753218-2026 - Competition
Finland – Vans – Pakettiautojen puitejärjestely
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Pakettiautojen puitejärjestely
Description: Tampereen Infra Oy kilpailuttaa puitejärjestelyn, jonka puitteissa voidaan hankkia noin 50 kpl Pohjoismaisiin olosuhteisiin ympärivuotisesti soveltuvaa pakettiautoa. Hankintaan sisältyvät polttomoottori- ja täyssähköpakettiautot. Polttomoottorikäyttöisiin luetaan myös hybridipakettiautot. Hankinta on jaettu kahteen osa-alueeseen: 1. Polttomoottoripakettiautot (sis. Hybridit) 2. Täyssähköpakettiautot Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä tavarahankinta. Hankinnan ennakoitu kokonaisarvo on noin 2 500 000 € (alv 0 %). Hankintamenettelynä on hankintalain 32 § avoin menettely. Osatarjoukset ovat sallittuja eli tarjoaja voi tarjota ja tulla valituksi yhteen tai useampaan osa-alueeseen. Vaihtoehtoiset ja rinnakkaiset tarjoukset ovat kiellettyjä. Hankittavat ajoneuvot ovat lähtökohtaisesti aina uusia, mutta tilaaja voi erikseen sallia kevennetyissä kilpailutuksissa myös käytetyt ajoneuvot. Puitejärjestelyyn valitaan osa-aluekohtaisesti kaikki tarjoajat, jotka täyttävät soveltuvuusvaatimukset ja joiden tarjous täyttää hankinnan vähimmäisvaatimukset. Sopimuskaudella puitejärjestelyn sisäiset hankinnat tehdään kevennettyinä kilpailutuksina.
Internal identifier: H26004TP
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34136000 Vans
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Osa-alue 1: Polttomoottoripakettiautot (sis. Hybridit)
Description: Osa-alueeseen luetaan kuuluvaksi myös hybridipakettiautot. Soveltuvuusvaatimukset on kuvattu tarjouspyyntöasiakirjassa ja hankinnan vähimmäisvaatimukset jäljempänä Hilma-ilmoituksessa.
Internal identifier: 2026-050852-LOT-0001
Lot: LOT-0004
Title: Osa-alue 2: Täyssähköpakettiautot
Description: Soveltuvuusvaatimukset on kuvattu tarjouspyyntöasiakirjassa ja hankinnan vähimmäisvaatimukset jäljempänä Hilma-ilmoituksessa.
Internal identifier: 2026-050852-LOT-0004