763914-2026 - Competition
Denmark – Orthodontic services – Udbud af rammeaftale om tandreguleringsbehandlinger og retentionsforløb for børn og unge i Dragør Kommune
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Udbud af rammeaftale om tandreguleringsbehandlinger og retentionsforløb for børn og unge i Dragør Kommune
Description: Ordregiver udbyder herved rammeaftale om tandreguleringsbehandlinger og retentionsforløb for børn og unge i Dragør Kommune, som er omfattet af Sundhedsstyrelsens kriterier for et kommunalt ortodontisk behandlingstilbud. Rammeaftalen omfatter ortodontiske behandlingsforløb, inkl. nødbehandling og retentionsforløb på de patienter (børn og unge) fra Dragør Kommune, der henvises til – og accepterer – behandlingstilbuddet. Patienterne er på forhånd visiteret af specialtandlæge i ortodonti og vurderet til at være omfattet af Sundhedsstyrelsens kriterier for et kommunalt ortodontisk behandlingstilbud. Derudover kan der på rammeaftalen købes retentionsfremstilling og kontrol af disse. De omfattede behandlinger er inddelt i fire kategorier og nærmere beskrevet i udbudsmaterialets Bilag 2: Kravspecifikation. Ordregiver forventer at henvise ca. 100-120 patienter årligt, men tallet kan variere i både op- og nedadgående retning. Estimatet på 100-120 patienter årligt er et vejledende tal baseret på årgangsstørrelse, forventet forekomst af behandlingskrævende tandstillingsafvigelser samt erfaringer fra tidligere år. Leverandørerne er dog ikke garanteret nogen minimumsmængde af bestillinger. Leverandøren skal dog acceptere at modtage minimum 5 patienter pr. måned og i alt minimum 55 patienter årligt. Der forventes ingen henvisninger i juli måned. Ved aftalens indgåelse er der ophobet en mindre pulje af patienter, der er visiteret af Ordregiver i fjerde kvartal 2026 samt januar 2027 (ca. 10 patienter pr. måned), hvorfor der forventes henvisning af flere patienter ved kontraktopstart, forudsat at leverandøren/leverandørerne kan modtage patienterne. Klinikkerne, hvorpå behandlingen foregår, skal være fysisk beliggende i Danmark og inden for maksimalt 50 km fra Dragør Rådhus, målt som den korteste mulige rute kørt med bil. Afstandsbegrænsningen er begrundet i hensynet til transporttid og transportomkostninger for patienterne. Baggrunden for at ydelserne skal leveres i Danmark er, at der arbejdes efter dansk sundhedslovgivning. Ordregiver vil indgå rammeaftale med de (op til) tre leverandører, som samlet set har afgivet de økonomisk mest fordelagtige tilbud på tværs af de fire prissatte behandlinger i kategori 1-4. Dé tre leverandører, der har afgivet de samlet økonomisk mest fordelagtige tilbud bliver efter-følgende inddelt og rangordnet samlet for behandlinger omfattet af kategori 1, 2 og 3, og særskilt for behandlinger omfattet af kategori 4 ved anvendelsen af kaskademodellerne beskrevet i udbudsbetingelserne. Ved henvisning af patienter vil Ordregiver først tilbyde henvisning til den bedst placerede leverandør efter kaskademodellen for henholdsvis kategorierne 1-3 og kategori 4, og kun hvis denne ikke kan levere, vil Ordregiver gå videre til den næste leverandør i rækken osv. Rammeaftalerne indgås for en periode på to (2) år med mulighed for at Ordregiver kan forlænge aftaleperioden to gange med ét (1) år. Det anslåede antal behandlingsforløb i kategori 1-4, der skal leveres i henhold til rammeaftalen, er 480 behandlinger, og det maksimale samlede antal behandlingsforløb i kategori 1-4, der skal leveres i henhold til rammeaftalen, er 600 behandlinger.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Udbuddet gennemføres efter udbudslovens afsnit III (light-regimet), jf. udbudslovens § 7 og §§ 186-189. Indkøb under light-regimet er ikke underlagt faste procedureregler, i modsætning til indkøb af almindelige tjenesteydelser, som udbydes efter udbudslovens afsnit II. Ordregiver har frihed til at tilrettelægge proceduren eller fremgangsmåden for det enkelte udbud. Proceduren skal dog udarbejdes i overensstemmelse med de generelle principper om gennemsigtighed, ligebehandling og proportionalitet. Det er derfor et krav, at Ordregiveren offentliggør, hvilken fremgangsmåde der anvendes, samt kriterierne for tildeling. Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til udbudslovens §§ 56-57, hvilket indebærer, at enhver økonomisk aktør kan afgive tilbud.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 85131100 Orthodontic services
Additional classification (cpv): 85130000 Dental practice and related services, 85131000 Dental-practice services, 85131110 Orthodontic-surgery services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Quantity: 480 pieces