751685-2026 - Competition
Sweden – Tutorial services – Handledartjänster
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Handledartjänster
Description: Upphandlingen omfattar konsultstöd av handledartjänster. Syftet med handledning är att med hjälp av extern kompetens stödja medarbetare i yrkesrollen med kunskap och stimulans till lösningar. Stödet ska stärka medarbetaren och bidra till att utveckla arbetsgrupper i metoder och förhållningssätt i det kontinuerliga arbetet med olika brukargrupper. Stödet ska också ge möjlighet till reflektion och förståelse av sig själv och andra människor.Medarbetarna ska bland annat få stöd i att hantera svåra situationer i arbetet och få reflektera över arbetet, sig själv och den professionella rollen i ett tryggt forum där alla ges utrymme. Handledningen ska bidra till att medarbetarna får mental avlastning och ny energi och på så sätt motverka känslomässig utmattning. Upphandlingen omfattar handledning inom följande anbudsområde: Anbudsområde 1: Socialtjänst Utredningsinstitution, Ärendehandledning, uppdragsbaserade föräldrautredningar. Handledningen ska i första hand ske på plats. Anbudsområde 2: Socialtjänst Handledning inom individ- och familjeomsorg. Anbudsområde 3: SocialtjänstHandledning för budget-och skuldrådgivare. Anbudsområde 4: SocialtjänstHandledning för socialsekreterare ekonomiskt bistånd. Anbudsområde 5: SocialtjänstHandledning inom LSS och socialpsykiatriÄrendehandledning utifrån behov hos medarbetare som arbetar nära brukare. Anbudsområde 6: SkolverksamhetYrkesprofessionell handledning för skolkuratorer inom elevhälsan riktat mot grundskola och gymnasium. Anbudsområde 7: Skolverksamhet Yrkesprofessionell handledning för skolsköterskor, skolläkare och logopeder inom elevhälsan riktat mot grundskola och gymnasium. Anbudsområde 8: Skolverksamhet Yrkesprofessionell handledning för psykologer inom elevhälsan riktat mot grundskola och gymnasium. Anbudsområde 9: Arbetslivsinriktad rehabiliteringProcesshandledning i kombination med konsultation samt undervisning kring olika psykiska, sociala, kognitiva och språkliga funktionshinder. Personalen ska utbildas och handledas i professionell psykologisk coaching.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 80590000 Tutorial services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Socialtjänst - Utredningsinstitution Ärendehandledning, uppdragsbaserade föräldrautredningar
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124170:Lot:1
Options:
Description of the options: 1+1
Lot: LOT-0002
Title: Socialtjänst - Handledning inom individ- och familjeomsorg.
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124170:Lot:2
Lot: LOT-0003
Title: Socialtjänst Handledning för budget- och skuldrådgivare
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124170:Lot:3
Lot: LOT-0004
Title: Socialtjänst - Handledning för socialsekreterare ekonomiskt bistånd.
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124170:Lot:4
Lot: LOT-0005
Title: Socialtjänst - Handledning inom LSS och socialpsykiatri Ärendehandledning utifrån behov hos medarbetare som arbetar nära brukare
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124170:Lot:5
Lot: LOT-0006
Title: Skolverksamhet - Yrkesprofessionell handledning för skolkuratorer inom elevhälsan riktat mot grundskola och gymnasium
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124170:Lot:6
Lot: LOT-0007
Title: Skolverksamhet - Yrkesprofessionell handledning för skolsköterskor, skolläkare och logopeder inom elevhälsan riktat mot grundskola och gymnasium
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124170:Lot:7
Lot: LOT-0008
Title: Skolverksamhet - Yrkesprofessionell handledning för psykologer inom elevhälsan riktat mot grundskola och gymnasium
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124170:Lot:8
Lot: LOT-0009
Title: Arbetslivsinriktad rehabilitering - Processhandledning i kombination med konsultation samt undervisning kring olika psykiska, sociala, kognitiva och språkliga funktionsnedsättningar
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124170:Lot:9
See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Handledartjänster
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80590000 Handledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Optioner:
Beskrivning av alternativen: 1+1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Del (anbudsområde): LOT-0003
Del (anbudsområde): LOT-0004
Del (anbudsområde): LOT-0005
Del (anbudsområde): LOT-0006
Del (anbudsområde): LOT-0007
Del (anbudsområde): LOT-0008
Del (anbudsområde): LOT-0009