2. Procedure
Procedure
Title: Έργα Ενίσχυσης στους Υ/Σ ΥΤ/ΜΤ Καλλιστηρίου, Αγιάς και Λαμίας
Description: Αντικείμενο της σύμβασης είναι η υλοποίηση του παρακάτω έργου: «Έργα Ενίσχυσης στους Υ/Σ ΥΤ/ΜΤ Καλλιστηρίου, Αγιάς και Λαμίας». (CPV: 45232221, DA17-2, , 45315400, 45315500, 31174000, 31682300). Στο έργο περιλαμβάνονται τα ακόλουθα έργα ενίσχυσης, καλούμενα εφεξής υποέργα: Υποέργο Α: Επαύξηση του Υ/Σ Καλλιστηρίου με 3ο Μ/Σ Ισχύος 150/20kV, και αναλυτικότερα: - προσθήκη Πύλης ΥΤ Μ/Σ Ισχύος , - σύνδεση Μ/Σ Ισχύος 150/20kV (Μ/Σ Νο3) , 40/ 50MVA με την ΥΤ και ΜΤ, - επέκταση της πλευράς ΜΤ, με την προσθήκη οχτώ (8) νέων Πινάκων ΜΤ αναχωρήσεων τύπου OLM, ενός (1) Πίνακα ΜΤ άφιξης Μ/Σ τύπου ΤΜ, ενός (1) σετ Πινάκων διασύνδεσης ζυγών ΜΤ τύπου BRM/BSM και ενός (1) Πίνακα διαμόρφωσης ζυγών τύπου AD, εφόσον απαιτηθεί, - επέκταση του δικτύου IEC61850 του ΔΕΔΔΗΕ και ένταξη των νέων ΨΜΕΠ στο ΨΣΕ ΔΕΔΔΗΕ. Υποέργο Β: Επαύξηση του Υ/Σ Αγιάς με 2ο Μ/Σ 150/20kV, και αναλυτικότερα: - προσθήκη Πύλης Μ/Σ Ισχύος YT, - προμήθεια και εγκατάσταση, προσθήκη Μ/Σ Ισχύος 150/20kV (Μ/Σ Νο2), 40/50 MVΑ, - επέκταση της πλευράς ΜΤ, με την προσθήκη οχτώ (8) νέων Πινάκων ΜΤ αναχωρήσεων τύπου OLM, ενός (1) Πίνακα ΜΤ άφιξης Μ/Σ τύπου ΤΜ, ενός (1) σετ Πινάκων διασύνδεσης ζυγών ΜΤ τύπου BRM/BSM, ενός (1) Πίνακα ΜΤ πυκνωτών αντιστάθμισης τύπου CM και ενός (1) Πίνακα διαμόρφωσης ζυγών τύπου AD, εφόσον απαιτηθεί. - προσθήκη συγκροτήματος πυκνωτών αντιστάθμισης, - αναβάθμιση του υφιστάμενου εξοπλισμού ελέγχου και προστασίας αρμοδιότητας ΔΕΔΔΗΕ και ΑΔΜΗΕ, - υλοποίηση νέου δικτύου επικοινωνίας κατά IEC-61850 και εγκατάσταση νέου ΨΣΕ αρμοδιότητας ΔΕΔΔΗΕ, - υλοποίηση νέου δικτύου επικοινωνίας κατά IEC-61850 και εγκατάσταση νέου ΨΣΕ αρμοδιότητας ΑΔΜΗΕ . Υποέργο Γ: Επαύξηση του Υ/Σ Λαμίας με 3ο Μ/Σ 150/20 kV, και αναλυτικότερα: - προσθήκη Πύλης Μ/Σ Ισχύος ΥΤ, - ανακαίνιση και επέκταση συστήματος Δ/Φ προστασίας Ζυγών ΥΤ, - προμήθεια και εγκατάσταση , προσθήκη Μ/Σ Ισχύος 150/20 kV (Μ/Σ Νο3), 40/50 MVΑ, - επέκταση της πλευράς ΜΤ υπαίθριου τύπου, με την προσθήκη οχτώ (8) νέων πυλών ΜΤ αναχωρήσεων τύπου OLM, μίας (1) πύλης άφιξης Μ/Σ τύπου ΤΜ, μίας (1) πύλης διασύνδεσης ζυγών ΜΤ τύπου BSM και μίας (1) πύλης πυκνωτών αντιστάθμισης τύπου CM. - προσθήκη συγκροτήματος πυκνωτών αντιστάθμισης, - υλοποίηση νέου δικτύου επικοινωνίας κατά IEC-61850 και εγκατάσταση ΨΣΕ αρμοδιότητας ΔΕΔΔΗΕ. Ένταξη σε αυτό των ΨΜΕΠ της νέας πύλης ΥΤ και των νέων πυλών ΜΤ αρμοδιότητας ΔΕΔΔΗΕ. 1. Το έργο θα εκτελεστεί στους ανωτέρω αναφερόμενους Υ/Σ του Διασυνδεδεμένου συστήματος οι οποίοι είναι σε λειτουργία, οπότε θα πρέπει να ληφθούν αυξημένα μέτρα προστασίας κατά την εκτέλεση των εργασιών, αλλά και να προγραμματιστούν σωστά και έγκαιρα οι απαιτούμενες απομονώσεις του εν λειτουργία εξοπλισμού. Η εκτέλεση και η περάτωση των επιμέρους υποέργων θα γίνει με συγκεκριμένη σειρά που υποδεικνύεται στα τεύχη της σύμβασης . Στο αντικείμενο του έργου περιλαμβάνεται η εκπόνηση των απαιτούμενων μελετών, η κατασκευή των αναγκαίων έργων Πολιτικού Μηχανικού, η προμήθεια όλων των αναγκαίων υλικών /εξοπλισμού, η ανέγερση / εγκατάστασή τους στους αντίστοιχους Υ/Σ και η ενεργοποίησή /ηλέκτρισή τους μετά τους απαραίτητους ελέγχους και δοκιμές. Επιπλέον, στο πλαίσιο του έργου θα γίνουν και οι αντίστοιχες εργασίες επέκτασης του Συστήματος αρμοδιότητας ΑΔΜΗΕ , σύμφωνα με τα οριζόμενα στα τεχνικά και εμπορικά τεύχη της Διακήρυξης.
Internal identifier: ΔΜΕ-1
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45232221 Transformer substation
Additional classification (cpv): 45315400 High voltage installation work, 45315500 Medium-voltage installation work, 31174000 Power supply transformers, 31682300 Medium-voltage equipment
5. Lot
Lot: LOT-0001