758132-2026 - Competition
Finland – Psychiatrist or psychologist services – Lasten ja nuorten psykologipalvelut, Pohjois-Karjalan hyvinvointialue
Contract notice – light regime - Change notice
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Lasten ja nuorten psykologipalvelut, Pohjois-Karjalan hyvinvointialue
Description: Hankinta koskee lasten- ja nuorten psykologipalveluja Pohjois-Karjalan hyvinvointialueella. Lasten, nuorten ja perheiden psykologipalvelut sisältävät perheneuvonnan psykologipalvelut, alle kouluikäisten lasten psykologipalvelut, sekä oppilas- ja opiskelijahuollon psykologipalvelut. Palvelu on tarkoitettu lapsille ja nuorille, jotka tarvitsevat psykologista arviota, tukea tai tutkimuksia esimerkiksi kehitykseen, oppimiseen, mielialaan tai käyttäytymiseen liittyvissä kysymyksissä. Palvelut kohdistuvat myös perheiden tukemiseen sekä lapsen tai nuoren kasvu- ja kehitysympäristön huomioimiseen. Palveluihin sisältyvät psykologiset tutkimukset, arvioinnit, ohjaus ja neuvonta, asiakkaiden ja perheiden tukeminen sekä moniammatillinen yhteistyö lasten, nuorten ja perheiden palveluverkoston kanssa. Palvelut tuottaa laillistettu psykologi, jolla on ajantasaisten psykologisten tutkimusmenetelmien osaaminen ja valmiudet toimia yhteistyössä asiakkaiden, perheiden sekä eri viranomais- ja yhteistyötahojen kanssa. Hankinta on jaettu kolmeen (3) osa-alueeseen seuraavasti: 1. Kasvatus- ja perheneuvonnan psykologipalvelut 2. Alle kouluikäisten psykologipalvelut (lasten kuntoutus) 3. Oppilas- ja opiskelijahuollon psykologipalvelut Tarjoaja voi jättää tarjouksen yhteen tai useampaan hankinnan osa-alueeseen. Suunniteltu sopimuskausi on 1.3.2027 - 28.2.2029. Kiinteän sopimuskauden lisäksi hankintaan sisältyy kahden (2) vuoden optiokausi (1+1 vuotta). Tilaaja päättää optioiden käyttöönotosta. Optiot voidaan ottaa käyttöön erikseen tai samanaikaisesti sekä kaikkien osa-alueiden osalta tai osa-aluekohtaisesti. Tilaaja ei sitoudu määräostoihin. Palveluja ostetaan tarpeen mukaan täydentämään Tilaajan omaa palvelutuotantoa. Hankinnan kohteen kriteerit ovat määritelty tarkemmin tarjouspyynnöllä ja sen liitteissä.
Internal identifier: 25052
Type of procedure: Open
Main features of the procedure: Avoimessa menettelyssä hankintayksikkö julkaisee hankintailmoituksen ja asettaa samalla sähköisesti ja avoimesti kaikkien saataville tarjouspyynnön, joiden perusteella halukkaat toimittajat voivat tehdä tarjouksen.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 85121270 Psychiatrist or psychologist services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Kasvatus- ja perheneuvonnan psykologipalvelut
Description: Osa-alue koskee kasvatus- ja perheneuvontapsykologin palveluita Pohjois-Karjalan hyvinvointialueella.
Internal identifier: 1.-0
Lot: LOT-0002
Title: Alle kouluikäisten psykologipalvelut
Description: Osa-alue koskee alle kouluikäisten psykologipalveluita Pohjois-Karjalan hyvinvointialueella.
Internal identifier: 2.-1
Lot: LOT-0003
Title: Oppilas- ja opiskelijahuollon psykologipalvelut
Description: Osa-alue koskee oppilas- ja opiskelijahuollon psykologin palveluita Pohjois-Karjalan hyvinvointialueella.
Internal identifier: 3.-2