746657-2026 - Competition
Finland – Domestic appliances – Kodinkoneiden ja viihde-elektroniikan hankinta
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Kodinkoneiden ja viihde-elektroniikan hankinta
Description: Vantaan ja Keravan hyvinvointialue sekä Vantaan kaupunki järjestävät tarjouskilpailun kodinkoneiden ja viihde-elektroniikan hankinnasta tämän tarjouspyynnön sekä sen liitteiden mukaisesti (VAKEDno-2026-2577 ja 3069/02.08.00.00/2026). Toimitukset kohdistuvat pääsääntöisesti Vantaalle ja Keravalle sekä Keski-Uudenmaan pelastuslaitoksen alueelle. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin liitteellä Palvelukuvaus. Hankintaa ei ole jaettu osiin. Hankinnassa valitaan yksi (1) Toimittaja. Hankintaa ei jaeta osiin. Hankintayksiköt ovat arvioineet hankinnan jakamista osiin hankinnan valmistelun yhteydessä tehdyn markkinavuoropuhelun perusteella. Selvityksen perusteella hankinnan kohde muodostaa käyttötarkoituksensa, toimeksiantojen yhteensovittamisen sekä vastuunjaon näkökulmasta yhden toiminnallisen kokonaisuuden. Hankinnan toteuttaminen yhtenä kokonaisuutena mahdollistaa palvelutuotannon ja sopimusvastuiden selkeän hallinnan yhden kokonaisvastuullisen sopimuskumppanin kautta. Tämän vuoksi hankinnan toteuttaminen yhtenä kokonaisuutena on hankinnan luonne ja hankintayksikön tarpeet huomioon ottaen perusteltua. Sopimus on määräaikainen ja sen kesto on kaksi (2) vuotta alkaen sopimuksen allekirjoituksesta. Määräaikaisen sopimuskauden jälkeen tämä sopimus jatkuu automaattisesti toistaiseksi voimassa olevana, mikäli sopimusta ei irtisanota erikseen kirjallisesti toisen osapuolen toimesta sopimusehtojen mukaisesti. Tavoitteena, on että sopimuskausi alkaa joulukuussa 2026. Kilpailutuksen perusteella tehdään Vantaan kaupungille sekä Vantaan ja Keravan hyvinvointialueelle omat sopimukset sopimustoimittajan kanssa. Molemmat hankintayksiköt tekevät myös oman hankintapäätöksen. Vantaan kaupungin sopimuksen perusteella hankintoja voivat tehdä kaupungin kaikki toimialat sekä alla luetellut kaupungin enemmistöosuudella omistamat osakeyhtiöt: Kodinkoneiden ja viihde-elektroniikan tilaaminen ei ole keskitettyä Tilaajien laajoissa organisaatioissa ja tilauksia tekeviä henkilöitä voi olla useita tarpeesta riippuen. Hankinnalla tavoitellaan yhteistyökumppania, joka on tilauksia tekevien henkilöiden kokonaisvaltaisena tukena kodinkoneiden ja viihde-elektroniikan hankinnassa. Vantaan Tilapalvelut Vantti Oy (ennakoidut ostot 7 000 € vuodessa) sekä VTK Kiinteistöt Oy (ennakoidut ostot 38 000 €) vuodessa. Vantaan kaupungin osalta ennakoidut ostot ovat 100 000 € vuodessa. Hankinnan kohteen mukaiset ostot, Vantaan ja Keravan hyvinvointialue: • 2023: noin 338 000 € alv 0 % • 2024: noin 216 000 € alv 0 % • 2025: noin 272 000 € alv 0 % • 2026 01-05: noin 84 000 € alv 0 % Vantaan ja Keravan hyvinvointialueella ostot vaihtelevat riippuen toimeentuloasiakkaiden tarpeista. Sopimustoimittaja voi tarjota samoin ehdoin tuotteitaan ja palvelujaan Vantaan kaupungin seuraaville konsernitoimijoille: Vivamus Oy, Vantaan Energia Oy, VanPark Oy ja Kiinteistö Oy Vantaan Sote tilat. TIlaajat eivät sitoudu hankintamääriin. Tarjoaja sitoutuu yhteistyön kehittämiseen tilaajien kanssa osana sopimuskokonaisuutta.
Internal identifier: VAKEDno-2026-2577
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 39700000 Domestic appliances
5. Lot
Lot: LOT-0000