752060-2026 - Competition
Poland – Generating sets – Dostawa agregatu prądotwórczego wraz z zestawem przyłączeniowym i panelem SZR
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Dostawa agregatu prądotwórczego wraz z zestawem przyłączeniowym i panelem SZR
Description: 1. Przedmiotem zamówienia jest: Dostawa 1 sztuki agregatu prądotwórczego o mocy 600 kW i napięciu 690 V wraz z zestawem przyłączeniowym. Szczegółowy zakres zamówienia zawarty jest w Załączniku nr 1 do SWZ - Opis przedmiotu zamówienia. 2. Miejsce dostawy: ul. Nowotoruńska 30, Bydgoszcz 3. Przedmiot zamówienia obejmuje m.in: 1) dostarczenie i rozładunek agregatu wraz z zestawem przyłączeniowym i panelem SZR w miejscu wskazanym przez Zamawiającego (ul. Nowotoruńska 30, Bydgoszcz), 2) próbne uruchomienie agregatu (testy rozruchowe) przed dokonaniem odbioru, 3) całkowite napełnienie zbiornika agregatu paliwem, 4) przeprowadzenie szkolenia osób wskazanych przez Zamawiającego w zakresie obsługi agregatu, 5) dostarczenie dokumentacji: instrukcji eksploatacji, dokumentacji techniczno-ruchowej (DTR), warunków gwarancji oraz karty gwarancyjnej, a także kart katalogowych i specyfikacji technicznych agregatu oraz specyfikacji technicznej urządzeń zestawu przyłączeniowego i obliczenia doboru przekroju przewodów. 4. Wymagania ogólne agregatu prądotwórczego: 1) agregat musi być fabrycznie nowy, pełnowartościowy, wolny od wad, wykonany zgodnie z normami branżowymi, w stanie kompletnym i zdatnym do używania, tj. gwarantującym stosowanie go zgodnie z przeznaczeniem bez dokonywania dodatkowych zakupów elementów i akcesoriów, 2) agregat musi być wyprodukowany nie wcześniej niż w 2024 roku, 3) agregat musi być dopuszczony do pracy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w szczególności posiadać deklarację zgodności WE/UE oraz oznakowanie CE, a także pochodzić z legalnego źródła zapewniającego pełne wsparcie gwarancyjne producenta lub równoważne na terenie Polski, 4) agregat musi spełniać zapisy dyrektywy 2006/42/WE – Bezpieczeństwo Maszyn, 5) agregat musi spełniać zapisy dyrektywy 2014/30/UE – Kompatybilność Elektromagnetyczna, 6) agregat musi spełniać wymagania w zakresie BHP i być zgodny z obowiązującymi przepisami w tym zakresie, 7) na moment dostawy agregat powinien być zatankowany paliwem na minimum 10% pojemności zbiornika; po wykonaniu testów rozruchowych, w celu dokonania odbioru, zbiornik agregatu powinien zostać w pełni napełniony dedykowanym paliwem, 8) wskazane w niniejszym opisie wymagania stanowią parametry minimalne – dostarczony agregat może posiadać parametry lepsze niż wskazane. 5. Wykonawca zobowiązany jest do: 1) przestrzegania zarządzeń wewnętrznych i instrukcji dotyczących zasad wchodzenia i przebywania na terenie obiektu, do którego dostarczony zostanie agregat, oraz stosowania się do poleceń ochrony obiektu i jego pracowników, 2) przeprowadzenia testów rozruchowych przed dokonaniem odbioru agregatu – nie później niż 5 dni przed końcowym terminem wykonania zamówienia przy czym testy rozruchowe obejmują co najmniej: rozruch ręczny i automatyczny, symulację zaniku napięcia sieci wraz ze sprawdzeniem działania układu SZR, pracę agregatu pod obciążeniem nie mniejszym niż 50% mocy PRP przez co najmniej 2 godziny (obciążenie, np. sztuczne obciążenie rezystancyjne, zapewnia Wykonawca), sprawdzenie zabezpieczeń, sygnalizacji alarmowej i zdalnego monitoringu; z testów sporządza się protokół podpisany przez przedstawicieli Stron, 3) dostarczenia dokumentacji wymienionej w zakresie przedmiotu zamówienia, 4) zapewnienia serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego na terenie Polski, 5) wykonywania przeglądów serwisowych oraz utrzymaniowych dostarczonego agregatu w okresie gwarancji, zgodnie z zaleceniami producenta – na koszt Wykonawcy, wraz z materiałami eksploatacyjnymi (filtry, oleje, płyny), 6) zapewnienia czasu reakcji serwisu na zgłoszoną awarię (przystąpienia do diagnozy w miejscu instalacji) nie dłuższego niż 48 godzin oraz przywrócenia funkcjonowania agregatu w terminie do 5 dni roboczych od zgłoszenia, a w przypadku konieczności wymiany komponentów – w terminie do 14 dni od zgłoszenia, 7) przeprowadzenia szkolenia osób wskazanych przez Zamawiającego w zakresie obsługi agregatu (do 10 osób, w miejscu dostawy, przed odbiorem; przeprowadzenie szkolenia potwierdza protokół). Szczegółowe informacje znajdują się w SWZ oraz w załącznikach do SWZ
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: yes
Justification for the accelerated procedure: Zamawiający/Przeprowadzający postepowanie, działając na podstawie art. 138 ust. 2 pkt. 2 ustawy Pzp, w niniejszym postępowaniu skraca termin składania ofert z uwagi na spełnienie przesłanki pilnej potrzeby udzielenia zamówienia, przy jednoczesnym spełnieniu wymogu uzasadnienia takiego działania. Niniejsze postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego dotyczy dostawy agregatów prądotwórczych wraz z zespołami przyłączeniowymi, przeznaczonych do realizacji zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej, finansowanych ze środków budżetu państwa w ramach „Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025–2026”, zatwierdzonego uchwałą nr 72 Rady Ministrów z dnia 27 maja 2025 r. w sprawie zatwierdzenia Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025-2026 (M. P. z 2025 r. poz. 541 ze zm.). Program stanowi instrument realizacji zadań wynikających z ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej (Dz.U. 2024 r., poz. 1907 z późn. zm.). Jego celem jest w szczególności wzmocnienie zdolności organów administracji publicznej oraz podmiotów ochrony ludności do reagowania na zagrożenia, zapewnienie ciągłości realizacji zadań publicznych, zwiększenie odporności infrastruktury krytycznej i obiektów istotnych dla bezpieczeństwa ludności, a także poprawa przygotowania na sytuacje kryzysowe. Zakup agregatów prądotwórczych wraz z zespołami przyłączeniowymi ma istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców oraz ciągłości funkcjonowania infrastruktury i obiektów wykorzystywanych do realizacji zadań publicznych. Urządzenia te umożliwią zapewnienie awaryjnego zasilania w energię elektryczną w przypadku wystąpienia przerw w jej dostawach, spowodowanych w szczególności awariami sieci elektroenergetycznych, ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi, klęskami żywiołowymi lub innymi sytuacjami kryzysowymi. Realizacja przedmiotowego zamówienia służy zatem bezpośrednio wykonywaniu ustawowych zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej, a jego terminowe udzielenie ma znaczenie dla zwiększenia gotowości operacyjnej zamawiającego do reagowania na potencjalne zagrożenia. Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest wszczynane w październiku 2026 r., natomiast termin wykorzystania i rozliczenia środków pochodzących z przyznanej dotacji upływa 31 grudnia 2026 r. Oznacza to, że zamawiający dysponuje ograniczonym czasem na przeprowadzenie wszystkich czynności związanych z udzieleniem i realizacją zamówienia, w tym na przygotowanie i przeprowadzenie procedury przetargowej, badanie i ocenę ofert, wybór najkorzystniejszej oferty, zawarcie umowy z wykonawcą, dostawę agregatów prądotwórczych, przeprowadzenie czynności odbiorowych oraz dokonanie wymaganych rozliczeń finansowych. Opis przedmiotu zamówienia obejmuje standardowe, powszechnie dostępne na rynku produkty, które nie wymagają skomplikowanych rozwiązań technologicznych ani długotrwałych analiz. Nadto, zamawiający: - nie opisał warunków udziału w postępowaniu, - mając do tego podstawy (ponieważ opis przedmiotu zamówienia odnosi się do co najmniej głównych elementów) nie ustanowił pozacenowych kryteriów oceny ofert - komunikacja w postępowaniu w całości odbywa się przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, co wyjściowo już pozwalało skrócić termin 35 dni na składanie ofert do 30 dni - strona prowadzonego postępowania mieści się na platformie zakupowej, która umożliwia złożenie oferty bardzo sprawnie, ponieważ jest dostępna, intuicyjna w obsłudze i co najważniejsze nie wymaga rejestracji wykonawcy w celu złożenia oferty. Szczegółowy opis znajduje się w SWZ
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 31121000 Generating sets
Additional classification (cpv): 31121100 Generating sets with compression-ignition engines
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: 1. Przedmiotem zamówienia jest: Dostawa 1 sztuki agregatu prądotwórczego o mocy 600 kW i napięciu 690 V wraz z zestawem przyłączeniowym. Szczegółowy zakres zamówienia zawarty jest w Załączniku nr 1 do SWZ - Opis przedmiotu zamówienia. 2. Miejsce dostawy: ul. Nowotoruńska 30, Bydgoszcz 3. Przedmiot zamówienia obejmuje m.in: 1) dostarczenie i rozładunek agregatu wraz z zestawem przyłączeniowym i panelem SZR w miejscu wskazanym przez Zamawiającego (ul. Nowotoruńska 30, Bydgoszcz), 2) próbne uruchomienie agregatu (testy rozruchowe) przed dokonaniem odbioru, 3) całkowite napełnienie zbiornika agregatu paliwem, 4) przeprowadzenie szkolenia osób wskazanych przez Zamawiającego w zakresie obsługi agregatu, 5) dostarczenie dokumentacji: instrukcji eksploatacji, dokumentacji techniczno-ruchowej (DTR), warunków gwarancji oraz karty gwarancyjnej, a także kart katalogowych i specyfikacji technicznych agregatu oraz specyfikacji technicznej urządzeń zestawu przyłączeniowego i obliczenia doboru przekroju przewodów. 4. Wymagania ogólne agregatu prądotwórczego: 1) agregat musi być fabrycznie nowy, pełnowartościowy, wolny od wad, wykonany zgodnie z normami branżowymi, w stanie kompletnym i zdatnym do używania, tj. gwarantującym stosowanie go zgodnie z przeznaczeniem bez dokonywania dodatkowych zakupów elementów i akcesoriów, 2) agregat musi być wyprodukowany nie wcześniej niż w 2024 roku, 3) agregat musi być dopuszczony do pracy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w szczególności posiadać deklarację zgodności WE/UE oraz oznakowanie CE, a także pochodzić z legalnego źródła zapewniającego pełne wsparcie gwarancyjne producenta lub równoważne na terenie Polski, 4) agregat musi spełniać zapisy dyrektywy 2006/42/WE – Bezpieczeństwo Maszyn, 5) agregat musi spełniać zapisy dyrektywy 2014/30/UE – Kompatybilność Elektromagnetyczna, 6) agregat musi spełniać wymagania w zakresie BHP i być zgodny z obowiązującymi przepisami w tym zakresie, 7) na moment dostawy agregat powinien być zatankowany paliwem na minimum 10% pojemności zbiornika; po wykonaniu testów rozruchowych, w celu dokonania odbioru, zbiornik agregatu powinien zostać w pełni napełniony dedykowanym paliwem, 8) wskazane w niniejszym opisie wymagania stanowią parametry minimalne – dostarczony agregat może posiadać parametry lepsze niż wskazane. 5. Wykonawca zobowiązany jest do: 1) przestrzegania zarządzeń wewnętrznych i instrukcji dotyczących zasad wchodzenia i przebywania na terenie obiektu, do którego dostarczony zostanie agregat, oraz stosowania się do poleceń ochrony obiektu i jego pracowników, 2) przeprowadzenia testów rozruchowych przed dokonaniem odbioru agregatu – nie później niż 5 dni przed końcowym terminem wykonania zamówienia przy czym testy rozruchowe obejmują co najmniej: rozruch ręczny i automatyczny, symulację zaniku napięcia sieci wraz ze sprawdzeniem działania układu SZR, pracę agregatu pod obciążeniem nie mniejszym niż 50% mocy PRP przez co najmniej 2 godziny (obciążenie, np. sztuczne obciążenie rezystancyjne, zapewnia Wykonawca), sprawdzenie zabezpieczeń, sygnalizacji alarmowej i zdalnego monitoringu; z testów sporządza się protokół podpisany przez przedstawicieli Stron, 3) dostarczenia dokumentacji wymienionej w zakresie przedmiotu zamówienia, 4) zapewnienia serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego na terenie Polski, 5) wykonywania przeglądów serwisowych oraz utrzymaniowych dostarczonego agregatu w okresie gwarancji, zgodnie z zaleceniami producenta – na koszt Wykonawcy, wraz z materiałami eksploatacyjnymi (filtry, oleje, płyny), 6) zapewnienia czasu reakcji serwisu na zgłoszoną awarię (przystąpienia do diagnozy w miejscu instalacji) nie dłuższego niż 48 godzin oraz przywrócenia funkcjonowania agregatu w terminie do 5 dni roboczych od zgłoszenia, a w przypadku konieczności wymiany komponentów – w terminie do 14 dni od zgłoszenia, 7) przeprowadzenia szkolenia osób wskazanych przez Zamawiającego w zakresie obsługi agregatu (do 10 osób, w miejscu dostawy, przed odbiorem; przeprowadzenie szkolenia potwierdza protokół). Szczegóły znajdują się w SWZ i załącznikach do SWZ.