hankintalain 80 §:ssä ilmoitetut poissulkemisperusteet. Tarjouskilpailusta voidaan sulkea myös tarjoaja, jota koskee hankintalain 81 §:ssä mainitut poissulkemisperusteet. Hankinnan vaiheet ovat seuraavat: 1. Hankintailmoitus sähköisellä ilmoituskanavalla (HILMA) 2. Lisäkysymysten esittäminen 3. Hankintayksikön vastaukset lisäkysymyksiin 4. Tarjousten jättäminen 5. Tarjousten käsitteleminen. a. Tarjousten avaaminen b. Tarjoajien soveltuvuuden tarkastaminen c. Tarjouksen tarjouspyynnön mukaisuuden tarkastaminen d. Tarjousten vertailu 6. Hankintapäätöksen tekeminen ja tiedoksianto 7. Hankintasopimuksen allekirjoittaminen Tarjousten vertailu tehdään Päätöksenteon perusteet -kohdassa ilmoitetulla tavalla.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 09133000 Liquefied Petroleum Gas (LPG)
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options:
Description of the options: Sopimukseen sisältyy kaksi (2) kahden (2) vuoden optiokautta.