752882-2026 - Competition
Bulgaria – Servers – ДОСТАВКА НА ХАРДУЕР И СОФТУЕР НА ИНФРАСТРУКТУРАТА НА ПЛАТЕЖНОТО РЕШЕНИЕ
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: ДОСТАВКА НА ХАРДУЕР И СОФТУЕР НА ИНФРАСТРУКТУРАТА НА ПЛАТЕЖНОТО РЕШЕНИЕ
Description: Предмет на настоящата обществена поръчка е „Доставка на хардуер и софтуер на инфраструктурата на платежното решение“, за нуждите на Национално тол управление съгласно чл.18, ал.1, т.1 от Закона за обществените поръчки. Електронната система за събиране на пътни такси (ЕССПТ) представлява критична национална информационна система, чрез която се осигуряват непрекъснати процеси по събиране на пътни такси, обработка на голям обем транзакции, правоприлагане и контролна дейност, обмен на данни с други системи, интеграция с платежни и бекофис системи и предоставяне на услуги към потребители, превозвачи, Национални доставчици на услуги и контролни органи. Поради това нормалното функциониране на центровете за данни има пряко значение за устойчивостта на системата, за приходите от пътни такси и за изпълнението на заложените законови правомощия на АПИ. Съществуващата инфраструктура е въведена в експлоатация в периода 2018–2020 г. и към настоящия момент значителна част от основните ИКТ компоненти е достигнала или предстои да достигне край на жизнен цикъл и/или край на производителска поддръжка. Това засяга както физическите хардуерни ресурси, така и базовите софтуерни платформи, необходими за експлоатацията, управлението, наблюдението, защитата и възстановяването на системата. Налице е повишен риск от откази, невъзможност за своевременно отстраняване на инциденти, липса на актуализация. В тази връзка, целта на обществената поръчка е да бъде извършена доставка на хардуер и софтуер на инфраструктурата на платежното решение като първа стъпка за подмяна на хардуера и софтуера в центровете за данни. Тази необходимост произтича от обективното технологично остаряване на съществуващата физическа инфраструктура в двата центъра за данни, както и от необходимостта да се гарантира непрекъсваемостта на ЕССПТ за следващия жизнен цикъл на системата. Центровете за данни осигуряват изчислителната мощност, съхранението на данни, комуникационната свързаност, резервираността и физическата основа за всички централни приложения, бази данни и бекофис процеси на ЕССПТ и, ограничена съвместимост с нови версии и потенциални уязвимости в средата. Внедряването на съвременна комуникационна архитектура, базирана на Nexus и Catalyst комутатори, заедно с APIC контролери, е критично за изграждане на софтуерно дефинирана мрежа (SDN). Новото оборудване ще подсигури високоскоростната свързаност (до 400G) и маршрутизацията на трафика между отделните компоненти от инфраструктурата на Електронната система за пътно таксуване, гарантирайки надеждност, мащабируемост и висока отказоустойчивост при обработката на транзакционни данни. Внедряването на базови операционни системи (Windows Server) и платформи за управление на релационни бази данни (SQL Server Enterprise) е ключово за подсигуряване на стабилността, производителността и сигурността на транзакционната среда. Избраното софтуерно обезпечаване обслужва директно ядрото на платежните процеси на Електронната система за пътно таксуване. Лицензионното обезпечаване включва платформи за бази данни (Oracle), системи за виртуализация и облачна сигурност (VMware) и сървърни операционни системи (Red Hat). Тези компоненти са критични за подсигуряване на транзакционните процеси на платежното решение и за изграждане на стабилна основна инфраструктура за нуждите на Националното тол управление. Поръчката цели доставка на следните артикули: • Софтуерни решения и лицензи - лицензи за сървърна операционна система 384 броя - лиценза за потребителски достъп 20 броя - лицензи за сървърна платформа за бази данни Enterprise клас 8 броя • Платформа за виртуализация - VMware Cloud Foundation или еквивалент 384 броя - VMware Cloud Foundation Firewall Security или еквивалент 384 броя - VMware Live Recovery Protected VM или еквивалент 8 броя - VMware Cloud Foundation - vSAN или еквивалент 2 броя • Платформа за виртуализация Oracle Linux KVM Physical CPU Pair или еквивалент 6 броя • Лиценз за специализиран софтуер за събиране на системни логове на сървър с Windows OS - 8 броя • Хиперконвергирана (HCI) сървърна инфраструктура сървър - 6 броя • Инфраструктура за Съхранение и Архивиране / Възстановяване и управление на резервни копия – 1 брой • Професионални камери за видеонаблюдение- 4 броя *Забележка: Изискванията на възложителя за изпълнението на поръчката са подробно описани и посочени в Техническа спецификация - Приложение № 1 към документацията за поръчката.
Internal identifier: 610828
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 48820000 Servers
Additional classification (cpv): 48781000 System management software package
5. Lot
Lot: LOT-0001