2. Procedure
Procedure
Title: Madrasser till vårdsängar
Description: Behovet avser trycksårsförebyggande skummadrasser med hygienöverdrag med förmåga att klara brukare inom både särskilt boende och ordinärt boende, med risk att utveckla trycksår grad 2 enligt EPUAP, NPIAP och PPPIAs internationella klassifikationssystem av vävnadsskada. Behovet avser även separata hygienöverdrag och madrassförlängning.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33190000 Miscellaneous medical devices and products
5. Lot
Lot: LOT-0001