See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Furnizare materiale didactice specifice pentru dotare laboratoare de stiinte (fizica, chimie, biologie, multidisciplinar), cabinete scolare, cabinete de asistenta psihopedagogica si ateliere de practica din unitatile de invatamant preuniversitar din Municipiul Iași.
Description: Achiziția propusă - „Furnizare materiale didactice specifice pentru dotare laboratoare de științe (fizică, chimie, biologie, multidisciplinar), cabinete școlare, cabinete de asistență psihopedagogică și ateliere de practică, din unitățile de învățământ preuniversitar din municipiul Iași” este necesară pentru implementarea proiectului „Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar din municipiul Iași”, contractat în cadrul Planului Naţional de Redresare şi Rezilienţă al României, Componenta C15-Educatie, Apelul de proiecte Dotarea cu mobilier, materiale didactice şi echipamente digitale a unităţilor de învăţământ preuniversitar şi a unităţilor conexe, în scopul atingerii Obiectivului specific din Ghidul solicitantului OS5. Echiparea atelierelor de practică, inclusiv cu componente digitale specifice domeniului de calificare în rețeaua de învățământ profesional și tehnic (IPT) din municipiul Iași. Conform Caietului de sarcini si anexelor la CS achizitia este impartita in 6 loturi: Lot 1 - Furnizare materiale didactice specifice pentru laboratoarele de biologie - valoare estimata 706.008,02 lei fara TVA; Lot 2 - Furnizare materiale didactice specifice pentru laboratoarele de chimie - valoare estimata 546.023,56 lei fara TVA; Lot 3 - Furnizare materiale didactice specifice pentru laboratoarele de fizică - valoare estimata 1.249.082,22 lei fara TVA; Lot 4 - Furnizare materiale didactice specifice pentru cabinetele de asistență psihopedagogică - valoare estimata 120.890 lei fara TVA; Lot 5 - Furnizare materiale didactice specifice pentru cabinetele școlare - valoare estimata 265.162,93 lei fara TVA; Lot 6 - Furnizare materiale didactice specifice pentru atelierul ”Utilizarea calculatorului in contabilitate” - valoare estimata 249.861,54 lei fara TVA Termenul limită în care Autoritatea contractanta va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări: 10 zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor în anunțul de participare simplificat. Numărul de zile pana la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor/ candidaturilor este de 18 zile.
Internal identifier: 4541580/2024/86666
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 39162100 Teaching equipment
5. Lot
Lot: LOT-0003
Title: Furnizare materiale didactice specifice pentru laboratoarele de biologie
Description: Contractul de Furnizare materiale didactice specifice pentru dotare laboratoare de științe (fizică, chimie, biologie, multidisciplinar), cabinete școlare, cabinete de asistență psihopedagogică și ateliere de practică din unitatile de învățământ preuniversitar din municipiul Iași”, în cadrul proiectului ”Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar din municipiul Iași” - depus în cadrul Planului Naţional de Redresare şi Rezilienţă al României, Componenta C15-Educatie, are ca obiect furnizarea de materiale didactice specifice. Produsele ce urmează a fi achiziționate sunt necesare elevilor şi cadrelor didactice pentru modernizarea cadrlui educaţional şi îmbunătăţirea calităţii actului de învăţare prin achiziţionarea de materiale didactice noi, intuitive şi moderne, cu respectarea analizelor de nevoi transmise de unitățile de învățământ.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 24300000 Basic inorganic and organic chemicals, 33793000 Laboratory glassware, 38000000 Laboratory, optical and precision equipments (excl. glasses), 38510000 Microscopes
Lot: LOT-0004
Title: Furnizare materiale didactice specifice pentru laboratoarele de chimie
Internal identifier: 2
Lot: LOT-0005
Title: Furnizare materiale didactice specifice pentru laboratoarele de fizică
Internal identifier: 3
Additional classification (cpv): 38000000 Laboratory, optical and precision equipments (excl. glasses), 39162110 Teaching supplies
Lot: LOT-0006
Title: Furnizare materiale didactice specifice pentru cabinetele de asistență psihopedagogică
Description: Contractul de Furnizare materiale didactice specifice pentru dotare laboratoare de științe (fizică, chimie, biologie, multidisciplinar), cabinete școlare, cabinete de asistență psihopedagogică și ateliere de practică din unitatile de învățământ preuniversitar din municipiul Iași”, în cadrul proiectului ”Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar din municipiul Iași” - depus în cadrul Planului Naţional de Redresare şi Rezilienţă al României, Componenta C15-Educatie, are ca obiect furnizarea de materiale didactice specifice. Produsele ce urmează a fi achiziționate sunt necesare elevilor şi cadrelor didactice pentru modernizarea cadrului educaţional şi îmbunătăţirea calităţii actului de învăţare prin achiziţionarea de materiale didactice noi, intuitive şi moderne, cu respectarea analizelor de nevoi transmise de unitățile de învățământ.
Internal identifier: 4
Additional classification (cpv): 22000000 Printed matter and related products, 22111000 School books, 37524100 Educational games
Lot: LOT-0007
Title: - Furnizare materiale didactice specifice pentru cabinetele școlare
Internal identifier: 5
Additional classification (cpv): 22111000 School books, 22114000 Dictionaries, maps, music books and other books, 37524100 Educational games, 39162000 Educational equipment
Lot: LOT-0008
Title: Furnizare materiale didactice specifice pentru atelierul ”Utilizarea calculatorului in contabilitate”
Internal identifier: 6
Additional classification (cpv): 22111000 School books