767653-2026 - Competition
Finland – Road transport services – Satunnaisten päiväkuljetusten hankinta Tornion kaupunkikonsernissa (DPS)
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Satunnaisten päiväkuljetusten hankinta Tornion kaupunkikonsernissa (DPS)
Description: Tornion kaupunki perustaa dynaamisen hankintajärjestelmän satunnaisten päiväkuljetusten hankkimiseksi Tornion kaupunkikonsernin tarpeisiin. Dynaaminen hankintajärjestelmä on jaettu kahteen luokkaan: 1. tilataksit ja pikkubussit 2. linja-autot Järjestelmän sisäiset yksittäiset kuljetushankinnat kilpailutetaan erillisillä tarjouspyynnöillä eli DPS:n sisäisillä kilpailutuksilla. Sisäiseen kilpailutukseen kutsutaan kaikki kyseiseen luokkaan hyväksytyt ehdokkaat, joiden hyväksyminen järjestelmään on kilpailutuksen käynnistämishetkellä voimassa. Tässä ilmoituksessa pyydettyjä hintoja käytetään ainoastaan talousarviosuunnitteluun vuosittain. Dynaaminen hankintajärjestelmä perustetaan ajalle 1.1.2027 – 31.12.2034. Järjestelmä on koko voimassaoloaikansa avoin uusille soveltuvuusvaatimukset täyttäville ehdokkaille. Hankintaan sovelletaan kulloinkin voimassa olevia JYSE Palvelut 2025 -ehtoja siten kuin DPS:n sisäisen kilpailutuksen tarjouspyynnössä ja hankintasopimuksessa tarkemmin määrätään. Kuljetukset minikilpailutetaan ja tilataan Tornion kaupungin käytössä olevan sähköisen hankintajärjestelmän kautta tilaajan tekemillä tilauksilla.
Internal identifier: 1002/02.08.00/2026
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Tarjous ja pyydetyt todistukset ja liitteet tulee toimittaa suomen kielellä, tarjousasiakirjat ovat saatavilla vain suomen kielellä. Tarjouksen tekemisestä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjouspyyntöä koskevat asiakirjat ovat tämän hankintailmoituksen liitteenä ja ovat vapaasti ja maksutta saatavissa tarjouspalvelu.fi-portaalissa. Dynaamisen hankintajärjestelmän perustamisvaiheessa ehdokkaita ei vertailla hinnan perusteella eikä hintatietoja käytetä ehdokkaiden hyväksymisessä järjestelmään. Kaikki soveltuvuus- ja muut vaatimukset täyttävät ehdokkaat hyväksytään järjestelmään. Järjestelmän teknisistä ominaisuuksista johtuva vertailuperusteen ilmoittaminen ei vaikuta ehdokkaiden hyväksymiseen. Yksittäisten hankintojen vertailuperusteet ilmoitetaan erikseen kunkin DPS:n sisäisen kilpailutuksen tarjouspyynnössä. Dynaamisen hankintajärjestelmän perustamisvaihe Hankintayksikkö: 1. avaa osallistumishakemukset 2. tarkastaa ehdokkaiden soveltuvuuden 3. tarkastaa osallistumishakemusten osallistumispyynnön mukaisuuden 4. tekee päätöksen ehdokkaiden hyväksymisestä dynaamiseen hankintajärjestelmään 5. antaa päätöksen tiedoksi osallistumishakemuksen jättäneille ehdokkaille. Dynaamiseen hankintajärjestelmään hyväksytään kaikki asetetut soveltuvuus- ja muut vaatimukset täyttävät ehdokkaat. Ehdokkaiden määrää ei rajoiteta eikä perustamisvaiheessa vertailla hintoja. DPS:n sisäiset kilpailutukset Järjestelmän sisäiset yksittäiset hankinnat kilpailutetaan erillisillä tarjouspyynnöillä. Tarjouspyyntö lähetetään kaikille kyseiseen luokkaan hyväksytyille ehdokkaille. Hankintayksikkö vertailee sisäisessä kilpailutuksessa saadut tarjoukset tarjouspyynnössä ilmoitettujen vertailuperusteiden mukaisesti, tekee hankintapäätöksen ja solmii valitun tarjoajan kanssa hankintasopimuksen.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 60100000 Road transport services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: TILATAKSIT M1 ja PIKKUBUSSIT M2/M3 ALV. 0 %
Description: Tähän luokkaan kuuluvat tilatakseilla ja pikkubusseilla toteutettavat satunnaiset päiväkuljetukset. Ehdokas voi hakea mukaan yhteen tai molempiin dynaamisen hankintajärjestelmän luokkiin. Tähän luokkaan hyväksytään kaikki osallistumispyynnössä asetetut soveltuvuus- ja muut vaatimukset täyttävät ehdokkaat. Hyväksyttävien ehdokkaiden määrää ei rajoiteta. Hankinnan tarkat kohdekohtaiset vaatimukset, arvioitu määrä, aikataulu, hinnoittelutapa, vertailuperusteet ja sopimusehdot ilmoitetaan kunkin DPS:n sisäisen kilpailutuksen tarjouspyynnössä. Dynaaminen hankintajärjestelmä on voimassa 1.1.2027–31.12.2034. Järjestelmän voimassaoloa voidaan muuttaa hankintasäännösten mukaisesti ilmoittamalla muutoksesta asianmukaisesti.
Internal identifier: 1. -0
Lot: LOT-0002
Title: LINJA-AUTOT M3 ALV. 0 %.
Description: Tähän luokkaan kuuluvat linja-autoilla toteutettavat satunnaiset päiväkuljetukset. Tähän luokkaan hyväksytään kaikki osallistumispyynnössä asetetut soveltuvuus- ja muut vaatimukset täyttävät ehdokkaat. Hyväksyttävien ehdokkaiden määrää ei rajoiteta. Hankinnan tarkat kohdekohtaiset vaatimukset, arvioitu määrä, aikataulu, hinnoittelutapa, vertailuperusteet ja sopimusehdot ilmoitetaan kunkin DPS:n sisäisen kilpailutuksen tarjouspyynnössä.
Internal identifier: 2.-1