2. Procedure
Procedure
Title: NY100136 Heliotropen etapp 2, totalentreprenad - förhandlat förfarande
Description: Objektet avser etapp 2 av MKB:s nyproduktion av flerbostadshus på fastigheten Heliotropen 6 i Malmö. Denna upphandling är en övergång från öppet förfarande till förhandlat förfarande med föregående annonsering (6 kap. 6 § LOU). Detta med anledning av att inkomna anbud har bedömts som oacceptabla, då de inte inryms inom projektets budget. Det ursprungliga upphandlingsunderlaget har kompletterats med bilagor "ÄndringsPM_NY100136" samt "Frågor och svar under anbudstid". Ansökan att delta i upphandlingen med det förhandlade förfarandet görs genom insändande av ifyllt anbudsansökansformulär med angivande av anbudspris beaktat av de ändringar som framgår av bilaga "ÄndringsPM_NY100136". Anbudssökande som uppfyller ställda krav och bedöms kunna komma i fråga för tilldelning av kontrakt med utgångspunkt från anbudssökandes offererade anbud i förhållande till MKB:s fastställda målbudget kommer att kallas till förhandling för att därefter få möjlighet att inkomma med ett slutligt anbud. Slutliga anbud kommer att utvärderas i enlighet med i förfrågningsunderlaget angiven utvärderingsmodell.
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45000000 Construction work
Additional classification (cpv): 45210000 Building construction work, 45300000 Building installation work
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: NY100136 Heliotropen etapp 2, totalentreprenad - förhandlat förfarande