757129-2026 - Competition
Greece – Financial consultancy services – Ανάπτυξη Οικοσυστήματος FinTech στην Ελλάδα
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Ανάπτυξη Οικοσυστήματος FinTech στην Ελλάδα
Description: Αντικείμενο της σύμβασης είναι η παροχή ολοκληρωμένων υπηρεσιών για τον σχεδιασμό, την ανάπτυξη, τη θέση σε λειτουργία και την επιχειρησιακή υποστήριξη ενός ολοκληρωμένου οικοσυστήματος στους τομείς της Χρηματοοικονομικής Τεχνολογίας (Financial Technology – FinTech) και του Ηλεκτρονικού Εμπορίου στην Ελλάδα. Η υλοποίηση του έργου οργανώνεται σε διακριτά Πακέτα Εργασίας (ΠΕ), ως εξής: • ΠΕ1: Στρατηγικός σχεδιασμός και επιχειρησιακή προετοιμασία, το οποίο περιλαμβάνει την εκπόνηση της Μελέτης Εφαρμογής, την εξειδίκευση του επιχειρησιακού και τεχνικού μοντέλου λειτουργίας του υποστηρικτικού μηχανισμού, τον καθορισμό των διαδικασιών, της μεθοδολογίας και των κριτηρίων λειτουργίας του, καθώς και τον σχεδιασμό των αναγκαίων οργανωτικών και λειτουργικών προϋποθέσεων για την έναρξη της επιχειρησιακής λειτουργίας του μηχανισμού. • ΠΕ2: Ανάπτυξη ψηφιακής πλατφόρμας και υπηρεσίες structured advisory, το οποίο περιλαμβάνει την ανάπτυξη, παραμετροποίηση και θέση σε παραγωγική λειτουργία της ψηφιακής πλατφόρμας του μηχανισμού, καθώς και την παροχή δομημένων υπηρεσιών επιχειρηματικής υποστήριξης και προετοιμασίας αγοράς (business readiness), με έμφαση στον επιχειρησιακό σχεδιασμό, την ωρίμανση επιχειρηματικών μοντέλων και την προετοιμασία των επιχειρήσεων για την εμπορική τους ανάπτυξη και το go-to-market. • ΠΕ3: Υπηρεσίες επιτάχυνσης, mentoring και ανάπτυξης δεξιοτήτων, το οποίο περιλαμβάνει την υλοποίηση κύκλων επιτάχυνσης (accelerator cohorts), την παροχή εξατομικευμένων υπηρεσιών mentoring, την υλοποίηση εκπαιδευτικών δράσεων (workshops και masterclasses), καθώς και τη λειτουργία μηχανισμών παρακολούθησης και αξιολόγησης της προόδου και της εξέλιξης των συμμετεχουσών επιχειρήσεων. • ΠΕ4: Εξωστρέφεια & χρηματοδοτική διασύνδεση, που περιλαμβάνει δράσεις επικοινωνίας και δημοσιότητας, διοργάνωση εκδηλώσεων, συμμετοχή σε εκθέσεις και στοχευμένες ενέργειες διασύνδεσης των επιχειρήσεων με επενδυτικά σχήματα και πηγές χρηματοδότησης. • ΠΕ5: Νομικές υπηρεσίες & κανονιστική συμμόρφωση, που περιλαμβάνει την παροχή εξειδικευμένων νομικών και κανονιστικών υπηρεσιών (ενδεικτικά GDPR, AML/KYC, συμβατικά πλαίσια), καθώς και υποστήριξη σε θέματα πνευματικής ιδιοκτησίας.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 66171000 Financial consultancy services
Additional classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support, 79111000 Legal advisory services, 79400000 Business and management consultancy and related services, 79340000 Advertising and marketing services, 79416200 Public relations consultancy services, 79342200 Promotional services, 92111210 Advertising film production, 79341000 Advertising services, 72413000 World wide web (www) site design services, 79341400 Advertising campaign services, 79341200 Advertising management services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: Αντικείμενο της σύμβασης είναι η παροχή ολοκληρωμένων υπηρεσιών για τον σχεδιασμό, την ανάπτυξη, τη θέση σε λειτουργία και την επιχειρησιακή υποστήριξη ενός ολοκληρωμένου οικοσυστήματος στους τομείς της Χρηματοοικονομικής Τεχνολογίας (Financial Technology – FinTech) και του Ηλεκτρονικού Εμπορίου στην Ελλάδα
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
Additional classification (cpv): 66171000 Financial consultancy services, 79111000 Legal advisory services, 79410000 Business and management consultancy services, 79340000 Advertising and marketing services, 79416200 Public relations consultancy services, 79342200 Promotional services, 92111210 Advertising film production, 79341000 Advertising services, 79341400 Advertising campaign services, 79341200 Advertising management services, 72413000 World wide web (www) site design services