See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Dostawa sprzętu i urządzeń laboratoryjnych
Description: Dostawa przez Wykonawcę specjalistycznego sprzętu i urządzeń laboratoryjnych do PSSE w Częstochowie
Internal identifier: OA.272.13.2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: yes
Justification for the accelerated procedure: Zamawiający, działając na podstawie art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2026 r. poz. 793), przewiduje wyznaczenie 15-dniowego terminu składania ofert z uwagi na pilną potrzebę udzielenia zamówienia, uzasadnioną obiektywnymi okolicznościami dotyczącymi finansowania i terminu realizacji zamówienia. Środki finansowe przeznaczone na zakup specjalistycznej aparatury i wyposażenia laboratoryjnego zostały zatwierdzone Zamawiającemu w dniu 5 października 2026 r., przy czym termin ich wykorzystania upływa 31 grudnia 2026 r. Pomiędzy uzyskaniem finansowania, a końcem okresu jego wykorzystania pozostaje zatem niespełna trzy miesiące na przeprowadzenie postępowania, ocenę ofert, wybór wykonawców, zawarcie umów oraz wykonanie i odbiór dostaw. Środki na realizację zamówienia pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa na 2026 r. Zgodnie z zasadą roczności budżetu oraz art. 181 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych niezrealizowane kwoty wydatków budżetu państwa co do zasady wygasają z upływem roku budżetowego, z zastrzeżeniem ustawowych wyjątków. Wobec braku potwierdzenia możliwości wykorzystania środków w kolejnym roku Zamawiający planuje przeprowadzenie postępowania i realizację zamówienia w terminie umożliwiającym ich wykorzystanie do 31 grudnia 2026 r. tj. poprzez skrócenie terminu składania ofert na podstawie art. 138 ust. 2 pkt 2) pzp. Zakup aparatury i wyposażenia laboratoryjnego służy dostosowaniu potencjału technicznego i badawczego Oddziału Laboratoryjnego do wymagań wynikających ze zmian ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, wprowadzonych ustawą z dnia 13 marca 2026 r. o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2026 r. poz. 605), oraz z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 maja 2026 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2026 r. poz. 748) i tym samym prawidłowej realizacji zadań związanych m.in. z badaniem parametrów jakości wody - częstotliwości pobierania próbek i analiz oraz metod badawczych. Ponadto należy wskazać, że przedmiot zamówienia obejmuje specjalistyczną aparaturę i wyposażenie laboratoryjne, których dostawa w odniesieniu do części zamówienia wymaga odpowiedniego czasu na przygotowanie lub skonfigurowanie urządzeń zgodnie z wymaganiami Zamawiającego, w tym ich sprowadzenie od producentów zagranicznych. Realizacja zamówienia obejmuje również, w zależności od rodzaju aparatury, montaż, instalację, uruchomienie, przeprowadzenie wymaganych testów, wzorcowań przez wyspecjalizowane podmioty zewnętrzne, szkoleń personelu oraz odbiorów technicznych. Czynności te wymagają odpowiedniego czasu, a część z nich może być realizowana dopiero po dostarczeniu i uruchomieniu urządzeń, co dodatkowo ogranicza okres pozostający na wykonanie zamówienia. Z tego też względu zachowanie podstawowego terminu składania ofert, wynoszącego co do zasady 35 dni, istotnie ograniczyłoby czas pozostający na badanie i ocenę ofert, ewentualne wyjaśnienia, zawarcie umów i realizację dostaw. W konsekwencji zwiększyłoby ryzyko niedotrzymania terminu wykorzystania środków finansowych, tj. 31 grudnia 2026 r. Zamawiający przy skróceniu terminu składania ofert uwzględnia jednocześnie konieczność zachowania uczciwej konkurencji oraz zapewnienia wykonawcom rzeczywistej możliwości przygotowania ofert. Przedmiot zamówienia zostanie szczegółowo i jednoznacznie opisany w dokumentach zamówienia. Z uwagi na profesjonalny charakter rynku dostaw aparatury laboratoryjnej oraz dostępność dokumentacji od dnia publikacji ogłoszenia Zamawiający ocenia, że 15-dniowy termin składania ofert może być wystarczający do sporządzenia i złożenia ofert, z zastrzeżeniem weryfikacji tego założenia w odniesieniu do zakresu i złożoności.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 38000000 Laboratory, optical and precision equipments (excl. glasses)
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Dostawa chromatografu gazowego
Description: Dostawa przez Wykonawcę
Internal identifier: OA.272.13.2026 - część I
Main classification (cpv): 38432200 Chromatographs
Quantity: 1 piece
Lot: LOT-0002
Title: Dostawa chromatografu jonowego
Internal identifier: OA.272.13.2026 - część II
Lot: LOT-0003
Title: Dostawa zestawu do filtracji membranowej próbek wody, stalowego 3-stanowiskowego wraz z pompą i akcesoriami dodatkowymi – 2 sztuki
Internal identifier: OA.272.13.2026 - część III
Main classification (cpv): 42910000 Distilling, filtering or rectifying apparatus
Quantity: 2 pieces
Lot: LOT-0004
Title: Dostawa sterylizatora parowego pionowego
Internal identifier: OA.272.13.2026 - część IV
Main classification (cpv): 33191110 Autoclaves
Lot: LOT-0005
Title: Dostawa sterylizatora parowego przelotowy
Internal identifier: OA.272.13.2026 - część V
Lot: LOT-0006
Title: Dostawa zamrażarki ultraniskich temperatur (-80°C)
Internal identifier: OA.272.13.2026 - część VI
Main classification (cpv): 39711100 Refrigerators and freezers
Lot: LOT-0007
Title: Dostawa komory laminarnej
Internal identifier: OA.272.13.2026 - część VII
Lot: LOT-0008
Title: Dostawa dygestorium
Internal identifier: OA.272.13.2026 - część VIII