756546-2026 - Competition
Finland – IT services: consulting, software development, Internet and support – Digitaalisen identiteetin mobiilisovelluksen asiantuntijapalvelut
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Digitaalisen identiteetin mobiilisovelluksen asiantuntijapalvelut
Description: Hankinnan kohteena on digitaalisen identiteetin mobiilisovelluksen suunnittelu-, toteutus-, testaus-, käyttöönotto-, tuki-, ylläpito- ja jatkokehityspalvelut sekä muut niihin liittyvät asiantuntijapalvelut. Sovellus toteutetaan osana EU-rahoitteista DTC (Digital Travel Credentials) -projektia. Sovelluksen tarkoituksena on mahdollistaa DTC-ratkaisuun liittyvien toiminnallisuuksien pilotointi osana DTC-järjestelmäkokonaisuutta. Hankinta sisältää mobiilisovelluksen vaatimusmäärittelyn, arkkitehtuurisuunnittelun, ohjelmistokehityksen, integraatioiden toteuttamisen, testauksen, dokumentoinnin, käyttöön-oton, pilotoinnin aikaiset tuki- ja ylläpitopalvelut sekä hankkeen aikana tarvittavan jatkokehityksen. Hankinnan kohdetta on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä liitteineen.
Internal identifier: POL-2026-44376
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016). Hankintamenettelynä käytetään lain 32 §:n mukaista avointa menettelyä. Avoimessa menettelyssä hankintayksikkö julkaisee hankintailmoituksen ja asettaa saataville tarjouspyynnön, joiden perusteella kaikki halukkaat toimittajat voivat tehdä tarjouksen.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options:
Description of the options: Hankinta liittyy Euroopan komission rahoittamaan projektiin Second Pilot in Finland for Digitalisation of Travel Documents (hankinnassa myös DTC-projekti). DTC-projekti on asetettu 30.9.2027 asti. On todennäköistä, että DTC-projekti jatkuu vuoden 2028 loppuun saakka. Hankintayksiköllä on oikeus jatkaa hankintasopimusta vuoden 2028 loppuun saakka.