757774-2026 - Competition
Denmark – Health and social work services – Genudbud af hjemmepleje og helhedspleje i Ishøj kommune
Contract notice – light regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Genudbud af hjemmepleje og helhedspleje i Ishøj kommune
Description: Dette udbud gennemføres som et genudbud efter annullation af et tidligere udbud, der blev offentliggjort den 26. juni 2026. Det tidligere udbud (TED nr. 445870-2026) blev annulleret, da ordregiver vurderede, at der var behov for væsentlige ændringer af udbudsgrundlaget. Udbuddet vedrører levering af helhedspleje, jf. ældrelovens §§ 5, 9, 10 og 11, hvilket omfatter personlig hjælp og støtte til nødvendige praktiske opgaver i hjemmet samt genoptræning af fysisk funktionsnedsættelse forårsaget af sygdom, der ikke behandles i tilknytning til en sygehusindlæggelse. Tøjvask- og indkøbsservice er ligeledes omfattet af udbuddet. Herudover omfatter udbuddet ydelser efter servicelovens § 83 samt delegerede sygeplejeydelser efter sundhedslovens § 138. Der er i udbuddet gennemført tiltag til fremme af bæredygtighed, herunder krav om overgang til emissionsfri transport for de køretøjer, der anvendes af sundheds- og plejepersonale. Kommunen forventer, at den årlige kontraktværdi udgør ca. 11,7 mio. kr. ekskl. moms. Udbuddet indeholder en option på køb af sygeplejeydelser, som forventes implementeret i 2028. Der foreligger på nuværende tidspunkt ikke en konkret beskrivelse af, hvordan dette skal gennemføres, da der endnu ikke er taget politisk stilling til eller vedtaget lovgivning om, i hvilket omfang sygeplejeopgaver skal kunne varetages af private leverandører. Udbuddet er af faglige, markedsmæssige og økonomiske årsager ikke opdelt i delkontrakter. Levering af helhedspleje kræver, at mange forskellige fagligheder bringes i spil, og et betydeligt opgavevolumen er nødvendigt for, at leverandøren kan ansætte medarbejdere med de nødvendige kompetencer til at varetage opgaverne i Ishøj Kommune. Derudover ønsker Ishøj Kommune, at leverandøren påtager sig en uddannelsesforpligtelse. Et vist opgavevolumen er i den forbindelse hensigtsmæssigt, så elever, praktikanter og lærlinge kan opnå erfaring med forskellige opgavetyper. Økonomiske forhold taler ligeledes imod en opdeling. En større koncentration af borgere inden for et geografisk område giver leverandøren bedre mulighed for effektiv ruteplanlægning og reduceret transporttid (ATA-tid), hvilket samtidig kan bidrage til mere konkurrencedygtige priser for kommunen.
Internal identifier: HELHEDSPLEJE 30-10-26
Type of procedure: Open
Main features of the procedure: Udbuddet afholdes et en offentligt udbud, hvor alle interesserede kan afgive tilbud. Såfremt tilbudsgiver opfatter elementer i udbudsmaterialet som uklare eller uhensigtsmæssige, opfordres tilbudsgiver til at stille spørgsmål hertil, således at der så vidt muligt kan undgås forbehold over for udbudsmaterialet i det afgivne tilbud. Alle spørgsmål til udbudsmaterialet skal stilles skriftligt via EU-Supply. Spørgsmål modtaget inden for den i udbudsbekendtgørelsen angive frist vil blive besvaret. Spørgsmål der modtages senere vil i det omfang det er muligt blive besvaret, hvis besvarelsen kan foretages senest 6 dage inden tilbudsfristen. Tilbudsgiver opfordres til at stille sine skriftlige spørgsmål så tidligt som muligt. Tilbud inkl. alle bilag skal afgives elektronisk via EU-supply.com.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 85000000 Health and social work services
Additional classification (cpv): 85141200 Services provided by nurses, 85311100 Welfare services for the elderly, 85312000 Social work services without accommodation, 98513310 Home-help services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options:
Description of the options: Der indgår en optionen på køb af almen sygepleje til borgere, som leverandøren i forvejen leverer praktisk og personlig hjælp til. Optionen vil blive taget i anvendelse hvis det i det omfang det i forbindelse med den forestående revision af ældreloven besluttes at private leverandører også skal levere sygepleje. Der foreligger pt. ikke en endelig folketingsbeslutning om hvordan sygepleje skal integreres i helhedsplejen fremadrettet.