See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Acord –cadru de lucrări pentru “Lucrări de întreţinere curentă şi periodică multianuală iarnă- vară 2025-2028 a drumurilor judeţene din administrarea Consiliului Judeţean Neamţ”
Description: Acord Cadru pentru Lucrări de întreținere curentă și periodică multianuală iarnă – vară pentru perioada 2025-2028 a drumurilor județene din administrarea Consiliului Județean Neamț, conform caietelor de sarcini și activităților prevăzute în listele de cantități de lucrări în scopul menţinerii acestora la nivelul standardelor și reglementărilor tehnice în vigoare privind calitatea și siguranţa traficului. Realizarea lucrărilor de întreţinere curentă și periodică pe timp de vară se va efectua conform prevederilor „Normativului privind lucrările de întreţinere si reparare a drumurilor publice” indicativ AND 554-2002, a reglementarilor tehnice si standardelor din domeniu in vigoare. ÎNTREȚINERE CURENTĂ PE TIMP DE VARA - Întreținerea părții carosabile, specifică tipului de îmbrăcăminte - Intreținerea drumurilor pietruite - Întreținerea platformei drumului - Asigurarea scurgerii apelor din zona drumurilor și prevenirea efectelor inundațiilor - Intreținerea mijloacelor pentru siguranța circulației rutiere si de informare - Asigurarea esteticii rutiere din zona drumului - Întreţinerea curentă a podurilor și a podețelor Lucrări și servicii privind întretinerea periodică a drumurilor publice - Tratamente bituminoase - Covoare bituminoase - Siguranţa rutieră - Aprovizionare indicatoare rutiere și parapet metalic - Montare indicatoare rutiere și parapet metalic - Executarea marcajelor longitudinale, transversale si semnalizarea in timpul executiei pentru lucrarile de vara. - Protejarea corpului și a platformei drumului - Intretinerea periodica a podurilor și podețelor - Lucrari accidentale - Refaceri dupa inundatii, alunecari de teren, afuieri de poduri, cutremure, accidente rutiere, pentru aducerea drumurilor si a podurilor la starea tehnica initiala - Eliminarea punctelor periculoase - Reparatii curente la poduri ÎNTREŢINERE CURENTĂ PE TIMP DE IARNĂ Cuprinde modul de organizare a activităților specifice sezonului rece pentru prevenirea și combaterea înzăpezirii, a poleiului și a gheții pe drumurile județene în vederea asigurării viabilității pe timp de iarnă: - pregătirea drumurilor pentru sezonul de iarnă și la ieșirea din iarnă (deszăpezire) - curățări de șanțuri, -tăieri de cavalieri și corectarea taluzurilor pentru înlăturarea cauzelor care provoacă înzăpezirea; - amenajarea de locuri pentru depozitarea materialului antiderapant în punctele forte Pregatirea drumurilor pentru sezonul de iarnă cuprinde: - Plombare gropi cu mixturi stocabile inclusiv aprovizionarea acestora. - Aprovizionarea cu materiale pentru combaterea lunecusului - Asigurarea cu panouri de parazapezi și materialele necesare pentru montarea și intreținerea acestora - Deszăpezire manuala și mecanică - Siguranța circulației pe timp de iarnă (set indicatoare) pentru semnalizarea drumurilor îngustate sau închise din cauza înzăpezirilor. Modul de acțiune pentru prevenirea și combaterea înzăpezirii drumurilor județene se va stabili în conformitate cu prevederile Normativului indicativ AND 525/2013. NOTA: a) Termenul până la care operatorii economici pot transmite solicitările de clarificări/informații suplimentare așa cum s-a menționat la secțiunea I.3 - 20 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. b) In masura în care solicitările de clarificări au fost adresate în termenul precizat în documentație, autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatiilor suplimentare in a 11 a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Internal identifier: 2612839_2025_PAAPD1566552
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45233141 Road-maintenance works
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Obiectul achiziției constă în achiziționarea de lucrări de întreținere curentă și periodică multianuală iarnă – vară pentru perioada 2025-2028 a drumurilor județene din administrarea Consiliului Județean Neamț, conform caietelor de sarcini și activităților prevăzute în listele de cantități de lucrări în scopul menţinerii acestora la nivelul standardelor și reglementărilor tehnice în vigoare privind calitatea și siguranţa traficului. Realizarea lucrărilor de întreţinere curentă și periodică pe timp de vară se va efectua conform prevederilor „Normativului privind lucrările de întreţinere si reparare a drumurilor publice” indicativ AND 554-2002, a reglementarilor tehnice si standardelor din domeniu in vigoare. Modul de acțiune pentru prevenirea și combaterea înzăpezirii drumurilor județene se va stabili în conformitate cu prevederile Normativului indicativ AND 525/2013. Cantitatile minime și maxime estimate pe durata acordului cadru, precum și cantitățile minime și maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent sunt înscrise in Formularul A3 . Autoritatea contractanta estimeaza sa incheie minim 3 contracte subsecvente, cu o frecventa de minim un contract subsecvent pe an, sau dupa caz mai multe contracte subsecvente in functie de fondurile bugetare aprobate si alocate. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent este de 27.273.673,46 lei fără T.V.A
Internal identifier: 1