750984-2026 - Competition
Sweden – Firefighting vehicles – Upphandling av två dykfordon till Storstockholms brandförsvar
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Upphandling av två dykfordon till Storstockholms brandförsvar
Description: Dykfordonen ska utformas med smarta lösningar för materielen, hög komfort, ergonomi och säkerhet för dykarna. Fordonen måste vara anpassade att klara av olika typer av vägförhållande, från stadsköring till vägar som både är gropiga och svåråtkomliga. Fordonen är livräddningsfordon för vattenlivräddning och ska ta sig så nära den olycksdrabbat i vattnet som möjligt.
Internal identifier: 1549/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34144210 Firefighting vehicles
Additional classification (cpv): 34210000 Vehicle bodies
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Upphandling av två dykbilar till Storstockholms b.
Description: Upphandlingen omfattar byggnation och leverans av två stycken Dykfordon. Dykfordonen ska utformas med smarta lösningar för materielen, hög komfort, ergonomi och säkerhet för dykarna.
Internal identifier: 1920417-0
Main classification (cpv): 34114000 Specialist vehicles
Lot: LOT-0002
Title: Uteslutningsgrunder från deltagande i upphandling
Internal identifier: 1920420-1
Main classification (cpv): 34114110 Rescue vehicles
Additional classification (cpv): 34114100 Emergency vehicles