761562-2026 - Competition
Finland – Construction work – Helen-konserni / LVIJ-työt puitejärjestely
Contract or concession notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
Title: Helen-konserni / LVIJ-työt puitejärjestely
Description: HANKINNAN KOHDE Hankinnan kohteena ovat Helen-konsernin LVIJ-työt Tilaajan määrittämässä laajuudessa Helsingin kaupungin alueella. Sopimuksen kohteena ovat LVIJ -tekniset tuntityöt ja urakat, joita ovat mm. seuraavat: LVIJ- järjestelmien asennus -, purku - ja muutostyöt tarpeen mukaan • LVIJ-järjestelmien puhdistus - mittaus ja säätötyöt • LVIJ-järjestelmien kuvaukset (esim. viemärien ja ilmanvaihdon kamerakuvaukset, putkistojen NDT -kuvaukset) • LVIJ-järjestelmien eristys - ja pellitystyö Puitejärjestely sisältää pääasiassa urakoita. Tuntitöinä on tarkoitus tilata selkeitä, pienempiä kokonaisuuksia. Tuntitöillä ei tarkoiteta päivystysluonteisia töitä. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin osallistumispyynnöllä ja sen liitteissä. SOPIMUSKAUSI Tavoitteena on, että puitesopimus tulee voimaan helmikuussa 2027. Sopimus on voimassa toistaiseksi. Sopimus on kuitenkin voimassa enintään 30.11.2035 saakka, minkä jälkeen sopimus päättyy automaattisesti ilman erillistä irtisanomista. Ks. myös liitteenä olevan puitesopimuksen luku 6. Sopimus viimeistellään tarjouspyyntövaiheessa. PUITEJÄRJESTELYN LAAJUUS Puitejärjestelyn enimmäisarvo koko sopimuskaudella on 40 000 000 euroa (alv 0 %).
Internal identifier: 630872
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Kilpailutus toteutetaan EU-kynnysarvon ylittävänä rajoitettuna menettelynä vesi- ja energiahuollon, liikenteen ja postipalvelujen alalla toimivien yksiköiden hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1398/2016, jäljempänä "erityisalojen hankintalaki") mukaisesti. Menettelyssä Hankintayksikkö julkaisee hankinnasta osallistumispyynnön, jonka perusteella Ehdokkaat voivat jättää osallistumishakemuksen. Hankintamenettelyn hallittavuuden varmistamiseksi tarjouspyyntövaiheeseen valittavien ehdokkaiden rajoitettu määrä on rajoitettu kahdeksaan (8). Hankintayksikkö valitsee tarjouspyyntövaiheeseen kaikki osallistumishakemusten perusteella vähimmäisvaatimukset täyttävät tarjoajat. Mikäli vaatimukset täyttäviä hakemuksia saapuu enemmän kuin kahdeksan (8), jatkoon valitaan eniten pisteitä saaneet tarjoajat osallistumispyynnön kohdassa "Päätöksenteon perusteet" kuvatulla tavalla. Hankintamenettelyn toisessa vaiheessa Hankintayksikkö julkaisee tarjouspyynnön hankintamenettelyn ensimmäisessä vaiheessa valituille Tarjoajille. Alustava tarjouspyyntö on nähtävillä hankintailmoituksen liitteenä. Hankintayksikkö valitsee tarjousten perusteella kuusi (6) kokonaistaloudellisesti edullisinta tarjousta puitejärjestelyyn. Ks. lisää liitteenä olevan puitesopimusluonnoksen luvusta 5. Vain tarjouspyyntövaiheeseen valitut Tarjoajat voivat jättää tarjouksen. AIKATAULU Tämä hankintamenettely käydään seuraavan alustavan aikataulun mukaisesti. 9.11.2026 - Hankintailmoitusta koskevien kysymysten määräaika 11.11.2026 - Vastaukset hankintailmoitusta koskeviin kysymyksiin 18.11.2026 - Osallistumishakemusten jättämisen määräaika 10.12 2026 - Tarjouspyynnön julkaiseminen valituille toimittajille 17.12 2026 - Tarjouspyyntöä koskevien kysymysten määräaika 21.12 2026 - Vastaukset tarjouspyyntöä koskeviin kysymyksiin 11.1 2027 - Tarjousten jättämisen määräaika Helmikuu 2027 - Hankintapäätöksen tiedoksianto Puitesopimus allekirjoitetaan aikaisintaan, kun valitusaika ja odotusaika (14 päivää päätöksen tiedoksiannosta) on kulunut. Hankintayksikkö pidättää oikeuden muuttaa alustavaa aikataulua.
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45000000 Construction work
5. Lot
Lot: LOT-0000