See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: ‟Trecerea la 400kV a LEA 220kV Brazi Vest-Teleajen-Stâlpu - LOT 1 şi Extinderea staţiei 400/220 kV Brazi Vest - LOT 2”
Description: Achizitia este conceputa pentru un singur contract de lucrari complexe ce cuprinde atat obiectivul ”Trecerea la 400 kV a LEA Brazi Vest – Teleajen – Stâlpu” -LOT 1 (Linia propriu-zisa) cat si obiectivul “ Extinderea statiei 400/220 kV Brazi Vest”(LOT 2) Cantitătile de produse, lucrări și servicii necesare realizării obiectivelor de investiții, definite în caietele de sarcini ale investițiilor, constau în: Pentru LOT 1, obiectivul ”Trecerea la 400 kV a LEA Brazi Vest – Teleajen – Stâlpu” Pentru trecerea la 400 kV a LEA Brazi Vest – Teleajen se vor efectua, de principiu, următoarele lucrări: - scoaterea de sub tensiunea nominală de 220 kV a LEA Brazi Vest – Teleajen, realizarea provizoratului și repunerea provizorie la tensiunea de 220 kV a LEA; - demontarea tronsonului existent 1A-15A; -montarea noului tronson 1N-16N-1, scoaterea provizoratului LEA de sub tensiune, realizarea noilor legături și punerea definitivă a LEA la tensiunea nominală de 400 kV; - lucrări conexe. Pentru trecerea la 400 kV a LEA Teleajen – Stâlpu se vor efectua, de principiu, următoarele lucrări: - scoaterea de sub tensiunea nominală de 220 kV a LEA Teleajen – Stâlpu, înlocuirea stâlpilor PAS propuși (8 stâlpi), pentru a limita efectele unor eventuale avarii în cascade și repunerea definitivă la tensiunea de 400 kV a LEA; - lucrări conexe. Pentru LOT 2, obiectivul “ Extinderea statiei 400/220 kV Brazi Vest” - achiziţionarea şi montarea AT4 400MVA – 400/220/20kV; - montarea unei celule GIS 400kV pentru AT4; - montarea unei celule GIS 400kV pentru LEA 400kV Teleajen; - montarea unui set de GIL 400kV (tubulatura capsulata în SF6) pentru LEA 400kV Teleajen; - achiziţionarea şi pozarea unui cablu nou de 400kV dintre GIL 400kV al LEA Teleajen şi cadrele de 400kV al LEA Teleajen; - achiziţionarea şi pozarea unui cablu nou de 400kV aferent AT3 (pentru eliminarea zonei de încrucişări cu cablurile CET1, CET2 şi AT4); - achiziţionarea şi pozarea unui cablu nou de 400kV dintre celula GIS 400kV al AT4 şi cadrul de 400kV al AT4 (incluzând fundaţiile terminalelor cablului de sub cadrul de 400kV); - montarea unei celule GIS 220kV pentru AT4; - achiziţionarea şi montarea a 6 descărcătoare de 400kV şi a 3 descărcătoare de 220kV; - achiziţionarea şi montarea unui set de cabluri de 220kV pentru AT4. - achiziţionarea unui sistem SCCPA nou pentru staţiile de 400 kV şi 220 kV - serviciile aferente Numar de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 22 Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in doua etape, astfel: - in a 17-a zi calendaristica de la publicarea anuntului de participare si - in a 11-a zi clalendaristica inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul-limita stabilit.
Internal identifier: 13328043/2022/27335
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45232221 Transformer substation
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Cantitătile de produse, lucrări și servicii necesare realizării obiectivelor de investiții, definite în caietele de sarcini ale investițiilor, constau în: Pentru LOT 1, obiectivul ”Trecerea la 400 kV a LEA Brazi Vest – Teleajen – Stâlpu” Pentru trecerea la 400 kV a LEA Brazi Vest – Teleajen se vor efectua, de principiu, următoarele lucrări: - scoaterea de sub tensiunea nominală de 220 kV a LEA Brazi Vest – Teleajen, realizarea provizoratului și repunerea provizorie la tensiunea de 220 kV a LEA; - demontarea tronsonului existent 1A-15A; -montarea noului tronson 1N-16N-1, scoaterea provizoratului LEA de sub tensiune, realizarea noilor legături și punerea definitivă a LEA la tensiunea nominală de 400 kV; - lucrări conexe. Pentru trecerea la 400 kV a LEA Teleajen – Stâlpu se vor efectua, de principiu, următoarele lucrări: - scoaterea de sub tensiunea nominală de 220 kV a LEA Teleajen – Stâlpu, înlocuirea stâlpilor PAS propuși (8 stâlpi), pentru a limita efectele unor eventuale avarii în cascade și repunerea definitivă la tensiunea de 400 kV a LEA; - lucrări conexe. Pentru LOT 2, obiectivul “ Extinderea statiei 400/220 kV Brazi Vest” - achiziţionarea şi montarea AT4 400MVA – 400/220/20kV; - montarea unei celule GIS 400kV pentru AT4; - montarea unei celule GIS 400kV pentru LEA 400kV Teleajen; - montarea unui set de GIL 400kV (tubulatura capsulata în SF6) pentru LEA 400kV Teleajen; - achiziţionarea şi pozarea unui cablu nou de 400kV dintre GIL 400kV al LEA Teleajen şi cadrele de 400kV al LEA Teleajen; - achiziţionarea şi pozarea unui cablu nou de 400kV aferent AT3 (pentru eliminarea zonei de încrucişări cu cablurile CET1, CET2 şi AT4); - achiziţionarea şi pozarea unui cablu nou de 400kV dintre celula GIS 400kV al AT4 şi cadrul de 400kV al AT4 (incluzând fundaţiile terminalelor cablului de sub cadrul de 400kV); - montarea unei celule GIS 220kV pentru AT4; - achiziţionarea şi montarea a 6 descărcătoare de 400kV şi a 3 descărcătoare de 220kV; - achiziţionarea şi montarea unui set de cabluri de 220kV pentru AT4. - achiziţionarea unui sistem SCCPA nou pentru staţiile de 400 kV şi 220 kV - serviciile aferente
Additional classification (cpv): 31600000 Electrical equipment and apparatus, 45231400 Construction work for electricity power lines, 71323100 Electrical power systems design services