755050-2026 - Competition
Finland – Gravel, sand, crushed stone and aggregates – Kivi- ja maa-aineksen puitesopimus
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Kivi- ja maa-aineksen puitesopimus
Description: Puolustusvoimien logistiikkalaitos (jäljempänä Hankintayksikkö) pyytää tarjoustanne Kivi- ja maa-aineksen toimituksista Uudenmaan prikaatin ja Panssariprikaatin tarpeisiin, tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Kummankin joukko-osaston tarpeeseen valitaan yksi tai kaksi toimittajaa ja valittujen toimittajien kanssa tehdään puitesopimus joukko-osaston (jäljempänä tilaaja) käyttöön. Tarjouspyynnön kivi- ja maa-ainesten määrät ovat arvioituja yhteenlaskettuja määriä koko sopimuskaudelle, sopimuksen allekirjoittamisesta neljän (4) vuoden ajaksi ja ne voivat sopimuksen aikana ylittyä tai alittua arvioidusta. Tilattavan aineksen todellista määrää ei pystytä kertomaan tarkemmin, koska alueiden kunnostustyöt riippuvat siihen myönnetyistä määrärahoista ja alueiden käytöstä. Tilaajan yhteyshenkilöt tilaavat tarpeen ilmaantuessa erillisten tilausten perusteella sopimuksen mukaisia tuotteita valituilta toimittajilta.
Internal identifier: 34085/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Tarjouskilpailu toteutetaan avoimena EU-hankintamenettelynä julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016, myöh. hankintalaki) mukaisesti. Tämä hankinta ei sisällä energiatehokkuuden vaatimuksia. Tarjouksen laatimisesta ja jättämisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjoaja vastaa itse sille tarjouskilpailuun osallistumisesta aiheutuvista kustannuksista. Tarjouksen liitteet tulee toimittaa suomen kielellä. Ennen tarjousten käsittelyä tarkastetaan, täyttävätkö tarjoajat hankintayksikön asettamat soveltuvuusvaatimukset. Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne tarjoajat, jotka eivät täytä soveltuvuusvaatimuksia tai joita koskevat hankintalain 80 §:ssä ilmoitetut poissulkemisperusteet. Tarjouskilpailusta voidaan sulkea myös tarjoaja, jota koskee hankintalain 81 §:ssä mainitut poissulkemisperusteet. Hankinnan vaiheet ovat seuraavat: 1. Hankintailmoitus sähköisellä ilmoituskanavalla (HILMA) 2. Lisäkysymysten esittäminen 3. Hankintayksikön vastaukset lisäkysymyksiin 4. Tarjousten jättäminen 5. Tarjousten käsitteleminen. a. Tarjousten avaaminen b. Tarjoajien soveltuvuuden tarkastaminen c. Tarjouksen tarjouspyynnön mukaisuuden tarkastaminen d. Tarjousten vertailu 6. Hankintapäätöksen tekeminen ja tiedoksianto 7. Hankintasopimuksen allekirjoittaminen Tarjousten vertailu tehdään Päätöksenteon perusteet -kohdassa ilmoitetulla tavalla.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 14210000 Gravel, sand, crushed stone and aggregates
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Kiviaines Uudenmaan prikaati
Description: UUDENMAAN PRIKAATI Hankinnan kohde kokonaisuudessaan hankinnan kohteen kriteerit kohdassa. Tarve välittömästi sopimuksen allekirjoituksen jälkeen: - Kokonaissummasta 10%: Louhetta 0-300mm tai vaihtoehtoisesti , Kalliomurskaa 0-150mm. - Kokonaissummasta 60% 0-16mm soraa - Kokonaissummasta 30% 0-32mm soraa. Toimituspaikat heti tilattavalle ainekselle: - 0-32 mm soralle: Syndalen harjoitusalue, Tvärminnentie 850, 10900 Hanko - Louheelle 0-300mm tai Kalliomurskalle 0-150mm: Uudenmaan prikaati Dragsvikintie 7, 10640 Dragsvik - 0-16 mm soraa toimitetaan molempiin paikkoihin Ensimmäinen tilaus on arvoltaan 100.000,00 euroa ja tilaus tehdään välittömästi sopimuksen allekirjoituksen jälkeen. Edellä kuvatut määrät ja toimituspaikat ovat tämän hetken arvio ja ne saattavat muuttua. Täsmälliset määrät ja toimituspaikat ilmoitetaan ostotilauksella. Solmittavan sopimuksen enimmäisarvo 300.000,00 euroa.
Internal identifier: Osa 1 UUDPR-0
Lot: LOT-0002
Title: Maa-aines Panssariprikaati Lohtajan harjoitusalue
Description: Sopimuksen aikana on arvioitu hankittavan enintään: Kalliomurske 0-16 mm: 21 000 tn Kalliomurske 0-32 mm: 15 000 tn Kalliomurske 0-55 mm: 4 300 tn Kalliomurske 0-100 mm: 4 300 tn Kivituhka: 300 tn Lohtajan harjoitusalueelle toimitettavan aineksen sopimus tehdään 1.3.2027 alkaen neljäksi vuodeksi.
Internal identifier: Osa 2 PSPR Lohtaja-1