See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Lucrari de marcaje rutiere executate in strat subtire, necesare drumurilor de interes national autostazi, drumuri expres, drumuri internationale „E”, drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de CNAIR SA: Lot 1 DRDP Bucuresti, Lot 2 DRDP Craiova, Lot 3 DRDP Timisoara, Lot 4 DRDP Cluj, Lot 5 DRDP Brasov, Lot 6 DRDP Iasi, Lot 7 DRDP Constanta, Lot 8 DRDP Buzau
Description: Obiectul acordurilor cadru il reprezinta Lucrari de marcaje rutiere executate in strat subtire, necesare drumurilor de interes national autostazi, drumuri expres, drumuri internationale „E”, drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. S.A. Lot 1 – D.R.D.P. Bucuresti, Lot 2 – D.R.D.P. Craiova, Lot 3 –D.R.D.P. Timisoara, Lot 4 – D.R.D.P. Cluj, Lot 5 – D.R.D.P. Brasov, Lot 6 – D.R.D.P. Iasi, Lot 7 – D.R.D.P. Constanta, Lot 8 – D.R.D.P. Buzau in conformitate cu prevederile Caietului de Sarcini si ale legislatiei in domeniu. Cantitatile minime si maxime estimate pe durata acordului cadru, precum si pentru fiecare contract subsecvent (anul I, anul II, anul III si anul IV) sunt conform Anexei A la Caietul de sarcini, pentru fiecare lot in parte. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este cu 25 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, Autoritatea Contractanta stabileste un singur termen limita in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificare/ informatiilor suplimentare, dupa cum urmeaza: cu 12 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Termenul de raspuns la clarificari a fost stabilit astfel incat operatorii economici sa aiba o perioada adecvata pentru analizarea documentatiei de atribuire si, ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma raspunsurilor oferite de Autoritatea Contractanta.
Internal identifier: 16054368/2024/144.1/S/1+2
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45233221 Road-surface painting work
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Lucrari de marcaje rutiere executate in strat subtire, necesare drumurilor de interes national autostazi, drumuri expres, drumuri internationale „E”, drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. S.A. Lot 1 – D.R.D.P. Bucuresti
Description: Obiectul acordului cadru il reprezinta Lucrari de marcaje rutiere executate in strat subtire, necesare drumurilor de interes national autostazi, drumuri expres, drumuri internationale „E”, drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. S.A. Lot 1 D.R.D.P. Bucuresti, in conformitate cu prevederile Caietului de Sarcini si ale legislatiei in domeniu. In conformitate cu prevederile contractuale, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a acordului cadru/contractului subsecvent, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea: I. Partile Acordului-cadru/ Contractului subsecvent: 1) din punct de vedere al schimbarii denumirii, al formei societatii, care nu atrag crearea unei persoane juridice noi; 2) atunci când Executantul este înlocuit de un nou Executant, in situatia in care drepturile şi obligaţiile Executantului iniţial, rezultate din Acordul-cadru, sunt preluate, ca urmare a unei succesiuni universale sau cu titlu universal în cadrul unui proces de reorganizare, inclusiv prin fuziune, divizare, achizitie sau insolventa, de către un alt operator economic care îndeplineşte criteriile de calificare şi selecţie stabilite iniţial, cu condiţia ca această modificare să nu presupună alte modificări substanţiale ale contractului de achiziţie publică şi să nu se realizeze cu scopul de a eluda aplicarea procedurilor de atribuire prevăzute de Legea achizitiilor publice nr. 98/2016; II. Modificari tehnice: in cazul unor eventuale inlocuiri de produse de marcare rutiera care nu corespund specificatiilor si cerintelor de calitate prevazute in documentatia de atribuire. III. Modalitati de plata si recuperare a creantelor: in cazul unor eventuale modificari ale legislatiei, in limitele legale impuse de legislatia in domeniul financiar si fiscal; IV. Durata ultimului contract subsecvent: prelungire, fără costuri suplimentare pentru Achizitor și fără a diminua perioada de garanție a lucrarilor deja executate si recepționate, în cazul în care Executantul prezintă Achizitorului justificări care atestă necesitatea prelungirii termenului/termenelor de executare a lucrarilor. Durata ultimului contract subsecvent poate depasi perioada de valabilitate a Acordului-Cadru. V. Subcontractanti. Terti sustinatori in cazul unor eventuale schimbari ale subcontractantilor pe parcursul derularii acordului-cadru/contractului subsecvent si/sau in cazul introducerii de subcontractanti si/sau in cazul exprimarii optiunii acestora de a fi platiti direct de catre Achizitor precum si in cazul in care tertii sustinatori preiau obligatiile contractuale, total sau partial, in locul contractantului.
Internal identifier: 1
Lot: LOT-0002
Title: Lucrari de marcaje rutiere executate in strat subtire, necesare drumurilor de interes national autostazi, drumuri expres, drumuri internationale „E”, drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. S.A: Lot 2 – D.R.D.P. Craiova
Description: Obiectul acordului cadru il reprezinta Lucrari de marcaje rutiere executate in strat subtire, necesare drumurilor de interes national autostazi, drumuri expres, drumuri internationale „E”, drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. S.A: Lot 2 D.R.D.P. Craiova, in conformitate cu prevederile Caietului de Sarcini si ale legislatiei in domeniu. In conformitate cu prevederile contractuale, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a acordului cadru/contractului subsecvent, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea: I. Partile Acordului-cadru/ Contractului subsecvent: 1) din punct de vedere al schimbarii denumirii, al formei societatii, care nu atrag crearea unei persoane juridice noi; 2) atunci când Executantul este înlocuit de un nou Executant, in situatia in care drepturile şi obligaţiile Executantului iniţial, rezultate din Acordul-cadru, sunt preluate, ca urmare a unei succesiuni universale sau cu titlu universal în cadrul unui proces de reorganizare, inclusiv prin fuziune, divizare, achizitie sau insolventa, de către un alt operator economic care îndeplineşte criteriile de calificare şi selecţie stabilite iniţial, cu condiţia ca această modificare să nu presupună alte modificări substanţiale ale contractului de achiziţie publică şi să nu se realizeze cu scopul de a eluda aplicarea procedurilor de atribuire prevăzute de Legea achizitiilor publice nr. 98/2016; II. Modificari tehnice: in cazul unor eventuale inlocuiri de produse de marcare rutiera care nu corespund specificatiilor si cerintelor de calitate prevazute in documentatia de atribuire. III. Modalitati de plata si recuperare a creantelor: in cazul unor eventuale modificari ale legislatiei, in limitele legale impuse de legislatia in domeniul financiar si fiscal; IV. Durata ultimului contract subsecvent: prelungire, fără costuri suplimentare pentru Achizitor și fără a diminua perioada de garanție a lucrarilor deja executate si recepționate, în cazul în care Executantul prezintă Achizitorului justificări care atestă necesitatea prelungirii termenului/termenelor de executare a lucrarilor. Durata ultimului contract subsecvent poate depasi perioada de valabilitate a Acordului-Cadru. V. Subcontractanti. Terti sustinatori in cazul unor eventuale schimbari ale subcontractantilor pe parcursul derularii acordului-cadru/contractului subsecvent si/sau in cazul introducerii de subcontractanti si/sau in cazul exprimarii optiunii acestora de a fi platiti direct de catre Achizitor precum si in cazul in care tertii sustinatori preiau obligatiile contractuale, total sau partial, in locul contractantului.
Internal identifier: 2
Lot: LOT-0003
Title: Lucrari de marcaje rutiere executate in strat subtire, necesare drumurilor de interes national autostazi, drumuri expres, drumuri internationale „E”, drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. S.A. Lot 3 –D.R.D.P. Timisoara
Description: Obiectul acordului cadru il reprezinta Lucrari de marcaje rutiere executate in strat subtire, necesare drumurilor de interes national autostazi, drumuri expres, drumuri internationale „E”, drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. S.A. Lot 3 D.R.D.P. Timisoara, in conformitate cu prevederile Caietului de Sarcini si ale legislatiei in domeniu. In conformitate cu prevederile contractuale, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a acordului cadru/contractului subsecvent, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea: I. Partile Acordului-cadru/ Contractului subsecvent: 1) din punct de vedere al schimbarii denumirii, al formei societatii, care nu atrag crearea unei persoane juridice noi; 2) atunci când Executantul este înlocuit de un nou Executant, in situatia in care drepturile şi obligaţiile Executantului iniţial, rezultate din Acordul-cadru, sunt preluate, ca urmare a unei succesiuni universale sau cu titlu universal în cadrul unui proces de reorganizare, inclusiv prin fuziune, divizare, achizitie sau insolventa, de către un alt operator economic care îndeplineşte criteriile de calificare şi selecţie stabilite iniţial, cu condiţia ca această modificare să nu presupună alte modificări substanţiale ale contractului de achiziţie publică şi să nu se realizeze cu scopul de a eluda aplicarea procedurilor de atribuire prevăzute de Legea achizitiilor publice nr. 98/2016; II. Modificari tehnice: in cazul unor eventuale inlocuiri de produse de marcare rutiera care nu corespund specificatiilor si cerintelor de calitate prevazute in documentatia de atribuire. III. Modalitati de plata si recuperare a creantelor: in cazul unor eventuale modificari ale legislatiei, in limitele legale impuse de legislatia in domeniul financiar si fiscal; IV. Durata ultimului contract subsecvent: prelungire, fără costuri suplimentare pentru Achizitor și fără a diminua perioada de garanție a lucrarilor deja executate si recepționate, în cazul în care Executantul prezintă Achizitorului justificări care atestă necesitatea prelungirii termenului/termenelor de executare a lucrarilor. Durata ultimului contract subsecvent poate depasi perioada de valabilitate a Acordului-Cadru. V. Subcontractanti. Terti sustinatori in cazul unor eventuale schimbari ale subcontractantilor pe parcursul derularii acordului-cadru/contractului subsecvent si/sau in cazul introducerii de subcontractanti si/sau in cazul exprimarii optiunii acestora de a fi platiti direct de catre Achizitor precum si in cazul in care tertii sustinatori preiau obligatiile contractuale, total sau partial, in locul contractantului.
Internal identifier: 3
Lot: LOT-0004
Title: Lucrari de marcaje rutiere executate in strat subtire, necesare drumurilor de interes national autostazi, drumuri expres, drumuri internationale „E”, drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. S.A Lot 4 – D.R.D.P. Cluj
Description: Obiectul acordului cadru il reprezinta Lucrari de marcaje rutiere executate in strat subtire, necesare drumurilor de interes national autostazi, drumuri expres, drumuri internationale „E”, drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. S.A Lot 4 D.R.D.P. Cluj, in conformitate cu prevederile Caietului de Sarcini si ale legislatiei in domeniu. In conformitate cu prevederile contractuale, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a acordului cadru/contractului subsecvent, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea: I. Partile Acordului-cadru/ Contractului subsecvent: 1) din punct de vedere al schimbarii denumirii, al formei societatii, care nu atrag crearea unei persoane juridice noi; 2) atunci când Executantul este înlocuit de un nou Executant, in situatia in care drepturile şi obligaţiile Executantului iniţial, rezultate din Acordul-cadru, sunt preluate, ca urmare a unei succesiuni universale sau cu titlu universal în cadrul unui proces de reorganizare, inclusiv prin fuziune, divizare, achizitie sau insolventa, de către un alt operator economic care îndeplineşte criteriile de calificare şi selecţie stabilite iniţial, cu condiţia ca această modificare să nu presupună alte modificări substanţiale ale contractului de achiziţie publică şi să nu se realizeze cu scopul de a eluda aplicarea procedurilor de atribuire prevăzute de Legea achizitiilor publice nr. 98/2016; II. Modificari tehnice: in cazul unor eventuale inlocuiri de produse de marcare rutiera care nu corespund specificatiilor si cerintelor de calitate prevazute in documentatia de atribuire. III. Modalitati de plata si recuperare a creantelor: in cazul unor eventuale modificari ale legislatiei, in limitele legale impuse de legislatia in domeniul financiar si fiscal; IV. Durata ultimului contract subsecvent: prelungire, fără costuri suplimentare pentru Achizitor și fără a diminua perioada de garanție a lucrarilor deja executate si recepționate, în cazul în care Executantul prezintă Achizitorului justificări care atestă necesitatea prelungirii termenului/termenelor de executare a lucrarilor. Durata ultimului contract subsecvent poate depasi perioada de valabilitate a Acordului-Cadru. V. Subcontractanti. Terti sustinatori in cazul unor eventuale schimbari ale subcontractantilor pe parcursul derularii acordului-cadru/contractului subsecvent si/sau in cazul introducerii de subcontractanti si/sau in cazul exprimarii optiunii acestora de a fi platiti direct de catre Achizitor precum si in cazul in care tertii sustinatori preiau obligatiile contractuale, total sau partial, in locul contractantului.
Internal identifier: 4
Lot: LOT-0005
Title: Lucrari de marcaje rutiere executate in strat subtire, necesare drumurilor de interes national autostazi, drumuri expres, drumuri internationale „E”, drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. S.A. Lot 5 – D.R.D.P. Brasov
Description: Obiectul acordului cadru il reprezinta Lucrari de marcaje rutiere executate in strat subtire, necesare drumurilor de interes national autostazi, drumuri expres, drumuri internationale „E”, drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. S.A. Lot 5 D.R.D.P. Brasov in conformitate cu prevederile Caietului de Sarcini si ale legislatiei in domeniu. In conformitate cu prevederile contractuale, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a acordului cadru/contractului subsecvent, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea: I. Partile Acordului-cadru/ Contractului subsecvent: 1) din punct de vedere al schimbarii denumirii, al formei societatii, care nu atrag crearea unei persoane juridice noi; 2) atunci când Executantul este înlocuit de un nou Executant, in situatia in care drepturile şi obligaţiile Executantului iniţial, rezultate din Acordul-cadru, sunt preluate, ca urmare a unei succesiuni universale sau cu titlu universal în cadrul unui proces de reorganizare, inclusiv prin fuziune, divizare, achizitie sau insolventa, de către un alt operator economic care îndeplineşte criteriile de calificare şi selecţie stabilite iniţial, cu condiţia ca această modificare să nu presupună alte modificări substanţiale ale contractului de achiziţie publică şi să nu se realizeze cu scopul de a eluda aplicarea procedurilor de atribuire prevăzute de Legea achizitiilor publice nr. 98/2016; II. Modificari tehnice: in cazul unor eventuale inlocuiri de produse de marcare rutiera care nu corespund specificatiilor si cerintelor de calitate prevazute in documentatia de atribuire. III. Modalitati de plata si recuperare a creantelor: in cazul unor eventuale modificari ale legislatiei, in limitele legale impuse de legislatia in domeniul financiar si fiscal; IV. Durata ultimului contract subsecvent: prelungire, fără costuri suplimentare pentru Achizitor și fără a diminua perioada de garanție a lucrarilor deja executate si recepționate, în cazul în care Executantul prezintă Achizitorului justificări care atestă necesitatea prelungirii termenului/termenelor de executare a lucrarilor. Durata ultimului contract subsecvent poate depasi perioada de valabilitate a Acordului-Cadru. V. Subcontractanti. Terti sustinatori in cazul unor eventuale schimbari ale subcontractantilor pe parcursul derularii acordului-cadru/contractului subsecvent si/sau in cazul introducerii de subcontractanti si/sau in cazul exprimarii optiunii acestora de a fi platiti direct de catre Achizitor precum si in cazul in care tertii sustinatori preiau obligatiile contractuale, total sau partial, in locul contractantului.
Internal identifier: 5
Lot: LOT-0006
Title: Lucrari de marcaje rutiere executate in strat subtire, necesare drumurilor de interes national autostazi, drumuri expres, drumuri internationale „E”, drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. S.A. Lot 6 – D.R.D.P. Iasi.
Description: Obiectul acordului cadru il reprezinta Lucrari de marcaje rutiere executate in strat subtire, necesare drumurilor de interes national autostazi, drumuri expres, drumuri internationale „E”, drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. S.A. Lot 6 D.R.D.P. Iasi, in conformitate cu prevederile Caietului de Sarcini si ale legislatiei in domeniu. In conformitate cu prevederile contractuale, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a acordului cadru/contractului subsecvent, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea: I. Partile Acordului-cadru/ Contractului subsecvent: 1) din punct de vedere al schimbarii denumirii, al formei societatii, care nu atrag crearea unei persoane juridice noi; 2) atunci când Executantul este înlocuit de un nou Executant, in situatia in care drepturile şi obligaţiile Executantului iniţial, rezultate din Acordul-cadru, sunt preluate, ca urmare a unei succesiuni universale sau cu titlu universal în cadrul unui proces de reorganizare, inclusiv prin fuziune, divizare, achizitie sau insolventa, de către un alt operator economic care îndeplineşte criteriile de calificare şi selecţie stabilite iniţial, cu condiţia ca această modificare să nu presupună alte modificări substanţiale ale contractului de achiziţie publică şi să nu se realizeze cu scopul de a eluda aplicarea procedurilor de atribuire prevăzute de Legea achizitiilor publice nr. 98/2016; II. Modificari tehnice: in cazul unor eventuale inlocuiri de produse de marcare rutiera care nu corespund specificatiilor si cerintelor de calitate prevazute in documentatia de atribuire. III. Modalitati de plata si recuperare a creantelor: in cazul unor eventuale modificari ale legislatiei, in limitele legale impuse de legislatia in domeniul financiar si fiscal; IV. Durata ultimului contract subsecvent: prelungire, fără costuri suplimentare pentru Achizitor și fără a diminua perioada de garanție a lucrarilor deja executate si recepționate, în cazul în care Executantul prezintă Achizitorului justificări care atestă necesitatea prelungirii termenului/termenelor de executare a lucrarilor. Durata ultimului contract subsecvent poate depasi perioada de valabilitate a Acordului-Cadru. V. Subcontractanti. Terti sustinatori in cazul unor eventuale schimbari ale subcontractantilor pe parcursul derularii acordului-cadru/contractului subsecvent si/sau in cazul introducerii de subcontractanti si/sau in cazul exprimarii optiunii acestora de a fi platiti direct de catre Achizitor precum si in cazul in care tertii sustinatori preiau obligatiile contractuale, total sau partial, in locul contractantului.
Internal identifier: 6
Lot: LOT-0007
Title: Lucrari de marcaje rutiere executate in strat subtire, necesare drumurilor de interes national autostazi, drumuri expres, drumuri internationale „E”, drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. S.A. Lot 7 – D.R.D.P. Constanta
Description: Obiectul acordului cadru il reprezinta Lucrari de marcaje rutiere executate in strat subtire, necesare drumurilor de interes national autostazi, drumuri expres, drumuri internationale „E”, drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. S.A. Lot 7 D.R.D.P. Constanta in conformitate cu prevederile Caietului de Sarcini si ale legislatiei in domeniu. In conformitate cu prevederile contractuale, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a acordului cadru/contractului subsecvent, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea: I. Partile Acordului-cadru/ Contractului subsecvent: 1) din punct de vedere al schimbarii denumirii, al formei societatii, care nu atrag crearea unei persoane juridice noi; 2) atunci când Executantul este înlocuit de un nou Executant, in situatia in care drepturile şi obligaţiile Executantului iniţial, rezultate din Acordul-cadru, sunt preluate, ca urmare a unei succesiuni universale sau cu titlu universal în cadrul unui proces de reorganizare, inclusiv prin fuziune, divizare, achizitie sau insolventa, de către un alt operator economic care îndeplineşte criteriile de calificare şi selecţie stabilite iniţial, cu condiţia ca această modificare să nu presupună alte modificări substanţiale ale contractului de achiziţie publică şi să nu se realizeze cu scopul de a eluda aplicarea procedurilor de atribuire prevăzute de Legea achizitiilor publice nr. 98/2016; II. Modificari tehnice: in cazul unor eventuale inlocuiri de produse de marcare rutiera care nu corespund specificatiilor si cerintelor de calitate prevazute in documentatia de atribuire. III. Modalitati de plata si recuperare a creantelor: in cazul unor eventuale modificari ale legislatiei, in limitele legale impuse de legislatia in domeniul financiar si fiscal; IV. Durata ultimului contract subsecvent: prelungire, fără costuri suplimentare pentru Achizitor și fără a diminua perioada de garanție a lucrarilor deja executate si recepționate, în cazul în care Executantul prezintă Achizitorului justificări care atestă necesitatea prelungirii termenului/termenelor de executare a lucrarilor. Durata ultimului contract subsecvent poate depasi perioada de valabilitate a Acordului-Cadru. V. Subcontractanti. Terti sustinatori in cazul unor eventuale schimbari ale subcontractantilor pe parcursul derularii acordului-cadru/contractului subsecvent si/sau in cazul introducerii de subcontractanti si/sau in cazul exprimarii optiunii acestora de a fi platiti direct de catre Achizitor precum si in cazul in care tertii sustinatori preiau obligatiile contractuale, total sau partial, in locul contractantului.
Internal identifier: 7
Lot: LOT-0008
Title: Lucrari de marcaje rutiere executate in strat subtire, necesare drumurilor de interes national autostazi, drumuri expres, drumuri internationale „E”, drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. S.A. Lot 8 – D.R.D.P. Buzau.
Description: Obiectul acordului cadru il reprezinta Lucrari de marcaje rutiere executate in strat subtire, necesare drumurilor de interes national autostazi, drumuri expres, drumuri internationale „E”, drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. S.A. Lot 8 D.R.D.P. Buzau in conformitate cu prevederile Caietului de Sarcini si ale legislatiei in domeniu. In conformitate cu prevederile contractuale, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a acordului cadru/contractului subsecvent, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea: I. Partile Acordului-cadru/ Contractului subsecvent: 1) din punct de vedere al schimbarii denumirii, al formei societatii, care nu atrag crearea unei persoane juridice noi; 2) atunci când Executantul este înlocuit de un nou Executant, in situatia in care drepturile şi obligaţiile Executantului iniţial, rezultate din Acordul-cadru, sunt preluate, ca urmare a unei succesiuni universale sau cu titlu universal în cadrul unui proces de reorganizare, inclusiv prin fuziune, divizare, achizitie sau insolventa, de către un alt operator economic care îndeplineşte criteriile de calificare şi selecţie stabilite iniţial, cu condiţia ca această modificare să nu presupună alte modificări substanţiale ale contractului de achiziţie publică şi să nu se realizeze cu scopul de a eluda aplicarea procedurilor de atribuire prevăzute de Legea achizitiilor publice nr. 98/2016; II. Modificari tehnice: in cazul unor eventuale inlocuiri de produse de marcare rutiera care nu corespund specificatiilor si cerintelor de calitate prevazute in documentatia de atribuire. III. Modalitati de plata si recuperare a creantelor: in cazul unor eventuale modificari ale legislatiei, in limitele legale impuse de legislatia in domeniul financiar si fiscal; IV. Durata ultimului contract subsecvent: prelungire, fără costuri suplimentare pentru Achizitor și fără a diminua perioada de garanție a lucrarilor deja executate si recepționate, în cazul în care Executantul prezintă Achizitorului justificări care atestă necesitatea prelungirii termenului/termenelor de executare a lucrarilor. Durata ultimului contract subsecvent poate depasi perioada de valabilitate a Acordului-Cadru. V. Subcontractanti. Terti sustinatori in cazul unor eventuale schimbari ale subcontractantilor pe parcursul derularii acordului-cadru/contractului subsecvent si/sau in cazul introducerii de subcontractanti si/sau in cazul exprimarii optiunii acestora de a fi platiti direct de catre Achizitor precum si in cazul in care tertii sustinatori preiau obligatiile contractuale, total sau partial, in locul contractantului.
Internal identifier: 8