2. Procedure
Procedure
Title: Dostawa obiektywów fotograficznych w ramach projektu pn.: „Jestem zawodowcem 3.0” w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 im. E. Abramowskiego w Katowicach
Description: 1. Przedmiotem zamówienia jest dostawa obiektywów fotograficznych do wcześniej zakupionych w ramach przedmiotowego projektu aparatów fotograficznych, stanowiących doposażenie istniejącej pracowni praktycznej nauki zawodu oraz walizki transportowej do obiektywów. Zakup stanowi uzupełnienie wcześniej nabytego wyposażenia, zwiększając efektywność jego wykorzystania. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera załącznik nr 6 do SWZ – będący równocześnie Opisem oferowanych urządzeń. 3. Oferta musi obejmować całość zamówienia, Zamawiający nie dopuszcza możliwości składania ofert częściowych. 4. Oferta częściowa stanowić będzie ofertę o treści niezgodnej z warunkami zamówienia i zostanie odrzucona, zgodnie z art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp.
Internal identifier: ZP/741/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: yes
Justification for the accelerated procedure: Zamawiający informuje, iż na podstawie art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp wyznacza skrócony termin składania ofert z uwagi na pilną potrzebę udzielenia zamówienia. Konieczność ta wynika z obiektywnych, niezależnych od woli Zamawiającego okoliczności związanych z realizacją projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej pt. „Jestem zawodowcem 3.0”, których niedopełnienie grozi bezpowrotną utratą przyznanego dofinansowania. Zamawiający w toku realizacji wcześniejszych etapów projektu wypracował oszczędności finansowe, które za zgodą Instytucji Finansującej postanowił przeznaczyć na dodatkowy zakup sprzętu (dostawę obiektywów fotograficznych wraz z akcesoriami). Wydatek ten nie mógł być uwzględniony w pierwotnym planie postępowań, gdyż jego realizacja zależała od formalnego zatwierdzenia oszczędności. ze względu na konieczność łącznego szacowania wartości zamówień o tożsamym charakterze (zgodnie z art. 30 ust. 2 ustawy Pzp), Zamawiający jest zobligowany do przeprowadzenia procedury w trybie przetargu nieograniczonego o wartości powyżej progów unijnych. Pierwsze postępowanie przetargowe dotyczące przedmiotowego zamówienia (znak sprawy: ZP/561/2026) zostało unieważnione na podstawie art. 255 pkt 6 ustawy Pzp. Przyczyną unieważnienia był nieusuwalny błąd formalny w dokumentacji zamówienia (SWZ), polegający na niejednoznacznym opisaniu przedmiotu zamówienia (relacji określenia „około” do sztywnej tolerancji wymiarowej ±5% przy specyfikacji walizki transportowej). Wada ta uniemożliwiła obiektywną ocenę ofert i doprowadziła do odrzucenia wszystkich złożonych propozycji wykonawców, co w konsekwencji spowodowało brak możliwości zawarcia ważnej i niepodlegającej unieważnieniu umowy o zamówienie publiczne. W związku z zaistniałą sytuacją i ryzykiem niezrealizowania celów projektu, Zamawiający podjął intensywne działania naprawcze, w efekcie których okres realizacji i rozliczenia projektu unijnego został formalnie przedłużony do dnia 31 grudnia 2026 roku. Przedłużenie to otwiera formalną ścieżkę do przeprowadzenia drugiego (ponownego) postępowania przetargowego z poprawnie sformułowaną specyfikacją. Pomimo wydłużenia czasu trwania projektu, nowy termin (31.12.2026 r.) w dalszym ciągu jest terminem ostatecznym i nieprzekraczalnym. Ponowne uruchomienie procedury przetargowej powyżej progów unijnych wymaga przejścia pełnej ścieżki ustawowej, obejmującej: • czas na publikację ogłoszenia w Dz.U. UE, • badanie i formalną ocenę ofert, • obligatoryjny, minimum 10-dniowy termin na złożenie podmiotowych środków dowodowych przez wykonawcę najwyżej ocenionego, • ustawowy, minimum 10-dniowy okres zakazu zawarcia umowy, • niezbędny czas na fizyczną dostawę specjalistycznego sprzętu przez wykonawcę, procedury odbiorowe oraz techniczną i finansową weryfikację faktur. Zastosowanie standardowego, 35-dniowego terminu składania ofert w drugim postępowaniu spowodowałoby, że podpisanie umowy nastąpiłoby w schyłkowym okresie roku, uniemożliwiając wykonawcy produkcję i dostawę sprzętu, a Zamawiającemu jego pełne rozliczenie finansowe do 31 grudnia 2026 roku. W świetle powyższego, skrócenie terminu składania ofert na podstawie art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp jest jedynym instrumentem prawnym pozwalającym na sprawne naprawienie skutków unieważnienia poprzedniej procedury, podpisanie umowy z wykonawcą i pełne uratowanie środków unijnych w nowym wyznaczonym terminie. Skrócenie to nie narusza zasad uczciwej konkurencji, ponieważ przedmiotem zamówienia jest standardowy sprzęt dostępny na rynku fotograficznym, a zmodyfikowane, jednoznaczne postanowienia nowej SWZ pozwolą profesjonalnym uczestnikom rynku na szybkie i sprawne przygotowanie ofert.
Main features of the procedure: 1. Postępowanie w sprawie udzielenia zamówienia prowadzi: Pełnomocnik Zamawiającego: Centrum Usług Wspólnych w Katowicach, działający w imieniu i na rzecz Zamawiającego, na podstawie pełnomocnictwa dyrektora Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 im. Edwarda Abramowskiego w Katowicach udzielonego w trybie art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. 2026, poz. 793 tj.) Adres do korespondencji: ul. Graniczna 27, 40-017 Katowice. NIP: 954-22-23-043; REGON: 271521223, Telefon: 32 357 08 00; Adres strony internetowej: https://cuwkatowice.bip.gov.pl/ Adres e-mail: zp@cuw.katowice.pl 2. Strona internetowa prowadzonego postępowania oraz na której będą zamieszczane zmiany i wyjaśnienia treści SWZ oraz inne dokumenty zamówienia bezpośrednio związane z postępowaniem: https://platformazakupowa.pl/pn/cuw_katowice 3. Postępowanie o udzielenie niniejszego zamówienia prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego, o którym mowa w art. 132 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2026 r. poz. 793 tj.) zwaną dalej: „uPzp” lub „ustawa Pzp” 4. W prowadzonym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego Zamawiający przewiduje tzw. „procedurę odwróconą”, o której mowa w art. 139 ustawy Pzp. Zamawiający najpierw dokona oceny złożonych ofert, pod kątem badania i oceny ofert, określonych w pkt. 18 SWZ oraz przesłanek odrzucenia oferty (art. 226 ustawy Pzp), po czym dopiero wyłącznie w odniesieniu do Wykonawcy, którego oferta została oceniona jako najkorzystniejsza (uplasowała się na najwyższej pozycji rankingowej) dokona kwalifikacji podmiotowej tego Wykonawcy, w zakresie braku podstaw do wykluczenia oraz spełniania warunków udziału w postępowaniu tj. zażąda od niego – na podstawie art. 126 ustawy Pzp - przedłożenia podmiotowych środków dowodowych. 5. Postępowanie prowadzone jest dla wartości zamówienia równej lub przekraczającej próg unijny. 6. Wykonawca zamierzający wziąć udział w niniejszym postępowaniu musi dysponować kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Forma składanych oświadczeń i dokumentów zostały opisane w punkcie 9 SWZ. 7. W sprawach nieuregulowanych zapisami niniejszej SWZ, stosuje się przepisy ustawy Pzp wraz z aktami wykonawczymi do tej ustawy. 8. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawarty jest w Opisie przedmiotu zamówienia stanowiącym załącznik nr 6 do SWZ. 9. Oferta musi obejmować całość zamówienia, Zamawiający nie dopuszcza możliwości składania ofert częściowych. 10. Oferta częściowa stanowić będzie ofertę o treści niezgodnej z warunkami zamówienia i zostanie odrzucona, zgodnie z art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp. 11. Zamawiający nie dopuszcza możliwości złożenia oferty wariantowej. 12. Termin realizacji przedmiotu zamówienia stanowi jedno z kryteriów oceny ofert. Zamawiający będzie oceniał oferty na podstawie zadeklarowanego przez Wykonawcę przedziału czasowego realizacji zamówienia, zgodnie z zasadami opisanymi w Rozdziale 19 SWZ. Zamawiający wymaga, aby dostawa przedmiotu zamówienia wraz z wdrożeniem została zrealizowana w terminie nie dłuższym niż 21 dni kalendarzowych od daty zawarcia umowy. Wykonawca wybiera i deklaruje okres realizacji zamówienia spośród przedziałów określonych przez Zamawiającego w Formularzu Oferty. 13. Postępowanie prowadzone jest w języku polskim w formie elektronicznej za pośrednictwem https://platformazakupowa.pl/ (dalej jako „Platforma”) pod adresem: https://platformazakupowa.pl/pn/cuw_katowice 14. Ofertę, oświadczenie, o których mowa w art. 125 ust. 1 ustawy Pzp należy złożyć pod rygorem nieważności w formie elektronicznej. Oświadczenia i dokumenty składane wraz z ofertą wskazane są w punkcie 8.1 SWZ. 15. O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy nie podlegają wykluczeniu: a) Zamawiający wykluczy z postępowania Wykonawcę w przypadkach, o których mowa w: -art. 108 ust. 1 pkt 1-6 ustawy Pzp (tzw. przesłanki wykluczenia obligatoryjne) -art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (Dz. U. z 2025r. poz. 514), -art. 1 pkt 23 rozporządzenia 2022/576 do rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 229 z 31.7.2014, str. 1) w związku z dodaniem art. 5k. b) Zamawiający nie przewiduje wykluczenia Wykonawcy z udziału w postępowaniu na podstawie art. 109 ust. 1 ustawy Pzp (tzw. przesłanki wykluczenia fakultatywne). c) Zamawiający może wykluczyć Wykonawcę na każdym etapie postępowania o udzielenie zamówienia. 16. Przesłanki wykluczenia z postępowania oraz warunki udziału w postępowaniu zostały opisane w punkcie 7 SWZ. 17. Oświadczenia i dokumenty składane wraz z ofertą zostały opisane w punkcie 8 SWZ 18. Zamawiający na podstawie przepisu art. 257 ustawy Pzp, niniejszym zastrzega możliwość unieważnienia niniejszego postępowania o udzielenie zamówienia we wszystkich lub niektórych częściach niniejszego zamówienia, jeżeli środki publiczne, które Zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, nie zostaną mu przyznane. Zamawiający nie będzie miał wówczas obowiązku poszukiwania środków innego rodzaju na sfinansowanie niniejszego zamówienia. Postępowanie jest finansowane przez Unię Europejską z Projektu realizowanego w okresie do 31.10.2026 r. w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji dla Priorytetu: FESL.10.00 – Fundusze Europejskie na transformację dla Działania: FESL.10.23 - Edukacja zawodowa w procesie sprawiedliwej transformacji regionu, typ 1: Upowszechnianie i rozwój kształcenia zawodowego zgodnie z potrzebami transformacji regionu.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 38650000 Photographic equipment
Additional classification (cpv): 38651100 Camera lenses
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: 1. Nazwa zadania: Dostawa obiektywów fotograficznych w ramach projektu pn.: „Jestem zawodowcem 3.0” w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 im. E. Abramowskiego w Katowicach 2. Zadanie realizowane w ramach projektu: „Jestem zawodowcem 3.0 – rozwój kształcenia zawodowego poprzez kursy dla uczniów i nauczycieli oraz wsparcie praktycznej nauki zawodu". Projekt finansowany przez Unię Europejską realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji dla Priorytetu: FESL.10.00 – Fundusze Europejskie na transformację dla Działania: FESL.10. 23 - Edukacja zawodowa w procesie sprawiedliwej transformacji regionu 3. Przedmiotem zamówienia jest dostawa obiektywów fotograficznych do wcześniej zakupionych w ramach przedmiotowego projektu aparatów fotograficznych, stanowiących doposażenie istniejącej pracowni praktycznej nauki zawodu oraz walizki transportowej do obiektywów. Zakup stanowi uzupełnienie wcześniej nabytego wyposażenia, zwiększając efektywność jego wykorzystania. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera załącznik nr 6 do SWZ – będący równocześnie Opisem oferowanych urządzeń. 4. Termin realizacji przedmiotu zamówienia stanowi jedno z kryteriów oceny ofert. Zamawiający będzie oceniał oferty na podstawie zadeklarowanego przez Wykonawcę przedziału czasowego realizacji zamówienia, zgodnie z zasadami opisanymi w Rozdziale 19 SWZ. Zamawiający wymaga, aby dostawa przedmiotu zamówienia wraz z wdrożeniem została zrealizowana w terminie nie dłuższym niż 14 dni kalendarzowych od daty zawarcia umowy. Wykonawca wybiera i deklaruje okres realizacji zamówienia spośród przedziałów określonych przez Zamawiającego w Formularzu Oferty. 5. Miejscem dostawy przedmiotu zamówienia jest siedziba Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 im. Edwarda Abramowskiego w Katowicach.