2. Procedure
Procedure
Title: Achiziție decorațiuni iluminat festiv
Description: Achiziționarea prin cumpărare a 745 de echipamente electrice tip perdea cu LED-uri pentru uz exterior, interconectabile, inclusiv cablurile de alimentare cu rectificator de tensiune, pentru iluminatul festiv din Municipiul București în sezonul 2026/2027, conform Caietului de sarcini și Anexei 1. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor - 7 zile. Termen de raspuns al autoritatii contractante la solicitarile de clarificare/informatii suplimentare este in a 5-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Internal identifier: 37832144 / 8 / 2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: yes
Justification for the accelerated procedure: Ordinul PMB nr. 178118/20.10.2026 stabilește începerea activității de iluminat ornamental-festiv la 20.10.2026 și aprinderea iluminatului festiv la 27.11.2026. Perioada obișnuită de ofertare, chiar redusă pentru depunerea electronică, împreună cu livrarea de maximum 10 zile, depășește intervalul disponibil, fără a include evaluarea, termenul legal de așteptare, recepția și montajul. Se aplică art. 74 alin. (3) din Legea nr. 98/2016, cu o perioadă de ofertare de minimum 15 zile.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 39298500 Ornaments
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Furnizare decorațiuni iluminat festiv, conform Caietului de sarcini și Anexei 1: Nr. Descriere echipament de iluminat festiv Cantitate (buc.) Preț unitar estimat (lei fără TVA) Valoare estimată (lei fără TVA) 1 Echipament electric tip perdea cu leduri, pentru uz exterior, interconectabil, echipat cu leduri de culoare alb cald, de dimensiuni minime (lungime x înălțime) 200 x 250 cm, dimensiuni maxime (lungime x înălțime) 230 x 350 cm, număr minim de leduri 550 buc, putere maxima 40 W, flux luminos minim 700 lumeni/echipament, culoare cablu echipament: negru, inclus cablu de alimentare 220-240V, cu rectificator de tensiune. 745 2.680,00 1.996.600,00 Total 1.996.600,00
Internal identifier: 1