2. Procedure
Procedure
Title: Contract prestari servicii de salubrizare a localităților de pe raza Comunei Mihai Eminescu, Județul Botoșani --"Activitatea de curățare a zăpezii de pe căile publice și menținerea în funcțiune a acestora pe timp de polei sau îngheț"
Description: Contractul de prestari servicii de salubritate consta in activitatea de curățare a zăpezii de pe căile publice din localitate și menținerea în funcțiune a acestora pe timp de polei sau de îngheț. In cadrul serviciului de salubrizare a localitatilor de pe raza comunei Mihai Eminescu, sunt organizate si functioneaza serviciile de iarna respectiv: a) curatat mecanizat zapada (pluguit zapada) - operatiunea de curatat mecanizat a zapezii si a ghetii se efectueaza pe suprafata carosabilului,suprafata care este prevazuta in anexa 3, Unitatea de masura este 1000 metri patrati. Operațiunea de curățat mecanizat a zăpezii și gheții de pe carosabil se execută cu utilaje specifice de deszăpezire ziua si/sau noaptea, în funcție de necesitate, în baza ordinului transmis operatorului de către beneficiar.Prestația operațiunii de curățat mecanizat a zăpezii de pe carosabil constă în pluguitul zăpezii cu/fără împrăștiat material antiderapant solid. b) curatat manual zapada/gheata se efectueaza pe suprafata cailor publice ( trotuare si zone pietonale aferente cailor publice, conform anexei nr.2 din caietul de sarcini ), -Unitatea de masura 100 metri patrati. Operațiunea de curățat manual a zăpezii și gheții se execută ziua si/ sau noaptea, în funcție de necesitate, în baza ordinului transmis operatorului de către beneficiar. Curatarea manuala a zapezii afanate se face cu maturi de nuiele, lopeti de metal sau plastic cu latimea cuprinsa intre 0,4-0,5 mp, turbofreza manuala. Se interzice cu desavarsire depozitarea/stocarea zapezii amestecata cu material antiderapant in preajma zonlor verzi (pomilor de pe aliniamente, gard viu, rondure de flori, etc); c) combaterea mecanizata a poleiului (imprastierea mecanizata a antiderapantului) se efectueaza pe suprafata carosabila conform suprafetelor prevazute in anexa nr.3 a caietului de sarcini. Unitatea de masura este de 1000 metri patrati. Materialul antiderapant care se foloseste pentru combatea poleiului este nisip cu sare. Materialul antiderapant va fi achizitionat de catre autoritatea contractanta. Tariful ofertat pentru operațiunea de curățare mecanizată a zăpezii și gheții de pe căile publice se va calcula, fundamenta, prezenta și justifica în baza fișei de fundamentare a tarifului, pe elemente de cheltuieli și a memoriului tehnico-economic prin care se justifică oportunitatea stabilirii tarifului, pe care operatorul are obligația sa le întocmească în conformitate cu prevederile Ordinului A.N.R.S.C. Nr. 640/2022. d) incarcat si transport zapada se efectuează pe suprafețele aferente căilor publice (străzi modernizate/asfaltate/pavate și trotuare aferente căilor publice, parcări publice, stații de autobuz) din Comuna Mihai Eminescu. Operațiunea se desfășoară după finalizarea curățării manuale/mecanizate a zăpezii și gheții, pe baza unui ordin transmis operatorului de către beneficiar. Unitatea de măsură este 1 mc.Operațiunea de încărcare și transport a zăpezii/gheții constă în încărcarea mecanizată, transportul, descărcarea și depozitarea zăpezii și gheții rezultate din curățarea căilor publice pe amplasamentele indicate de beneficiar. In comuna Mihai Eminescu au fost stabilite 2 prioritati de actionare privind deszapezirea, prevenirea si combaterea poleliului impartite in trei urgente: a. Urgența I: DC614, DC62, DC61A, DC61, DC61 C, DC62A, DC62B. b. Urgenta II; Drumuri satesti si Drumuri de exploatare. Suprafața totală deszăpezită a căilor publice rutiere/trecere este de 918.616 mp/trecere (suma dintre suprafața totală deszăpezită/trecere aferentă căilor publice rutiere cu grad de prioritate 1 și suprafața totală deszăpezită/trecere aferentă căilor publice rutiere cu grad de prioritate 2), din care: a) 330.057 mp/trecere, suprafața totală a căilor publice rutiere, cu grad de prioritate 1, deszăpezită/trecere b) 588.559 mp/trecere (Drumuri satesti+Drumuri de exploatare), suprafața totală a căilor publice rutiere, cu grad de prioritate 2, deszăpezită/trecere.
Internal identifier: 3503600/08//2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90620000 Snow-clearing services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Contractul de prestari servicii de salubritate consta in activitatea de curățare a zăpezii de pe căile publice din localitate și menținerea în funcțiune a acestora pe timp de polei sau de îngheț. In cadrul serviciului de salubrizare a localitatilor de pe raza comunei Mihai Eminescu, sunt organizate si functioneaza serviciile de iarna respectiv: a) curatat mecanizat zapada (pluguit zapada) - operatiunea de curatat mecanizat a zapezii si a ghetii se efectueaza pe suprafata carosabilului,suprafata care este prevazuta in anexa 3, Unitatea de masura este 1000 metri patrati. Operațiunea de curățat mecanizat a zăpezii și gheții de pe carosabil se execută cu utilaje specifice de deszăpezire ziua si/sau noaptea, în funcție de necesitate, în baza ordinului transmis operatorului de către beneficiar.Prestația operațiunii de curățat mecanizat a zăpezii de pe carosabil constă în pluguitul zăpezii cu/fără împrăștiat material antiderapant solid. b) curatat manual zapada/gheata se efectueaza pe suprafata cailor publice ( trotuare si zone pietonale aferente cailor publice, conform anexei nr.2 din caietul de sarcini ), -Unitatea de masura 100 metri patrati. Operațiunea de curățat manual a zăpezii și gheții se execută ziua si/ sau noaptea, în funcție de necesitate, în baza ordinului transmis operatorului de către beneficiar. Curatarea manuala a zapezii afanate se face cu maturi de nuiele, lopeti de metal sau plastic cu latimea cuprinsa intre 0,4-0,5 mp, turbofreza manuala. Se interzice cu desavarsire depozitarea/stocarea zapezii amestecata cu material antiderapant in preajma zonlor verzi (pomilor de pe aliniamente, gard viu, rondure de flori, etc); c) combaterea mecanizata a poleiului (imprastierea mecanizata a antiderapantului) se efectueaza pe suprafata carosabila conform suprafetelor prevazute in anexa nr.3 a caietului de sarcini. Unitatea de masura este de 1000 metri patrati. Materialul antiderapant care se foloseste pentru combatea poleiului este nisip cu sare. Materialul antiderapant va fi achizitionat de catre autoritatea contractanta. Tariful ofertat pentru operațiunea de curățare mecanizată a zăpezii și gheții de pe căile publice se va calcula, fundamenta, prezenta și justifica în baza fișei de fundamentare a tarifului, pe elemente de cheltuieli și a memoriului tehnico-economic prin care se justifică oportunitatea stabilirii tarifului, pe care operatorul are obligația sa le întocmească în conformitate cu prevederile Ordinului A.N.R.S.C. Nr. 640/2022. d) incarcat si transport zapada se efectuează pe suprafețele aferente căilor publice (străzi modernizate/asfaltate/pavate și trotuare aferente căilor publice, parcări publice, stații de autobuz) din Comuna Mihai Eminescu. Operațiunea se desfășoară după finalizarea curățării manuale/mecanizate a zăpezii și gheții, pe baza unui ordin transmis operatorului de către beneficiar. Unitatea de măsură este 1 mc.Operațiunea de încărcare și transport a zăpezii/gheții constă în încărcarea mecanizată, transportul, descărcarea și depozitarea zăpezii și gheții rezultate din curățarea căilor publice pe amplasamentele indicate de beneficiar. In comuna Mihai Eminescu au fost stabilite 2 prioritati de actionare privind deszapezirea, prevenirea si combaterea poleliului impartite in trei urgente: a. Urgența I: DC614, DC62, DC61A, DC61, DC61 C, DC62A, DC62B. b. Urgenta II; Drumuri satesti si Drumuri de exploatare. Suprafața totală deszăpezită a căilor publice rutiere/trecere este de 918.616 mp/trecere (suma dintre suprafața totală deszăpezită/trecere aferentă căilor publice rutiere cu grad de prioritate 1 și suprafața totală deszăpezită/trecere aferentă căilor publice rutiere cu grad de prioritate 2), din care: a) 330.057 mp/trecere, suprafața totală a căilor publice rutiere, cu grad de prioritate 1, deszăpezită/trecere b) 588.559 mp/trecere (Drumuri satesti+Drumuri de exploatare), suprafața totală a căilor publice rutiere, cu grad de prioritate 2, deszăpezită/trecere. Suprafețele estimate care vor face obiectul activităților serviciului de salubrizare a localităților de pe raza comunei Mihai Eminescu, sunt următoarele: curatat manual zapada si gheata=9652,5 mp, pluguit zapada=918.616 mp,curatat zapada zone afectate de viscol=47.937 mp, combaterea mecanizata a poleiului=868.527 mp, incarcat si transport zapada=100 mc. Actiunea de deszäpezire se va efectua in 2 etape de prioritate: Prioritatea I - se va actiona pe drumurile comunale care asigurä legätura intre localitatile comunei cu resedinta de comunä cu DN 29 B, DN 29 C, 29 A mun.Botosani, respectiv DC 61, DC 61A, DC 61B, DC61C, DC 62 A, DC 62 B, precum a situatiilor majore de urgentä(bolnavi, persoane izäpezite, incendii e.t.c.) Prioritatea II- se va actiona pe strazile secundare . Necesarul de utilaje : - buldoexcavator sau tractor cu cupa capacitate peste 90 CP , dotate cu lamä sau plug, baza de iarna sau la solicitare oriunde pe teritoriul UAT Mihai Eminescu- 4 utilaje, din care unul dotat cu säräritä. -incärcätor frontal sau buldoexcavator- capacitate peste 90 CP - 1 utilaj. -Camion dotat cu lama sau plug si raspanditor de material antiderapant, drumuri comunale si satesti UAT Mihai Eminescu - 3 utilaje. -Tractor cu turbofrezä- minim 200 cp- 1 utilaj. -Remorca minim 5-7 tone -1 utilaj, remorca va fi atasata la unul din utilajele de deszapezit(tractor) si va fi folosita la transporul materialului antiderapant in pante si in locurile unde se formeaza frecvent ghetus, la nevoie va fi folosita si la imprastierea manuala a materialului antiderapant de catre angajatii din cadrul compartimentului drumuri. -Turbofreza manuala- 1 utilaj -La nevoie se va putea interveni la indepartarea zapezii, transportul materialului antiderapant sau alte masuri specifice si cu buldoexcavatorul din dotarea Comunei Mihai Eminescu. Valoarea estimata a contractului de prestari servicii este de minim 831.117,43 lei fara TVA si maxim 5.544.447,43 lei fara TVA
Internal identifier: 1