See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Elevtransporter Nykarleby stad
Description: Nykarleby stad begär anbud på elevtransporter för elever i förskola, grundläggande utbildning och gymnasium för avtalstiden 1.2.2027-31.7.2028 samt option för läsåren 2028-2029 och 2029-2030 (option 1 +1 år) i enlighet med denna anbudsförfrågan och bilagorna som medföljer.
Previous notice: 56677-2026
Internal identifier: 632723
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 60100000 Road transport services
Additional classification (cpv): 60120000 Taxi services, 60140000 Non-scheduled passenger transport
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: 1. Elevtransporter, Jeppo skola 1
Description: Skolskjutsar för elever i förskola, grundläggande utbildning och gymnasium. Rutthelhet 1 omfattar: - Kyrkvägen - Östra jeppovägen - Jeppo skola - Sorvist - Nykarleby (morgonrutt) - Jungarvägen - Prästas - Keppovägen - Kyrkvägen - Östra Jeppovägen (3 st eftermiddagsrutter)
Internal identifier: 1-0
Options:
Description of the options: Den planerade avtalstiden är läsåret 1.2.2027-31.7.2028 samt option för läsåren 2028-2029 och 2029-2030 (option 1 +1 år).
Lot: LOT-0002
Title: 2. Elevtransporter, Jeppo skola 2
Description: Skolskjutsar för elever i förskola, grundläggande utbildning och gymnasium. Rutthelhet 2 omfattar: - Pensalavägen - Pensala - Aspnäs (3 st eftermiddagsrutter)
Internal identifier: 2-1
Lot: LOT-0003
Title: 3. Elevtransporter, Jeppo skola 3
Description: Skolskjutsar för elever i förskola, grundläggande utbildning och gymnasium. Rutthelhet 3 omfattar: - Rudbackavägen - Marken - Dalabacka - Östra Jeppovägen - Jeppo skola (morgonrutt) - Nylandsvägen - Marken - Dalabacka - Rudbackavägen (3 st eftermiddagsrutter)
Internal identifier: 3-2
Lot: LOT-0004
Title: 4. Elevtransporter Munsala 1
Description: Skolskjutsar för elever i förskola, grundläggande utbildning och gymnasium. Rutthelhet 4. omfattar: - Monäs-Hirvlax-Munsala (morgonrutt) - Munsala - Hirvlax - Monäs - Kantlax - Monå (eftermiddagsrutt)
Internal identifier: 4-3
Lot: LOT-0005
Title: 5. Elevtransporter Munsala 2
Description: Skolskjutsar för elever i förskola, grundläggande utbildning och gymnasium. Rutthelhet 5. omfattar: - Monå - Munsala spec. (morgonrutt) - Munsala- Monå (eftermiddagsrutt) - Munsala - Hirvlax - Monäs - Kantlax - Monå (eftermiddagsrutt) - Munsala - Monå - Monäs (eftermiddagsrutt) - Hirvlax- Monäs (eftermiddagsrutt)
Internal identifier: 5-4
Lot: LOT-0006
Title: 6. Elevtransporter Munsala och Nykarleby 1
Description: Skolskjutsar för elever i förskola, grundläggande utbildning och gymnasium. Rutthelhet 6. omfattar: - Jeppo - Jussila - Harjux - Munsala - Nykarleby (morgonrutt) - Munsala - Storsved - Jussila - Harjux - Jeppo (eftermiddagsrutt)
Internal identifier: 6-5
Lot: LOT-0007
Title: 7. Elevtransporter Munsala och Nykarleby 2
Description: Skolskjutsar för elever i förskola, grundläggande utbildning och gymnasium. Rutthelhet 7. omfattar: - Nykarleby - Forsby - Östra Åvägen - Sorvist - Jeppo (eftermiddagsrutt) - Munsala - Vexala (eftermiddagsrutt) - Munsala - Vexalavägen - Grundövägen (eftermiddagsrutt)
Internal identifier: 7-6
Lot: LOT-0008
Title: 8. Elevtransporter Munsala 3
Description: Skolskjutsar för elever i förskola, grundläggande utbildning och gymnasium. Rutthelhet 8. omfattar: - Munsala- Damskata- Vexalavägen (eftermiddagsrutt) - Munsala - Damskata - Vexala (eftermiddagsrutt) - Munsala - Storsved - Jussila - Harjux (eftermiddagsrutt) - Munsala - Storsved - Jussila - Harjux - Jeppo (eftermiddagsrutt)
Internal identifier: 8-7
Lot: LOT-0009
Title: 9. Elevtransporter Munsala 4
Description: Skolskjutsar för elever i förskola, grundläggande utbildning och gymnasium. Rutthelhet 9. omfattar: - Rajåkersv. - Jeansborgsv. - Top.espl.- Skogsg., Staketg. och Lundagatan - Munsala. (morgonrutt) - Munsala - Lojlax - Nykarleby - Socklot (eftermiddagsrutter) - Munsala - Nykarleby (eftermiddagsrutt)
Internal identifier: 9-8
Lot: LOT-0010
Title: 10. Elevtransporter Socklot skola
Description: Skolskjutsar för elever i förskola, grundläggande utbildning och gymnasium. Rutthelhet 10. omfattar: - Heidesvägen - Västanträskv. - Lillsocklot - Socklot skola - Nykarleby (morgonrutt) - Socklotvägen - Lillsocklotvägen - Västanträsk - Gråsön - Åminne (eftermiddagsrutter)
Internal identifier: 10-9
Lot: LOT-0011
Title: 11. Elevtransporter Zachariasskolan, Metsäkulman koulu 1
Description: Skolskjutsar för elever i förskola, grundläggande utbildning och gymnasium. Rutthelhet 11. omfattar: - Nykarleby - Ytterjeppov. - Östra Jeppov. - Jeppo - Pensala (eftermiddagsrutt) - Nykarleby - Jeppo (eftermiddagsrutt) - Nykarleby - Ytterjeppovägen - Jussila - Harjux (eftermiddagsrutt)
Internal identifier: 11-10
Lot: LOT-0012
Title: 12. Elevtransporter Zachariasskolan, Metsäkulman koulu 2
Description: Skolskjutsar för elever i förskola, grundläggande utbildning och gymnasium. Rutthelhet 12. omfattar: - Grundövägen - Vexalavägen - Munsala skola (morgonrutt) - Nykarleby - Forsby - Östra Åvägen - Sorvist - Sorvistvägen (eftermiddagsrutt)
Internal identifier: 12-11
Lot: LOT-0013
Title: 13. Elevtransporter Zachariasskolan, Metsäkulman koulu 3
Description: Skolskjutsar för elever i förskola, grundläggande utbildning och gymnasium. Rutthelhet 13. omfattar: - Marken - Kovjoki - Nykarleby (morgonrutt) - Nykarleby - Källmossvägen - Lukusvägen - Markbyvägen (eftermiddagsrutter) - Nykarleby - Kovjoki - Markby - Marken (eftermiddagsrutt)
Internal identifier: 13-12
Lot: LOT-0014
Title: 14. Elevtransporter Zachariasskolan, Metsäkulman koulu 4
Description: Skolskjutsar för elever i förskola, grundläggande utbildning och gymnasium. Rutthelhet 14. omfattar: - Åminne - Gråsön - Socklotv./Burevägen - Socklot skola - Nykarleby - Lojlax - Munsala spec.klass (morgonrutt) - Metsäkulman koulu - Munsala - Storsved - Monäs (eftermiddagsrutt) - Metsäkulman koulu - Munsala - Storsved (eftermiddagsrutt) - Nykarleby - Sorvistvägen - Sorvist (eftermiddagsrutt)
Internal identifier: 14-13