See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Proiectare, asistenta tehnica si executie a lucrarilor pentru obiectivul de investitii “Modernizare drumuri județene pentru acces Vulcanii Noroioși DJ 102F km 0+000 – 8+800 și DJ 220A, km 0+000 – 5+800, Sătuc - Policiori – Vulcanii Noroioși, județul Buzău”
Description: Tronsonul din drumul județean DJ 102F, ce va fi supus modenizării, este cuprins între km 0+000 și 8+800, și se regăsește pe teritoriul comunelor Berca și Scorțoasa (intravilan și extravilan). Acest tronson face legătura între DN 10 și Policiori, și reprezintă prima parte a drumului de acces spre Rezervația naturală Vulcanii Noroiosi, cea de a doua parte fiind drumul județean 220A, cu o lungime totală de 5,8 km, cu originea la km 0+000 în localitatea Policiori (intersecția cu DJ 102F la km 8+800) și destinația la km 5+800, la Rezervația naturală Vulcanii Noroioși. Lucrările de reabilitare și modernizare care vor face obiectul documentațiilor tehnice au o lungime de 14,505 km iar lățimile variază în funcție de specificul amplasamentului, dar permit execuția tuturor elementelor ce fac parte din structura drumurilor. Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentatia de atribuire. În măsura în care solicitările de clarificare sunt primite cu cel putin 19 zile înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor, autoritatea contractantă va răspunde în mod clar si complet tuturor acestor solicitări de clarificare în a 12-a zi înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Termenul de raspuns la clarificari a fost stabilit astfel incat operatorii economici sa aiba o perioada adecvata pentru analizarea documentatiei de atribuire si, ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma raspunsurilor oferite de Autoritatea Contractanta. Orice solicitare de clarificari transmisa dupa termenul indicat se va considera tardiva.
Internal identifier: CJ-AP-L9
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45233120 Road construction works
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: DJ102F, are o lungime totala de 33,20 km si face parte din reteaua publica de drumuri a judetului Buzau. Drumul are originea la km 0+000 (intersectia cu DN 10) in localitatea Satuc si destinatia la Manzalesti, km 33+200 (intersectia cu DJ 203K). In prezent este clasificat ca un drum de clasa tehnica IV. Tronsonul din DJ 102F, ce va fi supus modemizarii, este cuprins intre km 0+000 si 8+800, si se regaseste pe teritoriul comunelor Berea si Scortoasa (intravilan si extravilan). Acest tronson face legatura intre DN 10 si Policiori, si reprezinta prima parte a drumului de acces spre Rezervatia naturala Vulcanii Noroiosi. DJ 220A, cu o lungime totala de 5,705 km, are originea la km 0+000 in localitatea Policiori (intersectia cu DJ 102F) si destinatia la km 5+705, la Rezervatia naturala Vulcanii Noroiosi, fenomen natural unic in Europa care atrage anual sute de turisti. Drumul este de clasa tehnica V. Ambele drumuri judetene au doua benzi de circulatie cu o parte carosabila cu latimea variabila cuprinsa intre 5,00 -6,00 m. Traseul drumului este unul sinuos. Traseele drumurilor strabat un relief de deal, framantat, pe toata lungimea, cu succesiuni de aliniamente, curbe simple si curbe succesive cu raze mici. Tronsonul de drum DJ 102 F se desfasoara de-a lungul paraului Saratel, care a provocat eroziuni care au ajuns pana la acostamentul drumlui. Structura rutiera existenta este imbracamintea din mixtura asfaltica, de tipul imbracamintilor asfaltice usoare, cu fundatie de balast peste care s-au executat doua straturi din mixturi asfaltice. Tronsoanele de drumuri judetene sunt asfaltate in mare parte, la ora actuala acesta prezentand defecte specifice drumurilor asfaltate cum ar fi: gropi, fagase, fisuri, crapaturi, tasari inegale ale terasamentului provocate de scurgerea apelor meteorice pe suprafata partii carosabile, scurgerea acestor ape nefiind asigurata in mod corespunzator. Intre km 6+365 si km 6+605 structura rutiera existenta este compusa din balast infestat cu pamant, zona fiind puternic afectata de instabilitatea terenului. In conformitate cu prevederile Normativelor AND 550/1999, PD 177 /2001, AND 532/1997 si NE 026/2004, tinand cont de valorile de trafic inregistrate pe acest drumuri, respectiv clasa tehnica IV a sectoarelor de drumuri judetene, au fost analizate solutii de interventie functie de tipul structurii rutiere existente in amplasament, astfel: Scenariul 1 - strat de uzura din mixtura asfaltica tip BA16 rul. 50/70 in grosime de 4 cm; strat de legatura din mixtura asfaltica tip BAD22.4 leg. 50/70 in grosime de 6 cm; strat de baza din piatra sparta in grosime de 15 cm; strat de fundatie din balast in grosime de 25 cm; strat de forma din balast in grosime de 10 cm Pe DJ 102F km 0+000,00 – 0+100,00; 0+150,00 – 1+075,00: strat de uzura din mixtura asfaltica tip BA16 rul. 50/70 in grosime de 4 cm;- strat de legatura din mixtura asfaltica tip BAD22.4 leg. 50/70 in grosime de 6+4 cm;- geocompozit cu rol antifisura- frezare straturi bituminoase existente:4-6 cm Pe DN 10 in zona intersectiei cu DJ102F (zona de caseta):-Strat de forma din balast: 10 cm;-Strat de fundatie inferior din balast: 25 cm;-Strat de fundatie superior din piatra sparta: 20 cm;-Strat de baza din AB 31,50 baza 50/70: 8 cm;-Strat de legatura din BAD 22,4 leg. 50/70: 6 cm;-Strat de uzura din BA16 rul. 50/70: 4 cm. Pe DN 10 in zona intersectiei cu DJ102F (zona de ranforsare):-Frezare straturi bituminoase existente: max. 10 cm;-geogrila cu rol antifisura-Strat de legatura din BAD 22,4 leg. 50/70: 6 – 10 cm cu rol de preluare denivelari;-Strat de uzura din BA16 rul. 50/70: 4 cm. Complementar structurii rutiere proiectate, acolo unde exista cedari de fundatie ori apare fenomenul de “perna” din cauza apelor subterane se va realiza blocaj din bolovani in grosime de min. 30 cm. Tinand cont de starea tehnica a podurilor si pentru ca acestea să fie capabile să preia încarcările corespunzatoare impuse de normele în viguare, în conditii de siguranta si confort a circulatiei rutiere si pietonale pe pod, se propun urmatoarele solutii pentru fiecare pod in parte: • Pod 1 pe DJ 102F la km 0+800,00; Solutia 2 – Lucrari de reabilitare a podului existent si inlocuirea suprastructurii. Pod 2 pe DJ 102F la km 3+170,00; Solutia 2 – Lucrari de consolidare..• Pod 3 pe DJ 102F la km 3+855,00; Solutia 1 – Lucrari de reabilitare ale podului existent, cu modificarea elementelor de gabarit actuale si inlocuirea suprastructurii. . • Pod 4 pe DJ 220A la km 3+740,00; Solutia 1 – Lucrari de reabilitare ale podului existent, cu pastrarea suprastructurii si modificarea elementelor de gabarit – executie cale pe pod si trotuare. • Pod 5 pe DJ 220A la km 3+980,00; Solutia 1 – Lucrari de reabilitare ale podului existent, cu pastrarea suprastructurii si modificarea elementelor de gabarit – executie cale pe pod si trotuare Cerințele specifice ale lucrărilor sunt prezentate în DALI, parte integranta a documentatiei de atribuire,publicata o data cu anuntul de participare Prin prezenta procedura de achizitie publica se urmareste contractarea:Serviciilor de proiectare Elaborare proiect pentru autorizarea/desfiintarea executarii lucrarilor de construire (P.A.C.)Elaborare/Definitivare Proiect Tehnic de executie Asistenta tehnica pe perioada de executie a lucrarilor Executie lucrari Obiectul contractului ce rezultă din această procedură este execuția tuturor lucrărilor identificate în dcumentatia tehnica (DALI) și anexele aferente și include: i.achiziționarea tuturor materialelor și produselor necesare, a tuturor utilajelor, mijloacelor și echipamentelor necesare pentru execuția lucrărilor; ii.orice activitate sau lucrare provizorie necesară pentru pregătirea șantierului, sau orice autorizație necesară Contractantului de la autoritățile competente pentru executarea lucrărilor și realizarea activităților și lucrărilor temporare;
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45232130 Storm-water piping construction work, 45234140 Level crossing construction works, 71322500 Engineering-design services for traffic installations, 71356200 Technical assistance services