2. Procedure
Procedure
Title: Työvaatteiden vuokraus- ja pesulapalveluiden hankinta
Description: Tuomi Logistiikka Oy (myöhemmin Tilaaja) hankkii työvaatteita (myöhemmin työvaatteet tai vaatteet) oman henkilöstön tarpeisiin varastossa, autokuljetuksissa ja sisäisessä kuljetuksessa työskenteleville henkilöille. Hankinnan kokonaispalvelu sisältää työvaatteen vuokraus-, kuljetus-, hyllytys-, korjaus-, painatus-, tahranpoisto- ja pesupalvelut sekä mahdolliset desinfiointi-, pakkaus-, suojaus-, ylläpito- ja hankintakustannukset. Myös laskutus- ja toimistokulut sekä tuotteen elinkaaren päättyessä työvaatteiden asianmukainen hävittäminen kuuluvat hankintakustannuksiin. Tällä hetkellä työvaatteita käyttävä henkilöstö koostuu noin 200 työntekijästä, jotka työskentelevät eri toimispisteissä. Henkilöstön määrä voi muuttua sopimuskauden aikana (tulla lisää tai vähentyä). Sopimuskauden tavoitteellinen aloitusajankohta on 5.4.2027. Palvelu on kuvattu tarkemmin liitteillä.
Internal identifier: 626005
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Yksi (1) kokonaistaloudellisesti edullisin tarjouspyynnön mukainen, soveltuvuusvaatimukset ja palvelua koskevat ehdottomat vähimmäisvaatimukset täyttävä tarjoaja valitaan toimittajaksi. Valitulta tarjoajalta tarkistetaan tarjouspyynnössä mainitut selvitykset ja asiakirjat, jotka on ilmoitettu tarkistettavaksi ennen hankintapäätöksen ja sopimuksen tekoa normaalin avoimen hankintamenettelyn käytäntöjen mukaisesti. Tilaaja tekee hankintapäätöksen, ja päätöksestä tiedotetaan asianosaisia sähköisesti.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 98310000 Washing and dry-cleaning services
5. Lot
Lot: LOT-0000