762866-2026 - Competition
Finland – Parcel transport services – Pakettipalvelut
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Pakettipalvelut
Description: Etelä-Savon hyvinvointialue, Eloisa, pyytää tarjouksia pakettipalveluista tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Internal identifier: 3535/02.08.00.00.01/2025
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Kyseessä on lain julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016) 32 § mukainen avoin menettely: Avoimessa menettelyssä hankintayksikkö julkaisee hankintailmoituksen ja asettaa saataville tarjouspyynnön, joiden perusteella kaikki halukkaat toimittajat voivat tehdä tarjouksen. Tarjousten ja tarjoajien tarkistaminen Ennen tarjousten valintaa hankintayksikkö tarkistaa hankintalain 79 §:n mukaisesti, että seuraavat edellytykset täyttyvät: 1) tarjous on hankintailmoituksessa ja hankinta-asiakirjoissa asetettujen vaatimusten, ehtojen ja perusteiden mukainen; 2) tarjouksen on antanut tarjoaja, jota ei ole suljettu menettelyn ulkopuolelle 80 tai 81 §:n nojalla ja joka täyttää hankintayksikön asettamat 83 §:ssä tarkoitetut soveltuvuusvaatimukset. Avoimessa menettelyssä hankintayksikkö voi tarkistaa tarjousten vaatimustenmukaisuuden ja vertailla tarjoukset ennen 2 kohdassa tarkoitettua tarkistamista. Hankintasopimusta ei kuitenkaan voida tehdä sellaisen tarjoajan kanssa, joka olisi tullut sulkea menettelystä 80 §:n nojalla tai joka ei täytä hankintayksikön asettamia soveltuvuusvaatimuksia. Hankintayksikkö voi päättää olla tekemättä hankintasopimusta 93 §:ssä tarkoitetun kokonaistaloudellisesti edullisimman tarjouksen jättäneen tarjoajan kanssa, jos se on todennut, ettei tarjous ole 81 §:n 1 momentin 5 kohdassa tarkoitettujen ympäristö-, sosiaali- ja työoikeudellisten velvoitteiden mukainen. Hankintayksikkö voi myös milloin tahansa hankintamenettelyn aikana pyytää tarjoajia toimittamaan kaikki tai osan selvityksistä sen tutkimiseksi, koskeeko tarjoajaa 80 §:ssä tai 81 §:ssä tarkoitettu poissulkemisperuste ja täyttääkö se hankintayksikön asettamat soveltuvuusvaatimukset. Hankintayksikkö voi ennen hankintapäätöksen tekemistä pyytää tarjoajaa osallistumaan selonottoneuvotteluun tarjouksen sisältöjen tarkentamiseksi. Selonottoneuvottelun tarkoituksena on selventää tarjouksen sisältöä ja varmistaa sen oikea tulkinta. Neuvottelussa ei neuvotella tarjouksen sisällöstä uudelleen eikä tarjousta saa olennaisesti muuttaa.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 60161000 Parcel transport services
Additional classification (cpv): 64113000 Postal services related to parcels, 64121200 Parcel delivery services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options:
Description of the options: Hankinta sisältää pakollisia optioita tarjouspyynnön mukaisesti.