2. Procedure
Procedure
Title: Προμήθεια λογισμικών, πολυμηχανήματος, Η/Υ, 3D εκτυπωτών, μη επανδρωμένων αεροσκαφών, πρέσας παραγωγής πυκνοποιημένων υλικών και θερμοζυγού πολλαπλών θέσεων
Description: Αντικείμενο της σύμβασης είναι η “Προμήθεια λογισμικών, πολυμηχανήματος, Η/Υ, 3D εκτυπωτών, μη επανδρωμένων αεροσκαφών, πρέσας παραγωγής πυκνοποιημένων υλικών και θερμοζυγού πολλαπλών θέσεων”, η οποία χρηματοδοτείται από το Υποέργα 4, 5 και 6 της Πράξης «Έξυπνο εργαστήριο Πτολεμαΐδας 2.0» με φορέα χρηματοδότησης την Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας και Κωδικό Πράξης MIS 6012154, η οποία έχει ενταχθεί στη Δράση «Ενίσχυση του παραγωγικού και οικονομικού Μετασχηματισμού της Περιφέρειας» του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Δυτική Μακεδονία» 2021-2027, που χρηματοδοτείται από Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων (ΠΔΕ) μέσω της ΣΑΕ ΕΠ0057 (αρ. εναρίθμου έργου 2024ΕΠ00570092) και συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΕΤΠΑ), με βάση την με αρ. πρωτ. 2962/03.10.2024 απόφαση του Περιφερειάρχη Δυτικής Μακεδονίας (ΑΔΑ: ΨΑΘΚ7ΛΨ-Ζ9Η) με θέμα “Ένταξη της Πράξης «Έξυπνο εργαστήριο Πτολεμαΐδας 2.0» με Κωδικό ΟΠΣ 6012154 στο Πρόγραμμα «Δυτική Μακεδονία 2021-2027»” και η οποία έχει ενταχθεί στον Άξονα Προτεραιότητας «Ενίσχυση του παραγωγικού και οικονομικού Μετασχηματισμού της Περιφέρειας». Ο Ανάδοχος οφείλει να υλοποιήσει την προμήθεια του κάθε Τμήματος και να παράσχει τις σχετικές υπηρεσίες σύμφωνα με τους όρους και τις απαιτήσεις της παρούσας διακήρυξης όπως κατά περίπτωση ορίζεται ανά Τμήμα στην παρ. 6.1.1 της Διακήρυξης και το Παράρτημα I αυτής.
Internal identifier: 730_2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34150000 Simulators
Additional classification (cpv): 42991200 Printing machinery, 48326000 Mapping software package, 48326100 Digital mapping system, 30220000 Digital cartography equipment, 90711500 Environmental monitoring other than for construction, 30236000 Miscellaneous computer equipment, 30120000 Photocopying and offset printing equipment, 42636100 Hydraulic presses, 38432000 Analysis apparatus
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Προσομοιωτής δικτύων
Description: Προσομοιωτής δικτύων Ποσότητα: Ένα (1) τεμάχιο. CPV: 34150000-3 Πρόκειται για ένα σύστημα τελευταίας τεχνολογίας συνοδευόμενο από software κατάλληλο για προσομοίωση ενεργειακών ηλεκτρολογικών συστημάτων. Να είναι μία ανοιχτή, ευέλικτη και επεκτάσιμη αρχιτεκτονική με επεξεργασία υψηλής ταχύτητας που επιτρέπει να εκτελούνται ταχύτερες, πιο ρεαλιστικές δοκιμές που να ανταποκρίνονται στις ταχέως εξελισσόμενες απαιτήσεις του ενεργειακού τομέα. Ο ανωτέρω εξοπλισμός θα πρέπει να πληρεί κατ’ ελάχιστο τις τεχνικές προδιαγραφές σύμφωνα με τα οριζόμενα στο Παράρτημα I της Διακήρυξης.
Internal identifier: 730_2026_Τμήμα Α
Options:
Description of the options: Η σύμβαση μπορεί να τροποποιείται κατά τη διάρκειά της, χωρίς να απαιτείται νέα διαδικασία σύναψης σύμβασης, μόνο σύμφωνα με τους όρους και τις προϋποθέσεις του άρθρου 132 του ν. 4412/2016 και κατόπιν γνωμοδότησης της Επιτροπής Παραλαβής.
Lot: LOT-0002
Title: Μηχανήματα 3D εκτύπωσης
Description: Μηχανήματα 3D εκτύπωσης Ποσότητα: Ένα (1) σύστημα. CPV: 42991200-1 Το εν λόγω Τμήμα περιλαμβάνει 3D εκτυπωτές FDM/MSLA, σύστημα αφύγρανσης και συντήρησης νημάτων, σύστημα και σύστημα CO₂ laser, με λογισμικό και αναλώσιμα. Θα χρησιμοποιούνται για ταχεία πρωτοτυποποίηση, παραγωγή λειτουργικών εξαρτημάτων και μακετών/εξαρτημάτων έργων, υποστηρίζοντας εκπαιδευτικές, ερευνητικές και επαγγελματικές εφαρμογές. Ο ανωτέρω εξοπλισμός θα πρέπει να πληρεί κατ’ ελάχιστο τις τεχνικές προδιαγραφές σύμφωνα με τα οριζόμενα στο Παράρτημα I της Διακήρυξης.
Internal identifier: 730_2026_Τμήμα B
Main classification (cpv): 42991200 Printing machinery
Lot: LOT-0003
Title: Εξοπλισμός για χαρτογράφηση, ΒΙΜ εφαρμογές και περιβαλλοντική παρακολούθηση
Description: Εξοπλισμός για χαρτογράφηση, ΒΙΜ εφαρμογές και περιβαλλοντική παρακολούθηση Ποσότητα: Ένα (1) σύστημα. CPV: 48326000-9, 48326100-0, 30220000-7, 90711500-9 Ολοκληρωμένο σύστημα που συνδυάζει εναέρια και υδάτινα μέσα με πολυαισθητηριακή συλλογή δεδομένων, ακριβή γεωεντοπισμό και λογισμικά επεξεργασίας το οποίο πρέπει να παράγει γεωαναφερόμενα προϊόντα χαρτογράφησης υψηλής ακρίβειας και τρισδιάστατες αποτυπώσεις. Υποστηρίζει ροές BIM για μελέτες, as-built τεκμηρίωση και ψηφιακά δίδυμα και να εφαρμόζεται σε επιθεωρήσεις υποδομών, χωρικό σχεδιασμό και περιβαλλοντική παρακολούθηση σε ξηρά και υδάτινα περιβάλλοντα. Ο ανωτέρω εξοπλισμός θα πρέπει να πληρεί κατ’ ελάχιστο τις τεχνικές προδιαγραφές σύμφωνα με τα οριζόμενα στο Παράρτημα I της Διακήρυξης.
Internal identifier: 730_2026_Τμήμα Γ
Main classification (cpv): 48326000 Mapping software package
Additional classification (cpv): 48326100 Digital mapping system, 30220000 Digital cartography equipment, 90711500 Environmental monitoring other than for construction
Lot: LOT-0004
Title: Φορητοί Η/Υ, Πολυμηχάνημα και Σύστημα Ανάπτυξης Εφαρμογών Τεχνητής Νοημοσύνης & Επαυξημένης Πραγματικότητας (ΑΙ & AR)
Description: Φορητοί Η/Υ, Πολυμηχάνημα και Σύστημα Ανάπτυξης Εφαρμογών Τεχνητής Νοημοσύνης & Επαυξημένης Πραγματικότητας (ΑΙ & AR) CPV: 30236000-2, 30120000-6 Το τμήμα περιλαμβάνει φορητούς υπολογιστές, πολυμηχάνημα, πλατφόρμες ανάπτυξης με δυνατότητες τεχνητής νοημοσύνης (edge AI kits) και έξυπνα γυαλιά επαυξημένης πραγματικότητας. Στόχος είναι η παροχή υπολογιστικής ισχύος για εκπαίδευση/εκτέλεση αλγορίθμων μηχανικής μάθησης, επεξεργασία βίντεο και ανάπτυξη ρομποτικών/IoT εφαρμογών, καθώς και η ενίσχυση πεδίου μέσω AR για καθοδήγηση εργασιών, επιθεωρήσεις, απομακρυσμένη υποστήριξη και τεχνική τεκμηρίωση. Ο εξοπλισμός πρέπει να υποστηρίζει σύγχρονα πρωτόκολλα επικοινωνίας και εξασφαλίζει φορητότητα, εργονομία και επιχειρησιακή συνέχεια σε εργαστηριακά και πραγματικά περιβάλλοντα. Ο ανωτέρω εξοπλισμός θα πρέπει να πληρεί κατ’ ελάχιστο τις τεχνικές προδιαγραφές σύμφωνα με τα οριζόμενα στο Παράρτημα I της Διακήρυξης.
Internal identifier: 730_2026_Τμήμα Δ
Main classification (cpv): 30236000 Miscellaneous computer equipment
Additional classification (cpv): 30120000 Photocopying and offset printing equipment
Lot: LOT-0005
Title: Πρέσα για την ανάπτυξη και δοκιμή νέων υλικών
Description: Πρέσα για την ανάπτυξη και δοκιμή νέων υλικών Ποσότητα: Ένα (1) τεμάχιο. CPV: 42636100-4 Σύστημα πρέσας για την ανάπτυξη και δοκιμή νέων υλικών, καθώς και για βασική έρευνα και έλεγχο ποιότητας σε βιομηχανίες όπως η τεχνολογία ξύλου, αεροναυπηγική, πλαστικών, κατασκευαστικών υλικών και καουτσούκ. Η πρέσα θα πρέπει να είναι κατασκευασμένη με τέσσερις ανθεκτικές στήλες από χάλυβα. Οι επιφάνειες των κυλίνδρων και των θερμαντικών πλακών θα πρέπει να είναι ομοιόμορφες και αυστηρά χωρίς παραμορφώσεις. Το τραπέζι πίεσης θα πρέπει να καθοδηγείται μέσω ρυθμιζόμενων λωρίδων καθοδήγησης πρίσματος. Ο ανωτέρω εξοπλισμός θα πρέπει να πληρεί κατ’ ελάχιστο τις τεχνικές προδιαγραφές σύμφωνα με τα οριζόμενα στο Παράρτημα I της Διακήρυξης.
Internal identifier: 730_2026_Τμήμα Ε
Main classification (cpv): 42636100 Hydraulic presses
Lot: LOT-0006
Title: Θερμοζυγός Πολλαπλών Θέσεων Δειγμάτων
Description: Θερμοζυγός Πολλαπλών Θέσεων Δειγμάτων Ποσότητα: Ένα (1) τεμάχιο. CPV: 38432000-2 Θερμοζυγός με δυνατότητα εισαγωγής και ταυτόχρονης ανάλυσης πολλών δειγμάτων, κατάλληλος για την άμεση ανάλυση στερεών καυσίμων, καθώς και λοιπών στερεών υλικών. Ο ανωτέρω εξοπλισμός θα πρέπει να πληρεί κατ’ ελάχιστο τις τεχνικές προδιαγραφές σύμφωνα με τα οριζόμενα στο Παράρτημα I της Διακήρυξης.
Internal identifier: 730_2026_Τμήμα ΣΤ
Main classification (cpv): 38432000 Analysis apparatus