761187-2026 - Competition
Denmark – Financial transaction processing and clearing-house services – Aftale om indløsning af internationale kortordninger
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Aftale om indløsning af internationale kortordninger
Description: Den udbudte Hovedaftale (kontrakten) omfatter indløsning af betalingstransaktioner, som foretages med internationale kortordninger såsom Visa og MasterCard via betalingsterminaler, mobilapplikationer, hjemmesider og andre faciliteter/indretninger, hvorved kunder kan købe billetter og accessoriske varer og tjenester, og som tilhører de af denne Hovedaftale omfattede virksomheder.
Internal identifier: 14
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Efter modtagelse af de indledende tilbud afholder ordregiver individuelle forhandlingsmøder med alle tilbudsgivere, der rettidigt har afleveret et indledende tilbud. Forhandlingerne gennemføres i overensstemmelse med ligebehandlingsprincippet, og alle tilbudsgivere får tildelt den samme tid til forhandlinger med ordregiver. Efter forhandlingerne kan ordregiver udsende et revideret udbudsmateriale med henblik på et yderligere indledende eller endeligt tilbud. Tilbudsgivere vil på samme tid blive informeret herom med opfordring til at afgive indledende eller endeligt tilbud. Ordregiver forbeholder sig ret til at tildele på grundlag af det indledende tilbud. Ordregiver yder ikke deltagelsesvederlag. Forhandlingsforløbet er nærmere beskrevet i udbudsbetingelserne, herunder bilag B og bilag C.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 66172000 Financial transaction processing and clearing-house services
5. Lot
Lot: LOT-0000