744727-2026 - Competition
Finland – Motor vehicles – Mönkijät A 2026 (0072010)
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Mönkijät A 2026 (0072010)
Description: HANKINNAN KOHDE Hansel Oy kilpailuttaa Kevyet kulkuneuvot 2026 puitejärjestelykokonaisuuden, joka koostuu 13:sta erilaisia kevyitä kulkuneuvoja koskevista itsenäisistä puitejärjestelyistä. Tämä Mönkijät A 2026 (0072010) -puitejärjestely koskee mönkijöitä sekä niihin liittyviä palveluja seuraavasti: Hankinnan kohteeseen kuuluvat seuraavat tuotteet: • Mönkijät (400-600 cm3 4x4 ja 6x6, sekä sähkökäyttöiset mönkijät) ja niiden varaosat sekä varusteet Hankinnan kohteeseen kuuluvat seuraavat palvelut: • Mönkijän luovutusta edeltävät palvelut • Dokumentaatiopalvelut • Käyttöönottokoulutuspalvelut • Lisäkoulutuspalvelut • Mönkijän toimittamiseen liittyvät palvelut • Lisädokumentaatiopalvelut • Mönkijän huolto-, korjaus- ja varustelupalvelut • Testauslaitteiston toimittaminen (vapaaehtoinen palvelu) Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä, erityisesti liitteessä "Hankinnan kohde". SOPIMUSKAUSI Sopimuskausi on kaksi (2) vuotta. Hansel Oy:llä on oikeus jatkaa puitesopimuksen voimassaoloa enintään kahden (2) vuoden mittaisella optiokaudella puitesopimuksen ehdoin. Ks. myös tarjouspyynnön liitteenä A olevan puitesopimuksen kohta 6. Hankintasopimukset voivat olla voimassa yhden (1) vuoden puitesopimuksen päättymisen jälkeen. PUITEJÄRJESTELYN LAAJUUS Puitejärjestelyn arvioitu arvo on 700 000 - 1 000 000 euroa (alv 0 %) sisältäen myös optiokauden. Puitejärjestelyn enimmäisarvo on 1 000 000 euroa (alv 0 %). Hankintojen euromääräisen arvon määrittämistä vaikeuttaa osaltaan se, että puitejärjestelyyn liittyneiden Asiakkaiden hankintoihin alustavasti myönnettyihin varoihin voi puitesopimuskaudella tulla ennakoimattomia, Asiakkaasta riippumattomia muutoksia. Luvut perustuvat liittyneiden asiakkaiden antamiin tietoihin puitejärjestelyn käytöstä.
Internal identifier: HANSEL PJ 00720
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Puitejärjestelyn toimintamalli on kuvattu tarjouspyynnön liitteenä A olevan puitesopimuksen luvussa "Puitejärjestely". Katso myös tarjouspyynnön kohta "Muut tiedot" - "Päätöksenteon perusteet".
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34100000 Motor vehicles
Additional classification (cpv): 34300000 Parts and accessories for vehicles and their engines, 50100000 Repair, maintenance and associated services of vehicles and related equipment
5. Lot
Lot: LOT-0000